Małopolskie Dni Książki „Książka i Róża”

Małopolskie Dni Książki „Książka i Róża”

Małopolskie Dni Książki „Książka i Róża”

Udostępnij

Kwietniowy weekend 23-24 kwietnia to wielkie święto książki. Z tej okazji Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego zapraszają na kolejną edycję Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża”. Partnerem wydarzenia jest Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Ideą akcji jest rozwój czytelnictwa w regionie. Projekt przypomina również, że książka może być pięknym podarunkiem. W Małopolskich Dniach Książki rokrocznie bierze udział kilkadziesiąt księgarni i bibliotek z całej Małopolski, organizując w tym czasie wiele imprez związanych z promocją czytelnictwa, promocją autorów oraz nowości wydawniczych.

Jak co roku z okazji „Książki i Róży” czeka nas wiele atrakcji. Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie 23 kwietnia zaprasza na Literacki Piknik Rodzinny,  a 24 kwietnia na spotkanie z Beatą Bochińską oraz warsztaty „Jak pisać krytycznie” z Jarosławem Czechowiczem. W całej Małopolsce odbywać się będą warsztaty i spotkania zarówno w księgarniach i bibliotekach.

Już od 22 kwietnia na Pl. Św. Marii Magdaleny odbywać się będzie Krakowski Kiermasz Książki organizowany wspólnie z Partnerem wydarzenia - Krakowskim Biurem Festiwalowym.

Organizatorami Małopolskich Dni Książki  „Książka i Róża” są: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Instytut Książki, Izba Księgarstwa Polskiego, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

Patronat medialny: TVP3 Kraków, Radio Kraków, Gazeta Wyborcza, Czasdzieci.pl.

O wszystkich wydarzeniach dziejących się w Małopolsce można przeczytać w serwisach: ksiazkairoza.pl oraz rajska.info

PROGRAM MAŁOPOLSKICH DNI KSIĄŻKI „KSIĄŻKA I RÓŻA”
23 KWIETNIA - LITERACKI PIKNIK RODZINNY

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie
godz. 13.00–17.00

RAJSKIE WARSZTATY Z BUM! BUM! RURKAMI
23 kwietnia, godz. 13.15

Zajęcia, które pokażą uczestnikom świat muzyki, jakiej dotąd nie znali. Czekają nas wspólne kreatywne zabawy, dużo ruchu oraz nauka gry na niezwykłym instrumencie - Bum Bum Rurkach! To wspaniała rozrywka dla całej rodziny.

zapisy: ksiazkairoza@rajska.info

DIY DZIAŁAJ!
23 kwietnia, I tura: godz. 13:30, II tura: 14:30

Zajęcia przeznaczone dla kobiet 18+, które chcą rozwijać swoją kreatywność, uczyć się nowych rzeczy, a także ułatwiać i upiększać sobie życie, wykonując różne proste projekty z wykorzystaniem różnorodnych technik (decoupage, upcycling, paper mache itp). Na zajęciach nauczymy się również wykorzystywać w pełni narzędzia, sprzęty i technologie, które są ogólnodostępne dla każdego. Każda osoba uczestnicząca w zajęciach będzie mogła własnoręcznie stworzyć i zabrać ze sobą wspaniały komplet biżuterii, na który składają się: naszyjnik, broszka oraz pierścionek.

zapisy: dzialajwarte@rajska.info o treści zawierającej imię, nazwisko i wybraną godzinę zajęć. W tytule maila prosimy wpisać „DIY KSIĄŻKA I RÓŻA”

zapisy trwają do 20 kwietnia

ODKRYJ PIERWIASTEK MAŁOPOLSKI – Literacka Gra Terenowa
23 kwietnia, godz. 14.00

Młodzi odkrywcy i badacze podążający śladem tajemniczego wędrowca będą musieli odnaleźć elementy składające się na magiczny pierwiastek Małopolski. Ich droga będzie wiodła przez małopolskie stare zamczyska, niebosiężne góry i najgłębsze jeziora. Będą musieli zmierzyć się ze smokiem i Panem Twardowskim oraz zstąpią do najpilniej strzeżonych komnat klasztornych bibliotek, a wszystko po to by odnaleźć esencję magicznego regionu jakim jest Małopolska.

zapisy: ksiazkairoza@rajska.info

CZARODZIEJE MOGĄ WSZYSTKO
23 kwietnia, godz. 14.30

Świat magii i czarów obecny w literaturze pobudza naszą wyobraźnię, pomaga w kreowaniu pomysłów, zachęca do fantazjowania. A gdyby tak stać się Czarodziejem? Ale nie takim, który wyczarowuje królika z kapelusza, ale takim, który realizuje swoje cele i sprawia, że marzenia się spełniają. Podczas warsztatów dzieci dowiedzą się jak można wpłynąć na swoje życie. Będziemy je zachęcać do pracy nad sobą, do rozwijania empatii i asertywności.

Warsztaty poprowadzi dr Wanda Matras-Mastalerz, pracownik Instytutu Nauk o Informacji Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz specjalista w dziedzinie biblioterapii. Warsztaty skierowane są do dzieci w wieku 9-12 lat.

zapisy: ksiazkairoza@rajska.info

DRUGIE ŻYCIE KSIĄŻKI
23 kwietnia, godz. 16.00–17.00, sala 53

Wyjątkowa akcja, wielka, bezpłatna wymiana książek, to nie lada gratka dla miłośników literatury. Każdy kto ma w domu prywatną biblioteczkę wie, że sam fakt posiadania książek na półce jest powodem do dumy i radości. I choć wszystkie, z definicji, darzy bezinteresowną miłością, po chwili zastanowienia wskazać mógłby przynajmniej jedną pozycję, w stosunku do której żywi uczucia nieco mniejsze – pochopny zakup, nietrafiony prezent, utwór, z którego się wyrosło, lub który po prostu się znudził. Książka, której nikt nie bierze w ręce traci swą magiczną moc. Znajdź jej więc nowego właściciela.

SPOTKANIE Z O. LEONEM KNABITEM
23 kwietnia, godz. 16.00, wypożyczalnia i Pracownia dla Dzieci

Dla najmłodszych czytelników przygotowano także gry sprawnościowe, planszówki 3D a całe rodziny zaprosimy do zabawy przy przestrzennej wersji gry Carcassonne.

24 KWIETNIA – SPOTKANIA I WARSZTATY
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie

GALA FINAŁOWA KONKURSU „DRZEWO RECENZJI”

24 kwietnia, godz. 10.00

Celem konkursu jest rozwijanie twórczości literackiej dzieci i młodzieży, ich aktywności twórczej oraz rozbudzanie zainteresowań dzieci i młodzieży czytelnictwem. Wszystkie prace (na specjalnie przygotowanych w tym celu kolorowych karteczkach) zostaną zawieszone na przestrzennym drzewku wyeksponowanym w Wypożyczalni i Pracowni dla Dzieci.

SPOTKANIE Z BEATĄ BOCHIŃSKĄ
24 kwietnia, godz. 10.00, Arteteka WBP w Krakowie

Beata Bochińska - historyczka designu, specjalistka zarządzania designem i rozwojem produktu, kolekcjonerka. Autorka metodologii prognozowania trendów stylistycznych z wykorzystaniem profili klienta. Napisała kilkaset artykułów specjalistycznych, raportów i książek poświęconych zarządzaniu designem. Producentka i współautorka filmów dla TV i kontentu dla portali branżowych. Wykładowczyni krytyki designu na Uniwersytecie Warszawskim i zarządzania rozwojem nowego produktu w SGH w Warszawie. Prowadzi dedykowane warsztaty dla firm z tworzenia korzyści biznesowych w oparciu o wykorzystanie designu i szkolenia dla kolekcjonerów i miłośników designu. Jurorka konkursów projektowania usług o zasięgu globalnym (Nowy Jork, Sydney, Kair, Warszawa) w dziedzinach: design, digital media i software design.

Autorka książki „Zacznij Kochać dizajn. Jak kolekcjonować polską sztukę użytkową”.

CZYTAM SOBIE!
24 kwietnia, godz. 10.00, Wypożyczalnia i Pracownia dla Dzieci WBP w Krakowie

Warsztaty czytelnicze, na których dzieci będą czytać i ilustrować książki.

Gość: ilustrator Marcin Bruchnalski. Jego ilustracje ukazywały się w Misiu, Pentliczku i Bajkach-Grajkach.

Brak wolnych miejsc

JAK PISAĆ KRYTYCZNIE?
24 kwietnia, godz. 17.00, Arteteka WBP w Krakowie

Warsztaty skierowane do osób zajmujących  się pisaniem o książkach, redagujących blogi o literaturze, planujących pisanie krytycznych tekstów o książkach. Podczas zajęć omówione zostaną zasadnicze dylematy, trudności, wątpliwości i rozczarowania wynikające z tworzenia tekstu krytycznoliterackiego. Wyjaśniona zostanie  istota konstruktywnej krytyki. Będzie można podyskutować na temat tego, komu i w jakiej formie potrzebna jest dzisiaj krytyka literacka. Uczestnicy warsztatów podejmą próbę stworzenia własnego tekstu krytycznego, porozmawiają o pisaniu i redagowaniu opiniotwórczego bloga krytycznoliterackiego.

Warsztaty poprowadzi Jarosław Czechowicz - ur. 1978, absolwent filologii polskiej UJ oraz Podyplomowego Studium Dziennikarstwa i Komunikacji Medialnej UJ. Niezależny recenzent, autor ponad tysiąca omówień współczesnej literatury polskiej i światowej. Autor bloga krytycznoliterackiego "Krytycznym okiem". Na co dzień nauczyciel języka polskiego i wielbiciel Islandii. Współpracuje z mediami i bibliotekami w Polsce przy promocji czytelnictwa.

zapisy: ksiazkairoza@rajska.info

Brak wolnych miejsc

Podróż Kolejami Małopolskimi w tym dniu umilą książki rozdawane przez organizatorów wydarzenia.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się