Nowy Komitet Noblowski

Nowy Komitet Noblowski

Laureata literackiego Nobla wybierze nowy Komitet Noblowski

Udostępnij

Nowy Komitet Noblowski, składający się z pięciu członków Akademii Szwedzkiej oraz pięciu ekspertów zewnętrznych, wybierze laureatów literackiego Nobla w latach 2019-2020 - podał w poniedziałek sekretarz Akademii Anders Olsson.

W nowo powstałym komitecie z ramienia dotychczas przyznającej Nagrodę Nobla Akademii Szwedzkiej zasiądą: Per Waestberg (przewodniczący), Horace Engdahl, Kristina Lugn, Anders Olsson i Jesper Svenbro. Powołani eksperci zewnętrzni to Mikaela Blomqvist, Rebecka Kaerde, Kristoffer Leandoer, Henrik Petersen oraz Gun-Britt Sundstroem.

Jak podkreślił w komunikacie prasowym sekretarz Akademii Szwedzkiej Anders Olsson, nowy Komitet Noblowski został powołany w porozumieniu z Fundacją Noblowską. Ta realizująca wolę Alfreda Nobla Fundacja wielokrotnie wcześniej naciskała Akademię Szwedzką w kwestii uporządkowania swoich spraw i powołania nowych członków. Proces ten trwał jednak bardzo powoli, co groziło, że w kolejnych latach gremium to nie będzie w stanie wskazać laureatów literackiego Nobla. Wyjściem z sytuacji okazało się zwrócenie się do autorytetów spoza Akademii.

W tym roku Akademia Szwedzka wyjątkowo nie przyznała literackiej Nagrody Nobla. Decyzja miała związek ze skandalami i niezgodą wśród jej członków, a także masowymi odejściami z tej instytucji. Według wcześniejszych zapowiedzi w 2019 roku poznamy dwóch laureatów, w tym jednego zaległego za 2018 rok.

Mająca 232 lata Akademia Szwedzka pogrążona jest w kryzysie od jesieni 2017 roku, gdy francusko-szwedzki fotografik i reżyser Jean-Claude Arnault, mąż członkini Akademii Katariny Frostenson, został oskarżony o gwałty oraz o to, że był źródłem przecieków o laureatach literackiego Nobla.

Osiemnaście kobiet oskarżyło go o wykorzystywanie seksualne. Pięć z nich zdecydowało się złożyć doniesienie na policję z oskarżeniem o gwałt. Na początku października tego roku Arnault został skazany przez sąd w Sztokholmie na dwa lata więzienia za zgwałcenie jednej z kobiet.

Do skład nowego komitetu noblowskiego nie powołano Katariny Frostenson, oskarżanej o ułatwianie swojemu mężowi kontaktów w Akademii. Złożyła ona rezygnację z pracy w Akademii, ale formalnie jest jej członkinią. Natomiast w komitecie, który wskaże kolejnych noblistów, jest jej stronnik, były przewodniczący Akademii Szwedzkiej Horace Engdahl, posądzany o tolerowanie niewłaściwych praktyk w tej instytucji.

[źródło: PAP, Daniel Zyśk]


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się