Oficyna wydawnicza IMPULS

Oficyna Wydawnicza IMPULS

Lista książek wg Profesora Bogusława Śliwerskiego. Premiery maja w Impulsie oraz plebiscyt z nagrodami

Udostępnij

Choć temperatura na zewnątrz raz spada i rzadko nam ostatnio wzrasta  w Oficynie Impuls zdecydowanie wrze!  Polecamy nowości numer 14, 15, 16 i 17 w miesiącu maju.

KSIĄŻKI(nie)godne czytania?

Dlaczego tak? W wstępie do swej książki profesor Śliwerski porusza dwie kwestie; pierwszą jest rzekomy spadek czytelnictwa w Polsce (zdaniem profesora to nie tyle spadek, co przekierowanie: czytam sporo, a przynajmniej niewiele mniej niż dawniej, ale większość lektury odbywa się obecnie w Sieci; tu znajdujemy interesujące nas tytuły, potrzebne informacje, upragnioną rozrywkę…),
drugą – zalew literatury brukowej, przysłowiowych szmatławców, niejednokrotnie urzekających wyrafinowaną oprawą i sprytną akcją marketingową. Właśnie po to, by przeciwdziałać owemu niekontrolowanemu spadku (upadku?) jakości proponowanej nam literatury, profesor Śliwerski bierze na warsztat blisko siedemdziesiąt tytułów – książek fachowych, specjalistycznych i tych zupełnie swobodnych – by wskazać wszystkim zainteresowanym garść tytułów wartych uwagi. Książki (nie)godne czytania? należy zatem potraktować jako drogowskaz, światło latarni
i podręczny przewodnik po lekturze publikacji Oficyny Impuls ale nie tylko…

 

Przemoc w rodzinie. Ujęcie interdyscyplinarne

Jednym z pomysłów determinujących powstanie tej monografii była ogólnopolska konferencja naukowa ,,Przemoc w rodzinie – konteksty prawne, społeczne i profilaktyczne” pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Słupska Roberta Biedronia, Prezesa Sądu Okręgowego w Słupsku SSO Dariusz Ziniewicza i Rektora Akademii Pomorskiej w Słupsku – prof. zw. dr. hab. Romana Drozda. Przedsięwzięcie zainaugurowało w Polsce Międzynarodową Kampanię 16 dni Działań Przeciwko Przemocy ze względu na płeć, zainicjowaną przez Women’s Global Leadership Institute, i zainspirowało jej uczestników do podjęcia dyskusji o zjawisku przemocy w rodzinie na poziomie interdyscyplinarnym, umożliwiającym rzetelną diagnozę problemu oraz poszukiwanie rozwiązań na wielu płaszczyznach i z uwzględnieniem dorobku różnych dyscyplin naukowych... (fragment z Przedmowy).

 

Ewaluacja edukacyjna

Mimo iż na gruncie ewaluacji powstały dziesiątki wartościowych prac, dorobek ten znany jest w Polsce tylko nielicznym pasjonatom, chociaż metodologie badań ewaluacyjnych obejmują coraz to inne dziedziny naszego życia. Henryk Mizerek nie chce – przekornie chyba – tej luki uzupełniać.
Nie pragnie sprowadzić ewaluacji między ludzi, nie marzy o stworzeniu fundamentalnego w tej kwestii podręcznika. Pisząc Ewaluację edukacyjną, Mizerek pokazuje nam źródła bogactwa dyskursywnego, jaki dziedzinie tej towarzyszy, nie dziwi też, iż w tej sytuacji sięga po metodologie interdyskursywności. W efekcie powstała rozprawa opracowująca „najbardziej fundamentalne […] kwestie teorii, metodologii oraz praktyki ewaluacji w edukacji”.

 

Specjalne potrzeby edukacyjne uczniów z niepełnosprawnościami

Niniejsze opracowanie prezentuje specyfikę pracy i wsparcia w odniesieniu do uczniów z niepełnosprawnościami, o różnych potrzebach edukacyjnych. Choć każdy z rodzajów niepełnosprawności wymaga nieco innych oddziaływań terapeutyczno-edukacyjnych, to niektóre zjawiska występujące w przestrzeni szkolnej dotykają wszystkich przedstawianych grup. Jednym z nich jest agresja rówieśnicza i przemoc (bullying). Temu tematowi została poświęcona pierwsza część monografii. Osoby z niepełnosprawnościami niekiedy występują w roli agresorów, ale częściej stają się ofiarami. Znajomość mechanizmów agresywnych realizowanych za pomocą nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych (agresja elektroniczna i cyberbullying), a także zasad i praktycznych wskazówek odnośnie do postępowania profilaktycznego w sytuacji narażenia na przemoc może być pomocna dla pedagogów pracujących z osobami będącymi podmiotem niniejszej publikacji.
 

GŁOSUJEMY NA IMPULS

Zagłosuj na najlepsze książki dla młodych czytelników!

Uwaga: walczymy do niedzieli (28.05)

Tradycja wyboru najlepszych książek dla młodych czytelników znalazła już swoje stałe miejsce na polskim rynku księgarskim oraz w świadomości miłośników książki. Do tegorocznej edycji 2017 nasze wydawnictwo nominowało cztery tytuły.


zaprasza Impuls


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się