Debata, Kultura, miasto, gospodarka

Debata, Kultura, miasto, gospodarka

Kultura ma potencjał. Napędza gospodarkę i rozwój miast

Udostępnij

Kultura ma potencjał, bo napędza gospodarkę i rozwój miast. Dostrzegli to szefowie europejskich państw, podkreślając jej rolę we współczesnym świecie.

– Moment jest historyczny i mówię to z perspektywy europejskiej. Po raz pierwszy kultura została uwzględniona na europejskiej agendzie politycznej bardzo niedawno, bowiem w listopadzie ub.r. na szczycie w Goeteborgu. Po raz pierwszy szefowie państw uznali, że kultura nie jest dodatkiem, ozdobą, kosztem, ale częścią zrównoważonego rozwoju i nie można mówić kulturze w izolacji od gospodarki, ekonomii, polityki. Rok 2018 jest europejskim rokiem dziedzictwa narodowego - to okazja, by zastanowić się nad zmianą mentalności – mówiła Dorota Nigge z Dyrekcji Generalnej ds. Edukacji i Kultury Komisji Europejskiej.

Podkreśliła też, że dziedzictwo narodowe to jeden z sektorów postrzegany jako dziedzictwo nieruchome – mury, kamienie, zabytki. To błędne przekonanie. - Obecnie 300 tys. osób w Europie pracuje w dziedzictwie. Mówi się o 8 mln miejsc pracy, one są tworzone i jest ich coraz więcej. Dziedzictwo zwiększa atrakcyjność miast, przykuwa inwestycje, zwiększa miejsca pracy, poprawia organizację przestrzeni, przyciąga turystów. Co zrobić więcej? Zmienić zarządzanie i poprawić dialog - mówiła Nigge.

Jak zauważyła Joanna Sanetra-Szeliga, zastępca kierownika Instytutu Dziedzictwa Europejskiego Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie, warto inwestować w kulturę, bo podnosi ona jakość życia społeczeństw.

- W Polsce wkład kultury w PKB szacowany jest na poziomie 3-4 proc. Ale warto mówić nie tylko o wartości monetarnej kultury, ale także o podnoszeniu jakości życia. Nie można mówić o kulturze, patrząc tylko na PKB. Wprawdzie liczby bardziej do nas przemawiają, ale to nie jest pełny przekaz – mówiła Sanetra-Szeliga.

Artykuł powstał podczas debaty „Kultura, miasto, gospodarka” w ramach X Europejskiego Kongresu Gospodarczego.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się