Laurent Mauvignier laureatem Nagrody Goncourtów za powieść „La maison vide"
Laurent Mauvignier laureatem Nagrody Goncourtów za powieść „La maison vide"
Francuski pisarz Laurent Mauvignier został laureatem tegorocznej Nagrody Goncourtów - najbardziej prestiżowej nagrody literackiej we Francji - za powieść „La maison vide”. Nazwisko laureata ogłoszono w Paryżu.
750-stronicowa powieść „La maison vide” (Pusty dom) to fresk rodzinny, który już otrzymał inne wyróżnienia literackie. Narrator wraca do domu rodzinnego, by szukać Legii Honorowej otrzymanej przez jego babkę. Wśród zdjęć i pamiątek, próbując rozwikłać tajemnicę samobójstwa ojca, rekonstruuje stopniowo historię swojej rodziny.
Powieść rozgrywa się w jednym miejscu – w domu w miejscowości Touraine, gdzie mieszkali przodkowie autora: rodzina skrępowana tradycjami i dotknięta przez dwie wojny światowe w XX wieku. – Myślę, że moja historia rodzinna przypomina historię milionów francuskich rodzin, ze strefami cienia i epizodami chwały – mówił Mauvignier w wywiadach prasowych.
58-letni laureat został wyłoniony w pierwszej turze głosowania podczas finałowych obrad jury - otrzymał sześć głosów, a więc większość bezwzględną (jurorów jest dziesięcioro).
Foto:https://www.sortiraparis.com
źródło: https://dzieje.pl