Leśmian w Lublinie
Projekt przygotowany w 140. rocznicę urodzin i 80. rocznicę śmierci Bolesława Leśmiana (1877–1937), twórcy Łąki i Dziejby leśnej, Pana Błyszczyńskiego i Znikomka, Srebronia, Migonia i Jawrzona, i wielu innych Postaci z wielu światów i zaświatów Poety.
Organizatorzy:
Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Lublinie
Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie
Inauguracja: 26 kwietnia 2017 w Filii nr 24 MBP w Lublinie, przy ul. Juranda 7
Spotkanie z Piotrem Kobielskim-Graumanem – autorem zbioru esejów "Wstęp do wszechświatów równoległych", Wydawnictwo Polihymnia, Lublin 2016 – książki inspirowanej dziełem i życiem Bolesława Leśmiana.
[...]
Tam - wysoko i najwyżej – między niebem a nadrzewiem
Włóczy się srebrnawo – cisza i znikomość.
Tak o tobie nic nie wiem, tak cudownie nic nie wiem,
Że miłością jest ta moja – niewiadomość!...”
(Bolesław Leśmian, Pan Błyszczyński - z tomu Napój cienisty, Warszawa 1936)
Bo wszechświat Leśmiana to nie tylko Zielona godzina na łonie i w objęciach tytułowej Łąki, nie tylko świat Erosa W malinowym chruśniaku i w Nieznanej podróży Sindbada Żeglarza.
To także świat Thanatosa z zagadkowo okrutnych Ballad i Pieśni kalekujących, i świat Ponad brzegami, w którym poeta relacjonuje „rozmowę” duszy z ciałem, a Don Kichot...siedzi (...) w jednym z pozagrobowych parków.... To też świat W nicość śniącej się drogi i świat Eliasza, który rozmawia z Bogiem, by za jego przyzwoleniem iść (...) Wyżej i niebezpieczniej w ten zmierzch ponadniebny / Gdzie już nie ma stworzenia i Bóg – niepotrzebny!... A jest jeszcze
i pozagrobowy świat pogańskiej Dziejby leśnej...
(Piotr Kobielski-Grauman, Wstęp do wszechświatów równoległych, Lublin 2016)