Marek Krajewski Honorowym Obywatelem Wrocławia
Wrocławski pisarz, autor kryminałów o komisarzu Eberhardzie Mocku Marek Krajewski odebrał tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia. Wyróżnienie wręczono w sobotę podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej Wrocławia.
Uroczysta sesja rady miejskiej to jedno z głównych wydarzeń Święta Wrocławia, które obchodzone jest co roku w dniu św. Jana Chrzciciela, patrona wrocławskiej katedry i jednego z dwóch - obok błogosławionego Czesława - patronów Wrocławia.
Podczas sesji tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia – "Civitate Wratislaviensi Donatus" - odebrał Marek Krajewski. Wyróżnienie to od 1993 r. przyznaje Rada Miejska Wrocławia aby uhonorować osoby szczególnie zasłużone dla miasta.
„Honorujemy dzisiaj osobę, która od lat z ogromną swadą opisuje Wrocław – co ważne, taki Wrocław, jaki kochamy - wielu języków i kultur, a także wielu imion, przeplatając w niesamowity sposób kryminalne historie jaskrawych, choć przecież także mrocznych, policyjnych bohaterów z historią miasta wpierw dotkniętego wojennymi zniszczeniami, a później wznoszonego z miłością przez przybyłych do niego mieszkańców” – mówił w laudacji wygłoszonej na cześć laureata prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.
Wskazał przy tym, że z talentu nauczyciela akademickiego, wykształcenia w językach klasycznych i pasji do historii Wrocławia Marek Krajewski uczynił receptę na „wielce uzależniającą substancję kryminalnej literatury”.
„Z niecierpliwością czekamy na kolejne emocje. A dzisiaj nasz drogi przyjacielu Wrocławia za wszystkie te dotychczasowe emocje, za kunszt języka, za rozsławianie Wrocławia w świecie właśnie poprzez literacką twórczość, w której także nasze miasto odgrywa przecież pierwszoplanową rolę, ale jednocześnie za pana skromność, za taką mrówczą pracę, bardzo serdecznie dziękuję” – mówił prezydent Wrocławia.
„Dzisiaj stoję przed państwem jako syn tego miasta. (..) Mogę powiedzieć o jednym uczuciu, które mnie dziś ogarnia: to głęboka satysfakcja płynąca z miłości odwzajemnionej” – powiedział Marek Krajewski odbierając wyróżnienie.
Z okazji przyznania pisarzowi tytułu Honorowego Obywatela, wrocławscy artyści, aktorzy, muzycy, naukowcy, filmowcy i samorządowcy od godziny 10:30 czytają w Muzeum Pana Tadeusza powieść pt. „Śmierć w Breslau” w ramach siódmego Wrocławskiego Maratonu Czytelniczego.
Marek Krajewski, urodzony 4 września 1966 we Wrocławiu, to polski pisarz i filolog klasyczny, specjalista w zakresie językoznawstwa łacińskiego, doktor nauk humanistycznych, były wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego.
Jest autorem kryminałów o Eberhardzie Mocku, pracowniku wrocławskiego Prezydium Policji, a także cyklu o Edwardzie Popielskim – komisarzu pracującym w międzywojennym Lwowie. Jego dotychczasowa twórczość to 30 powieści i dwa tomy opowiadań.
Wszystkie powieści Krajewskiego zostały sprzedane w nakładzie 1,5 mln egzemplarzy oraz przetłumaczone na ponad 20 języków. Na podstawie jego prozy powstał m.in. serial kryminalny „Erynie” (2022), spektakl Teatru Telewizji „Mock” (2018) oraz prezentowany we wrocławskim Teatrze Muzycznym Capitol musical „Mock. Czarna burleska” (2019).
Wkład Krajewskiego w promocję miasta w jego twórczości został uhonorowany w czerwcu 2008, gdy pisarz został wybrany Ambasadorem Wrocławia. 21 października 2015 roku został odznaczony Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Pisarz zdobył także w 2016 roku niemiecką Nagrodę im. Georga Dehio (Georg-Dehio-Buchpreis) za twórczość literacką, a w 2019 został odznaczony Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.
Tradycyjnie podczas uroczystej sesji wręczono także Nagrody Miasta Wrocławia. Otrzymali je: prof. dr hab. Dariusz Patkowski, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii i Urologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu za wybitne osiągnięcia w endoskopowej chirurgii dziecięcej; Maciej Jacyna, prezes i trener Wrocławskiego Klubu Sportowego Niesłyszących "Świt" za popularyzację i działalność na rzecz rozwoju sportu osób niesłyszących; Małgorzata Gorący, prezes Stowarzyszenia "Ostoja" za wieloletnią działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami; Fundacja "Serce Polski" działająca w mieście partnerskim Bredzie za promowanie wiedzy o Wrocławiu i Polsce za granicą oraz Fundacja "Onkologika" za wieloletnią działalność na rzecz edukacji i profilaktyki związanej z chorobami onkologicznymi na trenie Wrocławia i Dolnego Śląska.
Z kolei wśród wyróżnionych Nagrodą Prezydenta Wrocławia znaleźli się: Roman Bihun, działacz osiedlowy oraz sportowy; Krystyna Pączkowska, wielokrotna mistrzyni i wicemistrzyni Polski w skokach ze spadochronem, fotoreporterka; Igor Salamon, działacz na rzecz propagowania kultury ukraińskiej; Alicja Tchórz, pływaczka, mistrzyni Europy na krótkim basenie i wielokrotna rekordzistka Polski, a także powstały w 1952 roku Reprezentacyjny Dolnośląski Zespół Pieśni i Tańca „Wrocław”.
Od 1993 r. Rada Miejska Wrocławia uhonorowała tytułem Civitate Wratislaviensi Donatus 38 osób. Jako pierwszego wyróżniono prof. Alfreda Jahna, rektora Uniwersytetu Wrocławskiego w latach 1962–1968. Wśród uhonorowanych znaleźli się także Władysław Bartoszewski, Lech Wałęsa, Vaclav Havel, Andrzej Wajda, Tadeusz Różewicz czy Olga Tokarczuk. (PAP)
Autora: Agata Tomczyńska
ato/ aszw/
źródło: https://dzieje.pl