Ludzie kultury, którzy odeszli
Tradycyjnie przed dniem Wszystkich Świętych przypominamy bliskie nam osoby ze środowiska książki, z którymi pożegnaliśmy się w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy
Styczeń 2020
Ryszard Żółtaniecki, naukowiec, dyplomata i poeta, prezes Fundacji Kultury.
Konrad Pakuła, założyciel i wieloletni prezes wydawnictwa Akapit Press.
Daniel Groszewski, dziennikarz związany przez lata z Wrocławiem, był również wykładowcą w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego.
Luty 2020
Jerzy Gruza, reżyser i scenarzysta, okazjonalnie aktor filmowy. Twórca wielu programów i widowisk telewizyjnych.
Marzec 2020
Prof. Ludwik Stomma, antropolog kultury, twórca nowej etnologii polskiej, wykładowca, pisarz i felietonista – autor stałego felietonu w tygodniku „Polityka”.
Eugeniusz Kabatc, pisarz, eseista, tłumacz, wieloletni prezes Polskiego Oddziału Stowarzyszenia Kultury Europejskiej (SEC).
Krzysztof Penderecki, kompozytor, dyrygent i pedagog muzyczny. Przedstawiciel polskiej szkoły kompozytorskiej lat sześćdziesiątych XX wieku. Profesor i rektor Akademii Muzycznej w Krakowie.
Wiesław Rosocha, grafik, autor plakatów, ilustracji i rysunków.
Anna Jedlińska, leksykografka, autorka i redaktorka licznych słowników romańskiej grupy językowej.
Józef Kliś, dziennikarz redaktor naczelny pisma „Poczta Polska”, blisko związany z redakcją „Biblioteki Analiz”, osoba dobrze znana i ceniona w warszawskim środowisku książki.
Aleftyna Krystyna Gościmska, aktorka teatralna, a także bibliofilka, jedna z najbardziej charakterystycznych postaci warszawskich imprez książkowych
Kwiecień 2020
Prof. Andrzej Strumiłło, artysta o wielu talentach, malarz, grafik, rzeźbiarz, fotograf, poeta, pisarz i scenograf, profesor kontraktowy w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, w latach 1982-1984 kierował pracownią graficzną Sekretariatu Generalnego ONZ w Nowym Jorku.
Wiktor Bater, długoletni korespondent w Rosji wielu polskich mediów, korespondent wojenny, autor książki „Nikt nie spodziewa się rzezi” (Znak, 2008), w której opisał swoje reporterskie doświadczenia z Sarajewa, Biesłanu, Afganistanu i Iraku.
Jędrzej Polak, jeden z najwybitniejszych polskich tłumaczy literatury.
Krystyna Wilczewska, zasłużona pracowniczka Instytutu Badań Literackich, nieoceniona redaktor „Słownika Polszczyzny XVI wieku”.
Barbara Rosiek, pisarka i poetka. Popularność przyniósł jej „Pamiętnik narkomanki”, w którym pokazała piekło walki z nałogiem.
Maj 2020
Barbara Chlabicz ulubiona redaktorka Ryszarda Kapuścińskiego, wieloletnia redaktorka Spółdzielni Wydawniczej Czytelnik.
Jerzy Pilch, pisarz, publicysta, felietonista, dramaturg i scenarzysta filmowy. Był laureatem wielu nagród, m.in. Nagrody Literackiej „Nike” za powieść "Pod Mocnym Aniołem".
Czerwiec 2020
Ks. Wacław Hryniewicz OMI, o którym red. Jan Turnau napisał: „Teolog Polski Wielki”. W 2004 roku był laureatem Nagrody im. Jana Długosza za „Nadzieja uczy inaczej: medytacje eschatologiczne” (Verbinum).
Barbara Kaczarowska, zasłużona redaktorka, zaangażowana działaczka społeczna i wychowawczyni wielkiej rzeszy pracowników wydawnictw w ramach kursów PTWK. Do emerytury pracowała w wydawnictwie Iskry, z krótką przerwą na pracę w Książce i Wiedzy. Potem związana była jeszcze z wydawnictwem Nor sur Blanc.
Lipiec 2020
Grzegorz Łatuszyński, niewiarygodnie płodny tłumacz poezji południowosłowiańskiej, a także poeta, prozaik, krytyk, dziennikarz i animator kultury. Wraz z żoną Marią (zwaną Marylką) Siwkowską-Łatuszyńską w 1993 roku założył Oficynę Wydawniczą Agawa, w której opublikowali obszerną i cenną bibliotekę poezji i prozy z Bałkanów. Oboje zachorowali razem, Marylka zmarła w czerwcu.
Prof. dr hab. Franciszek Ziejka, historyk literatury, wybitny badacz życia literackiego i kulturalnego, znakomity promotor kultury i języka polskiego, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego w latach 1999-2005.
Jarosław Rybski, tłumacz stu przekładów literatury z języka angielskiego na język polski, miłośnik fotografii, muzyki, historii, archeologii, sztuki, starych brytyjskich seriali, heraldyki oraz kolekcjoner płyt i książek.
Sierpień 2020
Prof. Maria Janion
Prof. Andrzej Walicki, wybitny filozof, historyk idei i rosjoznawca.
Józefa Hennelowa, wybitna dziennikarka i publicystka „Tygodnika Powszechnego”, a także posłanka na Sejm.
Wojciech Karpiński, pisarz, krytyk literacki, historyk sztuki, tłumacz.
Dariusz Baliszewski, historyk, dziennikarz i publicysta.
Stefan Türschmid, pisarz, humanista, miłośnik opery i hippiki, trener jeździectwa.
Ewa Demarczyk (16 stycznia 1941 - 14 sierpnia 2020),Aktorka, piosenkarka - prekursorka piosenki aktorskiej w Polsce - miała 79 lat.
Wrzesień 2020
Ryszard Wolański, dziennikarz muzyczny, związany z Polskim Radiem oraz z Telewizją Polską, autor licznych biografii artystów.
Jacek Marciniak, redaktor naczelny i współwłaściciel wydawnictwa Studio Emka, ikona polskiego ruchu wydawniczego.
Ewa Berberyusz, dziennikarka i reportażystka związaną z warszawskim tygodnikiem „Kultura”, „Tygodnikiem Powszechnym”, a w latach 90. XX w – z paryską „Kulturą”, autorka książek z zakresu literatury faktu.
Październik 2020
Edward Krasowski, ceniony i lubiany działacz środowisk twórczych, przede wszystkim środowiska teatralnego.
Ludwik Flaszen, współzałożyciel teatru Laboratrium i jego teoretyk
Prof. Bogusław Bednarek, polski filolog, wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego. Zajmował się kulturą średniowiecza oraz literaturą baroku. Był miłośnikiem i znawcą Wyspy skarbów Roberta Louisa Stevensona.
źródło: https://rynek-ksiazki.pl
uzupełnienia glk