Ludzie książki, którzy odeszli

Ludzie książki, którzy odeszli

Ludzie kultury, którzy odeszli

Udostępnij

Tradycyjnie przed dniem Wszystkich Świętych przypominamy bliskie nam osoby ze środowiska książki, z którymi pożegnaliśmy się w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy

Styczeń 2020

Ryszard Żółtaniecki, naukowiec, dyplomata i poeta, prezes Fundacji Kultury.

Konrad Pakuła, założyciel i wieloletni prezes wydawnictwa Akapit Press.

Daniel Groszewski, dziennikarz związany przez lata z Wrocławiem, był również wykładowcą w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. 


Luty 2020

Jerzy Gruza, reżyser i scenarzysta, okazjonalnie aktor filmowy. Twórca wielu programów i widowisk telewizyjnych.

Marzec 2020

Prof. Ludwik Stomma, antropolog kultury, twórca nowej etnologii polskiej, wykładowca, pisarz i felietonista – autor stałego felietonu w tygodniku „Polityka”.

Eugeniusz Kabatc, pisarz, eseista, tłumacz, wieloletni prezes Polskiego Oddziału Stowarzyszenia Kultury Europejskiej (SEC).

Krzysztof Penderecki, kompozytor, dyrygent i pedagog muzyczny. Przedstawiciel polskiej szkoły kompozytorskiej lat sześćdziesiątych XX wieku. Profesor i rektor Akademii Muzycznej w Krakowie.

Wiesław Rosocha, grafik, autor plakatów, ilustracji i rysunków.

Anna Jedlińska, leksykografka, autorka i redaktorka licznych słowników romańskiej grupy językowej.

Józef Kliś, dziennikarz redaktor naczelny pisma „Poczta Polska”, blisko związany z redakcją „Biblioteki Analiz”, osoba dobrze znana i ceniona w warszawskim środowisku książki.

Aleftyna Krystyna Gościmska, aktorka teatralna, a także bibliofilka, jedna z najbardziej charakterystycznych postaci warszawskich imprez książkowych

Kwiecień 2020

Prof. Andrzej Strumiłło, artysta o wielu talentach, malarz, grafik, rzeźbiarz, fotograf, poeta, pisarz i scenograf, profesor kontraktowy w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, w latach 1982-1984 kierował pracownią graficzną Sekretariatu Generalnego ONZ w Nowym Jorku.

Wiktor Bater, długoletni korespondent w Rosji wielu polskich mediów, korespondent wojenny, autor książki „Nikt nie spodziewa się rzezi” (Znak, 2008), w której opisał swoje reporterskie doświadczenia z Sarajewa, Biesłanu, Afganistanu i Iraku.

Jędrzej Polak, jeden z najwybitniejszych polskich tłumaczy literatury.

Krystyna Wilczewska, zasłużona pracowniczka Instytutu Badań Literackich, nieoceniona redaktor „Słownika Polszczyzny XVI wieku”.

Barbara Rosiek, pisarka i poetka. Popularność przyniósł jej „Pamiętnik narkomanki”, w którym pokazała piekło walki z nałogiem.

 

Maj 2020

Barbara Chlabicz ulubiona redaktorka Ryszarda Kapuścińskiego, wieloletnia redaktorka Spółdzielni Wydawniczej Czytelnik.

Jerzy Pilch, pisarz, publicysta, felietonista, dramaturg i scenarzysta filmowy. Był laureatem wielu nagród, m.in. Nagrody Literackiej „Nike” za powieść "Pod Mocnym Aniołem".

 

Czerwiec 2020

Ks. Wacław Hryniewicz OMI, o którym red. Jan Turnau napisał: „Teolog Polski Wielki”. W 2004 roku był laureatem Nagrody im. Jana Długosza za „Nadzieja uczy inaczej: medytacje eschatologiczne” (Verbinum).

Barbara Kaczarowska, zasłużona redaktorka, zaangażowana działaczka społeczna i wychowawczyni wielkiej rzeszy pracowników wydawnictw w ramach kursów PTWK. Do emerytury pracowała w wydawnictwie Iskry, z krótką przerwą na pracę w Książce i Wiedzy. Potem związana była jeszcze z wydawnictwem Nor sur Blanc.

Lipiec 2020

Grzegorz Łatuszyński, niewiarygodnie płodny tłumacz poezji południowosłowiańskiej, a także poeta, prozaik, krytyk, dziennikarz i animator kultury. Wraz z żoną Marią (zwaną Marylką) Siwkowską-Łatuszyńską w 1993 roku założył Oficynę Wydawniczą Agawa, w której opublikowali obszerną i cenną bibliotekę poezji i prozy z Bałkanów. Oboje zachorowali razem, Marylka zmarła w czerwcu.

Prof. dr hab. Franciszek Ziejka, historyk literatury, wybitny badacz życia literackiego i kulturalnego, znakomity promotor kultury i języka polskiego, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego w latach 1999-2005.

Jarosław Rybski, tłumacz stu przekładów literatury z języka angielskiego na język polski, miłośnik fotografii, muzyki, historii, archeologii, sztuki, starych brytyjskich seriali, heraldyki oraz kolekcjoner płyt i książek.

 

Sierpień 2020

Prof. Maria Janion

Prof. Andrzej Walicki, wybitny filozof, historyk idei i rosjoznawca.

Józefa Hennelowa, wybitna dziennikarka i publicystka „Tygodnika Powszechnego”, a także posłanka na Sejm.

Wojciech Karpiński, pisarz, krytyk literacki, historyk sztuki, tłumacz.

Dariusz Baliszewski, historyk, dziennikarz i publicysta.

Stefan Türschmid, pisarz, humanista, miłośnik opery i hippiki, trener jeździectwa.

Ewa Demarczyk (16 stycznia 1941 - 14 sierpnia 2020),Aktorka, piosenkarka - prekursorka piosenki aktorskiej w Polsce - miała 79 lat.

 

Wrzesień 2020

Ryszard Wolański, dziennikarz muzyczny, związany z Polskim Radiem oraz z Telewizją Polską, autor licznych biografii artystów.

Jacek Marciniak, redaktor naczelny i współwłaściciel wydawnictwa Studio Emka, ikona polskiego ruchu wydawniczego.

Ewa Berberyusz, dziennikarka i reportażystka związaną z warszawskim tygodnikiem „Kultura”, „Tygodnikiem Powszechnym”, a w latach 90. XX w – z paryską „Kulturą”, autorka książek z zakresu literatury faktu.

 

Październik 2020

Edward Krasowski, ceniony i lubiany działacz środowisk twórczych, przede wszystkim środowiska teatralnego.

Ludwik Flaszen, współzałożyciel teatru Laboratrium i jego teoretyk

Prof. Bogusław Bednarek, polski filolog, wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego. Zajmował się kulturą średniowiecza oraz literaturą baroku. Był miłośnikiem i znawcą Wyspy skarbów Roberta Louisa Stevensona.

 

źródło: https://rynek-ksiazki.pl
            uzupełnienia glk

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się