„Mała książka – wielki człowiek” na Rabka Festival 2021

„Mała książka – wielki człowiek” na Rabka Festival 2021

„Mała książka – wielki człowiek” na Rabka Festival 2021

Udostępnij

Nasz świat powoli wraca do normalności, wracają zatem także letnie festiwale literackie, w tym te dla najmłodszych czytelników. Koniecznie w swoich wakacyjnych planach z dziećmi powinniście uwzględnić Rabka Festival, który w tym roku odbędzie się od 7 do 10 lipca – w formie stacjonarnej, a dla tych, którzy nie będą mogli dotrzeć do uzdrowiska, również on-line. Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” przygotował specjalny program - dla dzieci i dorosłych.

Pierwszego dnia festiwalu, 7 lipca o godz. 15:00 w wypoczywalni Zakładu Przyrodoleczniczego odbędzie się oficjalne otwarcie wystawy „Mała książka – wielka sztuka. Mistrzowie polskiej ilustracji dziecięcej: Iwona Chmielewska, Elżbieta Wasiuczyńska, Józef Wilkoń”.

Dobrze zaprojektowane i pięknie zilustrowane książki to najprawdziwsze dzieła sztuki, w których warstwa graficzna jest tak samo ważna jak tekst – przyciąga uwagę dziecka i rozbudza jego wyobraźnię. Dzięki tym wyjątkowym książkom dzieci już od najmłodszych lat obcują ze sztuką, mają ją na wyciągnięcie ręki, także w domowym zaciszu. Częste czytanie w gronie najbliższych oraz zachwyt nad kunsztem książkowych ilustracji zakorzenia dziecko – we wspólnocie rodzinnej i w kulturze.

Prezentowany w ramach wystawy wybór prac wybitnych polskich artystów – Elżbiety Wasiuczyńskiej, Józefa Wilkonia i Iwony Chmielewskiej – nie jest przypadkowy. Stworzone przez nich ilustracje znajdują się w książkach wydanych przez Instytut Książki w ramach kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek”, która przypomina o korzyściach wynikających z codziennego, rodzinnego czytania oraz roli literatury w rozwoju dziecka. Rocznie Wyprawki Czytelnicze trafiają do miliona dzieci w Polsce.

Podczas wystawy swoją premierę będzie miała książka „Mama, tata i ja. Hop-la-la” – antologia wierszy najwybitniejszych polskich poetów z ilustracjami Elżbiety Wasiuczyńskiej, która została wydana w ramach kampanii przez Instytut Książki. Już niebawem za pośrednictwem oddziałów położniczych książka trafi do nowo narodzonych dzieci i ich rodziców.

Wydarzeniu towarzyszyć będą warsztaty przeprowadzone przez ilustratorkę „Największe dary jakie możemy dać naszym dzieciom, to korzenie i skrzydła”, a także quiz, za którego rozwiązanie będzie można wygrać piękne, książkowe nagrody.

Otwarcie wystawy oraz warsztaty będą transmitowane on-line.

Kampania „Mała książka – wielki człowiek” obecna będzie także w programie dla dorosłych 9 lipca. O proczytelniczych działaniach Instytutu Książki skierowanych do najmłodszych opowie prof. Grzegorz Leszczyński w wystąpieniu „Wielka książka, mały człowiek”: samobieżne pociski atomowe Instytutu Książki (g. 9:40). Małgorzata Swędrowska podpowie natomiast, jak bawić się książką i czytać dzieciom wrażeniowo, tak by zaszczepić w nich miłość do czytania na całe życie (godz. 10:00). Wykłady odbędą się w Teatrze Lalek „Rabcio” w Rabce-Zdroju i będą transmitowane w internecie.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w Rabka Festival. Pełny program wydarzeń znajdziecie na stronie: https://www.rabkafestival.pl/program/

Mamy wielką nadzieję na spotkanie z Wami!

Rabka Festival został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Promocja czytelnictwa.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się