Lato w teatrze. Przewodnik po letnich festiwalach 2017
Latem teatry wyjeżdżają na wczasy, ale widzów zabierają ze sobą. Rozstawiają swoje plenerowe sceny na plażach, w parkach, ogrodach i na ulicy. W Culture.pl podpowiadamy kilka kulturalnych adresów na wakacje.
25. Sztuka Ulicy
- 24 czerwca - 2 lipca 2017, Warszawa
Na dobry początek wakacji dwa weekendy ze sztuką ulicy z Polski i Europy. Warszawę odwiedzi m.in. niemiecki "teatr na kółkach" Antagon, który w Parku Agrykola przyciągnie widzów akrobacjami, tańcem na szczudłach i sztuczkami z ogniem. Z kolei włoski Ondadurto Teatro zamieni Park Szczęśliwicki w teatralną dekorację dla baśniowej opowieści "Dawno, dawno temu...". Spektakle odbywać się będą także na Rynku Nowego Miasta i przy stacji metra Słodowiec.
Na Sztuce Ulicy będą też sceny wędrowne, taniec butoh oraz inspirowany barokowymi tańcami i historycznymi sztukami walki rosyjski teatr masek
Teatr pod namiotem Open'era
- 28 czerwca - 1 lipca 2017, Gdynia
Rockowa publiczność jednego z największych w Europie festiwali muzycznych kolejny raz będzie miała szansę zobaczyć ważne i głośne spektakle z polskich scen. Krzysztof Warlikowski pokaże swoją "(A)pollonię" z gwiazdami warszawskiego Nowego Teatru w obsadzie: Magdaleną Cielecką, Ewą Dałkowską, Mają Ostaszewską, Andrzejem Chyrą, Maciejem Stuhrem czy Małgorzatą Hajewską - Krzysztofik.
Z kolei Anna Smolar, laureatka tegorocznego Paszportu Polityki przywiezie do Gdyni kameralny spektakl o zapomnianej bohaterce świata nauki - "Henriettcie Lacks", a Piotr Ratajczak jeden znajgłośniejszych i najbardziej kontrowersyjnych spektakli ostatnich lat: "Białą siłę, czarną pamięć" na podstawie reportażu Marcina Kąckiego o Białymstoku.
ItSelf, festiwal młodych talentów w Akademii Teatralnej
- 30 czerwca - 6 lipca 2017, Teatr Collegium Nobilium w w Warszawie
Szkoły teatralne z całego świata spotkają się w Warszawie podczas Międzynarodowego Festiwalu Szkół Teatralnych ITSelF. Widzowie będą mogli zobaczyć 30 spektakli dyplomowych z 11 krajów, w tym m.in. z Belgii, Peru, Izraela, Finalndii, Iranu, Włoch, Rumunii, Stanów Zjednoczonych i Polski. A młode sceniczne talenty oceni międzynarodowe jury w składzie Sarah Hickler, Patrick Spottiswoode, Danuta Stenka i Allan Starski.
Przegląd rozpocznie się 30 czerwca 2017 przedstawieniem "projekt zero:
Witzelsucht" w Teatrze Collegium Nobilium i potrwa do 6 lipca 2017 także na dwóch innych warszawskich scenach: Teatru Ateneum i Teatru Syrena.
Letni Ogród Teatralny w Katowicach
- 1 lipca - 27 sierpnia 2017
Plac Sejmu Śląskiego 2 każdego lata zamienia się w najważniejszy kulturalny adres Katowic. To tu przez niemal całe wakacje odbywają się przedstawienia teatralne i kabaretowe, wystawy i koncerty. Jest wiele powodów, by zajrzeć do Letniego Ogrodu Teatralnego.
W tym roku na widzów czekają m.in. spektakle z warszawskiego Och - Teatru, Teatru Lalek Banialuka z Bielska-Białej, poznańskiego Wariete, krakowskiego Teatru Ludowego, słowackiego Divadla PIKI czy Teatru Komedia z Wrocławia. Katowice reprezentować będą: Teatr Korez, Teatr Gry i Ludzie oraz Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum. Na plenerowej scenie wystąpi także Renata Przemyk z piosenkami Leonarda Cohena i Filip Łobodziński z piosenkami Boba Dylana.
Festiwal Szekspirowski
- 28 lipca - 6 sierpnia 2017, Teatr Szekspirowski w Gdańsku
Najciekawsze szekspirowskie spektakle z Hongkongu, Chorwacji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Rosji i Polski na przełomie lipca i sierpnia będzie można oglądać w niezwykłych architektonicznie przestrzeniach Teatru Szekspirowskiego. W programie także koncerty, warsztaty, spotkania z artystami i seminaria, a na scenie OFF monodramy, happeningi i teatry uliczne.
Festiwal otworzy muzyczna "Wyspa" z Teatru Pieśń Kozła w reżyserii Grzegorza Brala, w repertuarze także "Titus Andronikus" z Tang Shu-wing Theatre Studio w Hongkonku czy "Sen nocy letniej" w reżyserii Mostafa Koushki z Independent Theatre w Teheranie.
Teatr na plaży
- "Jesteśmy na wczasach", premiera 1 lipca 2017
Jeszcze jedno zaproszenie do Trójmiasta i wyjątkowego teatru z widokiem na Bałtyk. Już od ponad dwudziestu sezonów zespół Teatru Miejskiego w Gdyni przeprowadza się na czas wakacji na Letnią Scenę w gdyńskim Orłowie. W tym roku reżyser i scenarzysta Jarosław Kilian przygotowuje premierę spektaklu "Jesteśmy na wczasach" na podstawie niezapomnianych tekstów Wojciecha Młynarskiego.
" Są wakacje, plażowy entourage, Mewka, Szprota, Ratownik i Kierownik turnusu. A wśród nich nasz bohater, polski everyman. Ze znakomitych utworów Wojciecha Młynarskiego wyłania się świat, który znamy, który nas zaskakuje, ale który kochamy, bo przecież "jeszcze w zielone gramy" - piszą realizatorzy.
30. ULICA w Krakowie
5 - 9 lipca 2017, Kraków
Przed nami 30. jubileuszowa edycja międzynarodowego festiwalu teatrów ulicznych w Krakowie, a na nim mocne ostrzeżenie. Artyści pytają, jak wyglądałby świat, w którym zakazana jest wszelka literatura, sztuka, filozofia? Jednym z najważniejszych festiwalowych wydarzeń będzie premiera multimedialnego widowiska "Fahrenheit 451" inspirowanego słynną powieścią Ray'a Bradbury'ego. Spektakl Teatru KTO, w którym udział weźmie aż 200 wykonawców reżyseruje Jerzy Zoń.
"Spektakl ma być ostrzeżeniem i jednocześnie obroną tego, co w ludzkiej tradycji najistotniejsze i najpiękniejsze: swobodnego myślenia, odczuwania i rozumienia, ludzkiej mądrości i wiedzy, prawdziwie człowieczego losu i przeznaczenia. Zadaniem teatru jest bronić wszystkich tych wartości i takie też zadanie zostanie postawione przed wszystkimi uczestnikami - grupami teatralnymi, które wezmą udział w trzydziestej edycji festiwalu ULICA" - czytamy na stronie internetowej festiwalu.
Podczas czterech dni Festiwalu wystąpi około 150 artystów, z teatrów polskich zobaczymy m.in. Teatr Ósmego Dnia, Teatr Pinezka, Teatr Wagabunda, Krakowski Teatr Tańca. Z Teatrów z zagranicy do udziału w festiwalu zostali zaproszeni m. in.: Xarxa, Kamchatka, Periplum i Kitchen Theatre. Festiwal rozpocznie się ogromną paradą na Rynku Głównym w której udział wezmą zespoły z Niemiec, Francji i Polski.
Wioska Teatralna "Węgajty"
- 22-28 lipca 2017, Węgajty
Ukryta w lesie warmińska wioska co roku przyciąga zmęczonych miastem miłośników teatru. Tegoroczna edycja Wioski Teatralnej dedykowana będzie sztuce współistnienia. W programie m.in. performans o empatii, "Bajka o puszczy" z udziałem opowiadaczki Magdy Polkowskiej i teatralne śledztwo w sprawie "Brudła z Wąchobna". A oprócz spektakli - koncerty i warsztaty.
Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA
- 13-16 sierpnia 2017, Gdańsk
Dolne Miasto i Stare Przedmieście po raz kolejny zamienią się w wielką plenerową sceną teatralną. W ciągu 4 dni FETY odbędzie się blisko 60 spektakli, a Gdańsk przez ten czas będzie gościć ponad 20 teatrów z 10 krajów, m.in. z Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Niemiec oraz Czech. Będą spektakularne widowiska i kameralne formy teatralne, parady i wystawy. Wszystko w historycznych sceneriach zabytkowego Gdańska.
Jak zdradza Szymon Wróblewski w rozmowie z Gazetą Wyborczą, na FECIE pojawi się m.in. włoski komik Leo Bassi, który w pojedynkę potrafi zawładnąć kilkutysięcznym tłumem, a także baskijski teatr Markeline i dobrze znane wszystkim miłośnikom teatru ulicznego poznańskie Biuro Podróży z nowym
spektaklem "Cisza w Troi". Wstęp na wszystkie spektakle i wydarzenia jest wolny.
Warszawa Singera
26 sierpnia - 3 września 2017
Najnowsze premiery i wybrane spektakle Teatru Żydowskiego wypełnią teatralny program tegorocznego święta kultury żydowskiej. To dobra okazja do nadrobienia zaległości. Bo w repertuarze m.in. nagradzany "Dybuk", dramat Szymona An-skiego poszerzony o historie mieszkańców getta i ocalałych z Holokaustu, oraz głośny "Malowany ptak" według Jerzego Kosińskiego. Oba spektakle wyreżyserowała Maja Kleczewska.
W repertuarze także m.in. "George & Ira Gershwin" w reżyserii Jana Szurmieja i "Sklepy cynamonowe", performance Agaty Dudy-Gracz. Jak młoda reżyserka odczytała Schultza? Odpowiedź na Warszawie Singera. A oprócz teatru nie zabraknie także muzyki kantoralnej i jazzowej, spotkań literackich, kuchni i spacerów po żydowskiej Warszawie.
źródła: materiały prasowe, GW, oprac. AL