Marcin Wicha z Paszportem "Polityki"
Wczoraj w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie odbyła się 25. uroczysta gala wręczenia nagród Paszporty "Polityki" dla wybitnych młodych twórców i artystów. Nagrodę w kategorii literatura odebrał Marcin Wicha za książkę eseistyczną "Rzeczy, których nie wyrzuciłem" (Karakter 2017 r.).
Autor opowiada w niej o matce, śmierci, porządkowaniu rzeczy, książek i wspomnień. Wichę nagrodzono "za oszczędność języka i bogactwo książki, która mówi o rzeczach najważniejszych: o żałobie, rodzinie, o Polsce i przede wszystkim o słowach i milczeniu". Jak uzasadniono werdykt, książka stanowi "literacko wybitne przeniesienie na polski grunt gatunku, który Amerykanie zwą , czyli wspomnienia zorganizowanego wokół jednej, często bolesnej sprawy".
Jak podkreślił pisarz Wiesław Myśliwski, wręczający nagrodę w tej kategorii, polska literatura istnieje pomimo dramatycznego spadku czytelnictwa. "Bardzo przysłużyły się w podtrzymywaniu istnienia literatury polskiej przede wszystkim biblioteki polskie, ale również rozmnożone, może nawet ponad miarę, nagrody, festiwale i targi książki” – zaznaczył. "Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim, którzy czytają książki. Bardzo dobrze, ze jesteście” – powiedział Wicha, odbierając nagrodę.
Ta najbardziej prestiżowa nagroda kulturalna w Polsce przyznawana jest od ćwierć wieku na podstawie wskazań niezależnych krytyków z różnych mediów, którzy nominują, ich zdaniem, najciekawsze osobowości twórcze minionego roku.
Inicjatorem nagrody był ZDZISŁAW PIETRASIK - wybitny dziennikarz, publicysta, krytyk filmowy i teatralny, wieloletni szef redakcji kulturalnej w tygodniku POLITYKA. Idea wykreowania nowej nagrody była prosta: „nieuleganie modom i środowiskowym naciskom, uważnego wysupływania najbardziej wartościowych dokonań, ale i z przekonania, że młoda kultura jest dobrem, które należy wspierać i promować”. Autor pomysłu zaprosił do współpracy całe środowisko krytyki polskiej sztuki. Zaproponował także dwuetapowy wybór wyróżniających się artystów i kategorie, do których byli zgłaszani nominowani. Przez ćwierć wieku wprowadzono kilka zmian proceduralnych oraz dostosowano nazwy kategorii do nowych, dynamicznie rozwijających się kierunków i trendów w sztuce. Aby podkreślić kreatywność twórców i tendencje zmian w sztuce zastąpiono kategorie PLASTYKA - SZTUKAMI WIZUALNYMI (2003 r.), ROCK-POP-ESTRADA - MUZYKĄ POPULARNĄ, a MUZYKĘ przypisano do kategorii MUZYKA POWAŻNA (2006 r.). Powołano też nową kategorię KULTURA CYFROWA (2016), która obejmuje wszelkie formy kultury, gdzie wyjściową formą jest kod programowania, ze szczególnym uwzględnieniem gier wideo na komputery, konsole i urządzenia przenośne, różnego rodzaju aplikacji, różnorodnych form internetowych, VR i filmów interaktywnych. Od 2002 roku wręczany jest KREATOR KULTURY – nagroda ta nie podlega nominacjom i jest przyznawana wybitnym osobistościom polskiej kultury, których praca miała wpływ na rozwój i popularyzację polskiej kultury.
Kapituła Nagrody złożona z dziennikarzy tygodnika POLITYKA wybiera ostatecznie LAUREATÓW w następujących kategoriach: film, literatura, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna i kultura cyfrowa.
PASZPORTAMI POLITYKI nagradzani są wybitnie utalentowani młodzi twórcy, którzy w sposób szczególny wyróżnili się w danym roku swoimi artystycznymi działaniami i dokonaniami. Artyści, którzy kreatywnie reagują na zmieniającą się rzeczywistość, wyznaczają nowe kierunki w sztuce i twórczo wzbogacają kulturę polską i światową.
Mecenasem Kultury i Honorowym Patronem Nagrody PASZPORTÓW POLITYKI 2017 było Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, które w 2018 roku obchodzi 100-lecie działalności.
Nasi LAUREACI otrzymali PASZPORTY POLITYKI z rąk Twórców, którzy zostali Laureatami 100-lecia ZAiKS-u za całokształt Ich twórczych dokonań.