Literatura po transformacji

Literatura po transformacji

Literatura po transformacji

Udostępnij

W ramach trwającej w Centrum Sztuki Współczesnej wystawy „Późna polskość. Formy narodowej tożsamości po 1989 roku" i towarzyszącego jej programu dyskursywnego (Transformacje) w czwartek 18 lipca odbędzie się debata „Literatura po transformacji”. „Rzut oka na polską literaturę po 1989 roku pokazuje ją po raz pierwszy od dawna wyzwoloną z ideologicznych i politycznych zadań. Czy jednak uczyniło ją to bardziej uniwersalną?” (Mikołaj Gliński dla culture.pl).

Literatura po transformacji to przede wszystkim kształtowanie się nowych form i perspektyw. Po odzyskaniu przez Polskę wolności narodowa tożsamość i zbiorcza świadomość wspólnego celu uległy dezintegracji, ustępując miejsca indywidualnej perspektywie i osobistej estetyce. Postępująca globalizacja i zacierające się granice gospodarcze i kulturalne sprzyjają rozliczeniom z przeszłością, jednocześnie stwarzając paradoksalną potrzebę odrębności poprzez sięganie do archetypicznych źródeł. „Późna polskość” w literaturze to nie tylko symbole martyrologii, rozliczenie z komunizmem, Kościołem i Solidarnością. To też nowe trendy, indywidualizm i przekierunkowanie, nie tylko na Zachód, ale i w głąb siebie – osobiste próby odnalezienia zbiorowej tożsamości w podróży „na przełaj”.

Gdzie w tożsamościowej geografii Polaków leży Polska? Jakie kształty w dzisiejszej literaturze przybiera doświadczenie polskości i jaką reprezentację to doświadczenie w literaturze odnajduje? Czy polska literatura ostatnich trzech dekad sprostała zadaniu zdawania relacji z transformacji zachodzących w kraju? W jakim kierunku zmierza polska literatura? Ostatecznie, czy możemy mówić o polskiej tożsamości literackiej ostatnich trzech dekad, czy raczej o kakofonii głosów literackich próbujących odnaleźć swoją odrębność? Zapraszamy na debatę, podczas której postaramy się trochę bliżej doświadczyć literackiej „późnej polskości”.

 

Kurator programu dyskursywnego:
Konrad Schiller

Uczestnicy:
Eliza Kącka, pisarka, historyk literatury.
Krzysztof Koehler, poeta, krytyk literacki, eseista, wicedyrektor Instytutu Książki.
Krzysztof Masłoń, dziennikarz, publicysta, krytyk literacki.
Łukasz Orbitowski, pisarz specjalizujący się głównie w literaturze grozy i fantastycznej oraz obyczajowej.

cykl „Transformacje”
dyskusja „Literatura po transformacji”

miejsce
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
Sala z instalacją J. Wójcik na wystawie „Późna Polskość. Formy narodowej tożsamości po 1989 roku”. I piętro.

termin
18/07/2017, 19:00

Debata tworzona jest we współpracy z TVP Kultura.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się