Laureatem tegorocznej Nagrody im. Jana Długosza został Zbigniew Mentzel

Laureatem tegorocznej Nagrody im. Jana Długosza został Zbigniew Mentzel

Laureatem tegorocznej Nagrody im. Jana Długosza został Zbigniew Mentzel

Udostępnij

Laureatem tegorocznej (2021) Nagrody im. Jana Długosza za najlepszą książkę z dziedziny humanistyki, która ukazała się w 2020 roku został Zbigniew Mentzel za biografię Leszka Kołakowskiego (Kołakowski. Czytanie świata. Biografia, SIW Znak). Uroczystość ogłoszenia wyników tegorocznego konkursu miała miejsce pierwszego dnia Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

Wygłaszając laudację członek jury prof. Piotr Sztompka mówił, że żyjemy w czasach, w których wybitne autorytety intelektualne są negowane i ściągane z pomników i dlatego trzeba przypominać autorytety autentyczne. Takim był niewątpliwie jeden z najwybitniejszych myślicieli powojennej Polski, Leszek Kołakowski. I o nim traktuje nagradzana dzisiaj biografia pióra Zbigniewa Mentzela – powiedział prof. Sztompka.

Drogę życiową Kołakowskiego od partyjnego komunisty do guru demokracji i wolności Mentzel odtwarza w sposób zrównoważony, zdystansowany, obiektywny – unikając dwóch skrajności innych znanych biografii: usprawiedliwiania i wybielania grzechów przeszłości, znacznie poważniejszych niż w przypadku Kołakowskiego jak np. w przypadku Zygmunta Baumana, któremu Artur Domosławski zbudował niedawno hagiograficzny pomnik, czy – z drugiej strony – absolutyzowania i uwypuklania konformistycznych czy kompromisowych niegdysiejszych zachowań, które mają unieważniać wielkie późniejsze osiągnięcia, jak w prawicowej narracji „rozliczeniowej”, np. na temat Lecha Wałęsy – ocenił prof. Sztompka. Dodał, że Mentzel w głęboki sposób pokazuje meandry drogi intelektualnej Kołakowskiego”, a walorem biografii jest „ujęcie kontekstowe, gdy autor pokazuje, że ani życie ani myśl nie są zawieszone w próżni.

Dziękując za nagrodę, Zbigniew Mentzel powiedział, że laudacja prof. Sztompki była bardzo wyrozumiała. Dodał, że przyjaciele z wydawnictwa Znak długo przekonywali go, że napisanie biografii Leszka Kołakowskiego nie jest zadaniem niewykonalnym. A potem, kiedy już uległem ich sugestywnym namowom, otoczyli mnie wszechstronną opieką, bez której nagrodzona dziś książka powstać by nie mogła.

Zwycięzca otrzymał 30 tys. zł oraz statuetkę wykonaną przez prof. Bronisława Chromego. Sponsorem nagrody było Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Współorganizatorem uroczystości wręczenie nagrody było Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Zbigniew Mentzel – pisarz, krytyk, felietonista. Przygotował do druku osiem tomów pism rozproszonych Leszka Kołakowskiego. Autor rozmowy rzeki z filozofem zatytułowanej Czas ciekawy, czas niespokojny oraz kilku zbiorów opowiadań i felietonów, a także powieści Wszystkie języki świata i Spadający nóż.

Do tegorocznego konkursu zgłoszono 38 publikacji. W jury pod przewodnictwem prof. Władysława Stróżewskiego zasiadali także: historyk prof. Andrzej Chwalba, wiceprezes Polskiej Akademii Umiejętności prof. Andrzej Mączyński; teoretyk i historyk literatury prof. Ryszard Nycz; prezes Polskiej Akademii Umiejętności prof. Jan Ostrowski; muzykolog prof. Leszek Polony oraz socjolog prof. Piotr Sztompka.

(info wg PAP)

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się