Lech Majewski w Bibliotece Śląskiej

Lech Majewski w Bibliotece Śląskiej

Lech Majewski w Bibliotece Śląskiej

Udostępnij

Polska Akademia Umiejętności – Stacja Naukowa w Katowicach i Biblioteka Śląska zapraszają na spotkanie z cyklu Wszechnica. W programie wykład pt. „Ukryty język symboli w sztuce", który wygłosi Lech Majewski.
Spotkanie poprowadzi dr hab. Zygmunt Woźniczka.

Kilka słów o prelegencie:
 
Lech Majewski, urodzony w Katowicach, jest autorem działającym na styku wielu mediów: filmu, literatury, malarstwa, rzeźby, fotografii i wideo-art. Artysta studiował malarstwo na warszawskiej ASP i –  choć porzucił kierunek na rzecz reżyserii –  sztuka wizualna jest ważnym elementem jego twórczości. Film „Ogród rozkoszy ziemskich" (2004) i powieść „Metafizyka" (2002) to autorska interpretacja dzieła Hieronima Boscha, w „Angelusie" (2001) reżyser opowiada o Grupie Janowskiej, zaś w „Młynie i krzyżu" (2010) przenosi na szklany ekran „Drogę na Kalwarię" Pietera Bruegla Starszego. Majewski stworzył również scenariusz do filmu „Basquiat – taniec ze śmiercią" (1996) o życiu awangardowego amerykańskiego artysty Jeana-Michela Basquiata. W produkcji wyreżyserowanej przez Juliana Schnabela wystąpiła plejada gwiazd, m.in. Jeffrey Wright, Dennis Hopper, David Bowie, Gary Oldman i Benicio Del Toro. Reżyser chętnie dzieli się swoimi przemyśleniami dotyczącymi interpretacji obrazów. Wiedzę Majewskiego oraz celność jego uwag można podziwiać m.in. w dokumencie Dagmary Drzazgi „Lech Majewski. Świat według Bruegla" (2009), książkach „Oficjalne Centrum Świata" (1998) i „Pejzaż intymny – rozmowy autobiograficzne o świecie i sztuce" (2017) oraz licznych wywiadach. Spotkanie w Bibliotece Śląskiej będzie wyjątkową okazją do usłyszenia na żywo wykładu reżysera, który – podobnie jak jego malarscy mistrzowie – chętnie posługuje się językiem symboli.


Czas: 23.04.2019, godz. 17.00

Miejsce: Biblioteka Śląska (s. Parnassos), plac Rady Europy 1, Katowice.

Wstęp wolny! Zapraszamy!


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się