Marek Radziwon prezesem Polskiego PEN Clubu

Marek Radziwon prezesem Polskiego PEN Clubu

Marek Radziwon prezesem Polskiego PEN Clubu

Udostępnij

Członkowie Polskiego PEN Clubu dokonali wyboru nowego prezesa. Został nim Marek Radziwon. Zastąpił na tym stanowisku Adama Pomorskiego, który funkcję prezesa pełnił od 2010 roku – poinformowało stowarzyszenie, w komunikacie o wyborach nowego zarządu.

Marek Radziwon urodził się w 1970 r. Jest absolwentem wiedzy o teatrze na warszawskiej Akademii Teatralnej, gdzie obecnie wykłada, doktorem nauk humanistycznych w dziedzinie historii, pracownikiem Studium Europy Środkowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmował się krytyką literacką i teatralną, jest autorem książek "Iwaszkiewicz. Pisarz po katastrofie" (2010), "Wstyd było milczeć. Świadectwa radzieckich dysydentów" (2014), a także tomu rozmów z Siergiejem Kowalowem "Żyliśmy jak wolni ludzie" (2017). W latach 2009-2014 był dyrektorem Instytutu Polskiego w Moskwie. Od 2019 r. pracuje w Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Publikuje m.in. w "Gazecie Wyborczej", "Dialogu", "Teatrze", "Więzi". Jest sekretarzem Nagrody Literackiej "Nike" i członkiem Rady Programowej Międzynarodowego Festiwalu Literackiego im. Czesława Miłosza.

Międzynarodowe stowarzyszenie pisarzy PEN Club (od angielskiego "pen", czyli pióro i od pierwszych liter innych angielskich słów: poets - poeci, essayists - eseiści, novelists - powieściopisarze) zostało założone w 1921 r. w Londynie. Jego cel to promowanie przyjaźni oraz intelektualnej współpracy między pisarzami z całego świata. Stowarzyszenie kieruje się zasadą, że „literatura pełni istotną rolę w rozwoju współpracy międzynarodowej”.

Międzynarodowe stowarzyszenie zrzesza ponad sto niezależnych, narodowych PEN Clubów z różnych krajów. Polski PEN Club ma siedzibę w Warszawie. Liczy obecnie około 300 członków. Powstał jako jeden z pierwszych w Europie, w 1925 roku.

Prezesami Polskiego PEN Clubu byli m.in. Stefan Żeromski, Jan Parandowski, Jacek Bocheński i Władysław Bartoszewski (w latach 2001-2010, od 2010 r. pełni zaś funkcję prezesa honorowego). Adam Pomorski był prezesem od 2010 r.

Polski PEN Club prowadzi działalność opiniotwórczą, angażuje się w obronę represjonowanych pisarzy świata (np. w starania o uwolnienie z więzienia w Wietnamie członka honorowego Polskiego PEN Clubu, prof. Doan Viet Hoafa, 1998), organizuje publiczne odczyty, dyskusje literackie, konferencje międzynarodowe, spotkania z autorami. Polski PEN Club ma siedzibę w Warszawie, obecnie liczy około 300 członków.

źródło: PAP, Michał Szukała

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się