Marek A. Cichocki laureatem nagrody im. bł. Władysława Bukowińskiego

Marek A. Cichocki laureatem nagrody im. bł. Władysława Bukowińskiego

Marek A. Cichocki odebrał Nagrodę im. bł. Władysława Bukowińskiego

Udostępnij

W trakcie uroczystej gali otwierającej XI edycję Festiwalu „Niepokorni – Niezłomni – Wyklęci” prof. Marek A. Cichocki, współzałożyciel Teologii Politycznej, otrzymał Nagrodę im. bł. ks. Władysława Bukowińskiego. Wyróżnienie zostało wręczone filozofowi za całokształt twórczości.

Jest Marek Cichocki buntownikiem, człowiekiem wolnym, intelektualistą nie poddającym się modom. Jest pisarzem bardzo emocjonalnym, fascynującym erudytą. Jest też człowiekiem zafascynowanym Polską i Polakami. Polska nie jest dlań prowincją, zakompleksionymi kresami, zaniedbanym przedmieściem czy przedmurzem” – tak w laudacji przedstawił prof. Cichockiego dramaturg Wojciech Tomczyk, uznany dramaturg i felietonista. Wyróżnienie wręczył dyrektor Festiwalu, Arkadiusz Gołębiewski.

Nagroda im. bł. ks. Władysława Bukowińskiego – polskiego księdza, więźnia sowieckich łagrów i duszpasterza misyjnego działającego w Kazachstanie i Azji Środkowej – przyznawana jest za zasługi literackie w opowiadaniu i popularyzacji historii. W uroczystej przemowie docenione zostały dwie publikacje filozofa: „Porwanie Europy”, przenikliwy obraz relacji pomiędzy krajami Europy Zachodniej i państwami wstępującymi do Unii Europejskiej – w tym Polski – oraz wydana przez Teologię Polityczną książka „Północ i południe”, zawierająca błyskotliwa próbę redefinicji geopolitycznego miejsca Polski: z osi Wschód-Zachód, na oś Północ-Południe, w której centralną rolę odgrywa starożytny Rzym i jego forma cywilizacyjna.

W 2018 r. Nagroda  im. bł. ks. Władysława Bukowińskiego została przyznana poecie, eseiście i krytykowi literackiemu – Przemysławowi Dakowiczowi.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się