Laureaci Konkursu o Nagrodę Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk za najlepszą książkę o Wielkopolsce w roku 2020 ogłoszeni

Udostępnij

W trakcie gali rozdania nagród, która odbyła się 27 lipca 2021 roku po raz czwarty wybrano laureatów Nagrody PTPN za najlepszą książkę o Wielkopolsce. Partnerem Konkursu i fundatorem nagród głównych była Grupa Cichy-Zasada, natomiast patronatem honorowym objął go Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Marek Woźniak.

W kategorii literatura naukowa wybrano książkę Stanisława Borowiaka, pt. Dwór a wieś folwarczna w Poznańskiem w drugiej połowie XIX i na początku XX wieku, wydana przez Wydawnictwo Nauka i Innowacje (Poznań, 2020). Jak czytamy w laudacji napisanej przez prof. Tomasza Jurka, publikacja opiera się na jego (przypis: autora) dysertacji doktorskiej napisanej i obronionej pod kierunkiem prof. Witolda Molika. Autor należy więc do znakomitej poznańskiej szkoły badań nad XIX wiekiem.

Przedmiotem swej pracy uczynił relacje między dworem a wsią folwarczną w Wielkim Księstwie Poznańskim. W centrum uwagi stają więc nie chłopi-gospodarze ze wsi włościańskich, ale robotnicy rolni. To bardzo ważna grupa społeczna, stanowiąca niegdyś jeden z najliczniejszych elementów struktury społecznej, a mimo to nie budząca dotąd żywszego zainteresowania historyków. Praca ma więc w istocie niemal pionierski charakter. Na uznanie zasługuje sposób ujęcia podjętej problematyki.
(...) Praca cechuje się zarazem wielką sumiennością metodyczną i znakomitym warsztatem, oparta jest na niezwykle rozległej kwerendzie źródłowej. Dzieło to na pewno zajmie trwałe miejsce w dorobku polskiej historiografii. Przy tych walorach ogólnych stanowi zarazem bardzo ważne studium.


W kategorii beletrystyka i literatura popularnonaukowa nagrodzona została publikacja autorstwa Piotra Bojarskiego pt. Fiedler. Głód świata, wydana przez Wydawnictwo Poznańskie (Poznań, 2020). Jak czytamy w laudacji napisanej przez prof. Tomasza Mizerkiewicza, książka pozwala na nowe spotkanie z niezwykle bogatym i skomplikowanym życiorysem poznańskim XX wieku. Sławny pisarz-podróżnik Arkady Fiedler ukazany zostaje jako poznaniak wychowany do działalności patriotycznej w ostatnich latach zaborów, potem walczący w powstaniu wielkopolskim, śmiało wyrywający się w świat podróżnik-reporter, jak rzadko który literat z Poznania w okresie międzywojennym zyskujący niekłamane uznanie w kraju, towarzyszący polskim lotnikom w czasie bitwy o Anglię kanonicznym tomem Dywizjon 303, a potem przez wiele lat znoszący dylematy i koszty wizerunkowe pisarza oficjalnie wydawanego w PRL-u. Książka Bojarskiego to ważne osiągnięcie nowej polskiej biografistyki, która unika brązownictwa i pokazuje, że prawda biograficzna leży w połączeniu świetnych i
nieświetnych stron portretowanej osobowości. (...)

Razem z nim zastanawiamy się jednak i nad tym, jak dzisiaj rozumieć i oceniać stosunek pisarza do kobiet z krajów kolonialnych, z którymi wiązał się przelotnie węzłem małżeńskim jako biały podróżnik. (...) Piotr Bojarski bez wątpienia sporo się bowiem nauczył pisząc tę książkę i podpatrując Arkadego Fiedlera, dowiedział się nie tylko, czym był „głód świata” poznańskiego podróżnika, ale i czym jest „głód literatury”, który tom Bojarskiego w nas
rozbudza i zaspokaja wspaniałym dziełem biograficznym.

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się