Kultura Fenomenalna. Tolkien

Kultura Fenomenalna. Tolkien

Kultura Fenomenalna. Tolkien

Udostępnij

Naukowiec, pisarz, poeta, filozof, ojciec. To tylko kilka etykiet, którymi można opisać postać profesora z Oxfordu. Jego twórczość wciąż jest inspiracją dla kolejnych pokoleń artystów. J.R.R. Tolkien to kulturalny fenomen, o którym można rozmawiać bez końca.

 

Kultura Fenomenalna

Co jakiś czas w świecie kulturalnym pojawiają się fenomeny, które mają niesłychaną siłę oddziaływania na wszystko, co je otacza. Są to wybitne jednostki, grupy artystów albo idee, którym ciężko przypisać konkretnego twórcę.

Członkowie klubu Rotaract Kraków Wawel pragną stworzyć przestrzeń do dyskusji nad tymi zjawiskami. Proponujemy serię spotkań dyskusyjnych Kultura Fenomenalna. Zapraszamy do udziału w rozmowach o wybitnych artystach, dziełach czy trendach.

Podczas pierwszego spotkania, w rozmowie z prof. dr. hab. Andrzejem Szyjewskim skupimy się na osobie jednego z najpopularniejszych pisarzy minionego stulecia, Johnie Ronaldzie Reuelu Tolkienie. Ten angielski uczony i pisarz stworzył sagi o Śródziemiu, które nie tylko same w sobie są wybitnymi dziełami sztuki, ale inspirują kolejne pokolenia artystów na całym świecie.

Spotkanie odbędzie się w krakowskiej kawiarni Cafe Szafe, gdzie z zaproszonymi gośćmi będziemy rozmawiać o fenomenie Tolkiena. Wydarzenie będzie miało formę dyskusji do której zapraszamy wszystkich uczestników.

Andrzej Szyjewski

Gościem spotkania będzie prof. dr hab. Andrzej Szyjewski. Polski religioznawca, etnolog i profesor nauk humanistycznych. Od ponad trzydziestu lat jest pracownikiem Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Andrzej Szyjewski to znawca twórczości Tolkiena, czego wyraz daje w książce Od Valinoru do Mordoru: Świat mitu a religia w dziele Tolkiena, gdzie wykazuje źródła inspiracji, którymi kierował się angielski pisarz. Między innymi skandynawskie, celtyckie i staroangielskie legendy, w których zawarte wartości i idee są godne przypomnienia i kierowania się nimi.

Rotaract

Międzynarodowa organizacja zrzeszająca młodych ludzi (18-30 lat), którzy chcą zrobić coś dla innych. Nasze wsparcie jest często ukierunkowane na dzieci pochodzące z ubogich rodzin albo przebywające w domach dziecka, osoby starsze i potrzebujące, ponadto pomagamy również zwierzętom. Rotaractorzy do swoich celów zaliczają również działalność kulturalną. Rotaract jest partnerem Rotary – międzynarodowego stowarzyszenia.

Kultura Fenomenalna. Tolkien

Czas: czwartek, 30 maja, godzina 19.00

Miejsce: Kraków, Cafe Szafe, ul. Felicjanek 10

https://www.cafeszafe.com

Wstęp wolny

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/323938624964607/

 

 

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się