Likwidacja gimnazjów: Jest kanon, lista lektur z języka polskiego do liceum
Minister Anna Zalewska zadeklarowała przedstawienie projektu podstawy programowej kształcenia ogólnego dla liceów ogólnokształcących, techników i branżowych szkół II stopnia do końca marca.
• Dowiedzieliśmy się, jakie lektury do wspólnego i indywidualnego czytania znajdą się w rozpisce nauczania polonistycznego w liceum.
• Obok Sofoklesa i Horacego uczniowie poznawać będą Biblię, m.in.: wybrane psalmy, fragmenty Pieśni nad Pieśniami, Księgi Hioba i Apokalipsy św. Jana.
• Wybierając lektury, nauczyciel nie będzie mógł pominąć niektórych utworów. Przykładowo: "Pana Tadeusza" oraz "Dziadów" cz. II i cz. III Adama Mickiewicza, "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego, wybranych opowiadań Bruno Schulza, "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza, "Lalki" Bolesława Prusa, "Bogurodzicy" oraz "Lamentu świętokrzyskiego".
– Do 31 marca będą podjęte wszystkie decyzje – zapewniała Anna Zalewska 26 stycznia w audycji Sygnały Dnia. To oznacza, że do tego dnia powinny być również gotowe podstawy programowe do czteroletnich liceów, techników oraz szkół branżowych II stopnia.
Podstawy wciąż w robocie
MEN zastrzega się, że zwyczajowo już nie udziela informacji na temat prac nad podstawami programowymi do szkół przed ich oficjalną prezentacją. Jednocześnie potwierdza, że minister Anna Zalewska przedstawi projekt podstawy programowej kształcenia ogólnego dla liceów ogólnokształcących, techników i branżowych szkół II stopnia na przełomie marca i kwietnia, bardziej nawet ze wskazaniem na kwiecień.
– Mamy na to jeszcze czas, bo podstawy programowe do szkół ponadpodstawowych wejdą dopiero w roku szkolnym 2019/2020 – przypomina Justyna Sedlak z biura prasowego MEN. Dziennikarze powinni więc cierpliwie czekać do wspomnianej prezentacji, zwłaszcza, że nie wiadomo, na jakim etapie opracowania są obecnie podstawy, gdyż czasu do zakończenia prac jest jeszcze dużo.
My jednak nie jesteśmy cierpliwi. Na początek jednak najbardziej zainteresowało nas, jakie lektury do wspólnego i indywidualnego czytania znalazły się w rozpisce nauczania polonistycznego w liceum. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że MEN nie zamierza już zbytnio „grzebać” w liście tych lektur. Projektowane zmiany będą zatem obowiązywać licealistów uczących się w czteroletnich szkołach.
Nowe lektury dla nowych liceów
Lektury podzielono na trzy zasadnicze części. Pierwszą, obejmującą nie mniej niż 13 pozycji książkowych oraz wybrane przez nauczyciela teksty o mniejszej objętości, uczniowie poznawać będą w całości.
Tak będzie m.in. w przypadku "Antygony" Sofoklesa lub "Króla Edypa" (wersja literacka lub spektakl teatralny), wybranych sonetów Mikołaja Sępa Szarzyńskiego, Williama Szekspira (do wyboru "Makbet" lub "Hamlet") i "Zbrodni i kary" Dostojewskiego.
Są w tym wykazie wybrane wiersze Juliusza Słowackiego, Cypriana Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Różewicza, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, Zbigniewa Herberta czy Stanisława Barańczaka.
Czytaj też: Reforma oświaty, Szydło: Nowe podstawy programowe na ukończeniu
Grupa druga to dzieła, które licealiści poznawać mogą w wybranych częściach (decyzja należy do nauczyciela). Wśród nich nowością na liście jest "Wybór mitów" oraz "Dzieje Tristana i Izoldy". Zamiast "Kazań sejmowych" (wybór) Piotra Skargi oraz "Przestróg dla Polski" (fragmenty) Stanisława Staszica będą omawiane "Pamiętniki" Jana Chryzostoma Paska, a także "Przemyślny szlachcic Don Kichote z Manczy" Miguela de Cervantesa. Do tych lektur włączono też "Tryptyk Rzymski", autorstwa Jana Pawła II.
Bez Moliera i Goethego?
Znika "Świętoszek" Moliera i "Cierpienia młodego Wertera" Johanna Wolfganga Goethego. Poznanie utworów Ignacego Krasickiego ograniczono do wybranej satyry lub "Monachomachii". Lektury "Listy starego diabła do młodego" Clive'a Staplesa Lewisa oraz "Folwark zwierzęcy" George’a Orwella zastąpi wybrana powieść światowa z XX lub XXI w. (np. "Proces" Franza Kafki, "Dżuma" Alberta Camusa, "Rok 1984" George’a Orwella, "Sztukmistrz z Lublina" Isaaca Bashevisa Singera, "Sto lat samotności" Gabriela Garcii Marqueza, "Imię róży" Umberto Eco).