Literacka noc z gwiazdami – znamy harmonogram Europejskiej Nocy Literatury!

Literacka noc z gwiazdami – znamy harmonogram Europejskiej Nocy Literatury!

Literacka noc z gwiazdami – znamy harmonogram Europejskiej Nocy Literatury!

Udostępnij

10 tekstów, 10 głosów, 10 miejsc – w kolejną sobotę, 19 sierpnia, na wrocławskich Hubach odbędzie się 12. Europejska Noc Literatury! Czytelniczki i czytelnicy mogą zacząć planować swoje własne trasy: wiemy już kto, gdzie i co tej nocy przeczyta. W dniu wydarzenia organizatorzy szykują też specjalną niespodziankę dla wszystkich miłośników literatury.

Program 12. edycji jednego z najważniejszych wydarzeń literackich we Wrocławiu przygotowała pisarka Sylwia Chutnik, a wybrane przez kuratorkę 10 tekstów łączy temat „Gabinet osobliwości”. Pełną cudów i dziwów selekcję kuratorki odkrywać będziemy 19 sierpnia od godziny 18:00 – fragmenty 10 książek przeczytane zostaną przez 10 znakomitych postaci polskiej kultury w 10 lokalizacjach osiedla Huby. Czytania wszystkich fragmentów we wszystkich miejscach rozpoczynać będą się o tych samych godzinach – co 30 minut, aż do 22:30. Dzięki temu najbardziej wytrwali mają szansę, by do końca wieczoru usłyszeć wszystkich czytających. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny!
    

Gwiazdy rozbłysną nad Hubami

Jak co roku teksty interpretować będzie pięciu artystów i pięć artystek, a wydarzenie będzie też okazją, by poznać różne, często niedostępne na co dzień miejsca. 19 sierpnia odwiedzimy m.in. zbudowaną w latach 50. XX wieku aulę Zespołu Szkół Gastronomicznych, gdzie Mirosław Zbrojewicz zabierze nas w podróż przez ostatnie stulecie dzięki fragmentowi „Straszliwej zieleni” Benjamina Labatuta, a także najstarszą wciąż działającą zajezdnię tramwajową „GAJ” – w jednym z warsztatowych budynków, razem z pisarzem Łukaszem Orbitowskim i książką Idy Linde „Poleciały w kosmos”, oderwiemy się od powierzchni naszej planety.

Nie lada gratką może być też wizyta w zabytkowej auli Instytutu Pedagogiki i Psychologii, gdzie posłuchamy książki „Ta żałosna myśl, że nigdy więcej cię nie zobaczę” Rosy Montero w interpretacji Magdaleny Kumorek oraz czytanie Olgi Bołądź, która w przedwojennej sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 73, przeczyta „Wróżbę. Wspomnienia dziewczynki” Agnety Pleijel.

Mapa miejsc, gdzie będą czytane książki w ramach Europejskiej Nocy Literatury

 

Odkryj książkowe osobliwości

Na czytaniach spotkamy się również w przestrzeniach położonych w zabudowie postindustrialnej – w galerii imponującego XIX-wiecznego Browaru Mieszczańskiego Cezary Kosiński przeczyta fragment poruszającego debiutu Tatiany Țîbuleac „Lato, gdy mama miała zielone oczy”, a w wypełnionym mistyczną atmosferą dojo Wrocław Aikikai spotkamy się na boso i posłuchamy, jak Pola Błasik czyta zachwycającą niekonwencjonalną formą powieść „Ten się śmieje, kto ma zęby” Zyty Rudzkiej.

Kolejnymi przystankami na trasie zostały: najmłodszy licealny budynek we Wrocławiu, czyli Liceum Ogólnokształcące nr V (gdzie fragment „Ja śpiewam, a góry tańczą” przeczyta Edyta Jungowska) oraz znajdujący się w monumentalnym budynku Dyrekcji Kolei Dziedziniec klubu Ciało (w którym posłuchamy fragmentu „Zanim dojrzeją granaty” Rene Karabasz w interpretacji Justyny Wasilewskiej). W plenerze spotkamy się również w dwóch osiedlowych parkach: głównej alei parku Andersa, gdzie Mariusz Kiljan przeczyta współczesną historię rodzinną snutą językiem mrocznej baśni, czyli „Prawdziwe życie” Adeline Dieudonné oraz w parku Goethego, który stanie się centrum Europejskiej Nocy Literatury – zostanie tam zlokalizowana strefa literackiego relaksu, w ramach której Piotr Cyrwus zinterpretuje fragment zbioru opowiadań „Moja żona nie tańczy” Tove Ditlevsen.

A gdyby tak noc literatury trwała… miesiąc?

Partnerem tegorocznej odsłony Europejskiej nocy Literatury jest w tym roku Storytel – aplikacja oferująca dostęp do setek tysięcy audiobooków i e-booków. Spotkanie dwóch „opowiadaczy historii” zaowocowało specjalną propozycją dla wszystkich miłośników i miłośniczek literatury.

19 sierpnia w 10 miejscach czytań na Hubach pojawią się specjalne vouchery, dzięki którym uczestnicy wydarzenia otrzymają 30-dniowy bezpłatny okres próbny umożliwiający słuchanie wszystkich tytułów z biblioteki Storytel! Będzie z czego wybierać – Storytel to setki tysięcy audiobooków i e-booków, których można słuchać kiedy się chce i gdzie się chce. Wystarczy telefon lub tablet. Wisienką na torcie są produkcje Storytel Original, czyli ekskluzywne, oryginalne audiobooki i słuchowiska, w – podobnie jak Europejska Noc Literatury – gwiazdorskiej obsadzie. Vouchery będą dostępne tylko w trakcie czytań 19 sierpnia.
  

12. edycja Europejskiej Nocy Literatury odbędzie się 19 sierpnia 2023 roku na wrocławskich Hubach. Kolejne czytania rozpoczynać się będą co 30 minut między godziną 18:00 a 22:30.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Po więcej informacji zapraszamy na stronę internetową, Facebooka oraz Instagram.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się