Marjorie Perloff i Joseph Roth - austriacka literatura na festiwalu Puls Literatury
Austriackie Forum Kultury zaprasza na festiwal Literacki Puls Literatury, którego gośćmi są Marjorie Perloff i Joseph Roth poprzez swoje wspomnienia „Prozie podróżnej”przetłumaczonej pięknie przez Małgorzatę Łukasiewicz. Wstęp: Ewa Lipska
4 grudnia 2018 (wt.)
Dom Literatury w Łodzi, Roosevelta 17, Łódź
Festiwal Puls Literatury
godz.. 19.00 - Spotkanie z Marjorie Perloff autorką książki „Ostrze ironii. Modernizm w cieniu monarchii habsburskiej”
godz. 20.30 - Rozmowa o „Prozie podróżnej” Josepha Rotha
Wydarzenie na FB: Facebook
godz. 19.00
Spotkanie z Marjorie Perloff autorką książki „Ostrze ironii. Modernizm w cieniu monarchii habsburskiej”
(Przekład: Maciej Płaza, posłowie: Adam Lipszyc, Wydawnictwo Ossolineum 2018)
Prowadzenie: dr hab. Kacper Bartczak (UŁ)
tłum. konsekutywny polski-angielski
Wstęp wolny
Marjorie Perloff (1931) – amerykańska krytyczka i historyczka literatury, eseistka. Urodzona w Wiedniu, który opuściła w roku 1938. Wybitna znawczyni literatury XX i XXI wieku, zwłaszcza awangardowej.
Trudno znaleźć dziś w świecie zachodnim krytyka literackiego, którego każda kolejna książka okazywałaby się pozycją tak opiniotwórczą, jak teksty Marjorie Perloff. Jej monografie pozwalają zrozumieć rodowód, rozwój i znaczenie ogromnych połaci literatury – od wczesnego modernizmu po współczesność.
Badaczka śledzi zarówno źródła, jak i ewolucję szeroko pojętej literatury modernistycznej. W „Ostrzu ironii”, swojej najnowszej książce, przywraca pamięć o nieco zaniedbanej, lecz niesłychanie ważnej formacji europejskich twórców. Przybliża sześciu pisarzy, których łączy doświadczenie rozpadu monarchii austro-węgierskiej: Karla Krausa, Josepha Rotha, Roberta Musila, Eliasa Canettiego, Ludwiga Wittgensteina i Paula Celana, którego nazywa „ostatnim poetą habsburskim”.
Bohaterowie Perloff pochodzą z wielokulturowych społeczności, zwykle z peryferii dawnej monarchii. W państwie powstałym na jej gruzach bywają postrzegani jako obcy. W ich wypadku ironia nie jest wyłącznie cechą stylu, to zarazem forma obrony i subtelne narzędzie poznania gwałtownie zmieniającego się świata.
Organizatorzy: Austriackie Forum Kultury w Warszawie, Dom Literatury w Łodzi, Instytut Anglistyki UŁ
Partnerzy: Wydawnictwo Ossolineum, Konsulat Austrii w Łodzi
godz.. 20.30
Rozmowa o „Prozie podróżnej” Josepha Rotha
(Wybór i przekład: Małgorzata Łukasiewicz, wstęp: Ewa Lipska, Wydawnictwo Austeria 2018)
Z udziałem Małgorzaty Łukasiewicz i dr Piotra Pazińskiego
Prowadzenie: prof. Tomasz Majewski (UJ, UŁ)
Po polsku
Wstęp wolny
Joseph Roth mieszkał i pracował w hotelach, które kochał i na które cierpiał. Widzę go w dworcowych poczekalniach, w pociągach, w melancholijnych pejzażach. Bagażowy pakuje na wózek cale jego życie. „Żółta poświata fotografii”. Powroty do czegoś, czego już nie ma, a może w ogóle nie było. Fotograficzne atelier. Fotograf w czarnym garniturze. A może tylko grabarz o woskowej twarzy. Lalki, peruki, utracone piękno. Czasem widoki z okna. Niby nie dzieje się nic. Ktoś gra w domino. „Na trzecim piętrze mieszka gramofon. Żywe stworzenie, które wykrzykuje radość i smutek na podwórze”. Na ulicy ruch: pies, piłka, żebrak. Apatia kolejek miejskich. Szyny. Druty. Spowite dymem miasta. „Gorycz metropolii”. Porzucone zdjęcia. Uśmiech zatrzymany w biegu. Retusz umykającego czasu.
W tych felietonach-wierszach – Autor żegluje po miejscach pozornie błahych, nic nie znaczących. I znaczących tyle, ile nasze życie i śmierć. Wie, że nie ma miejsc stałych. Jest zawsze jakaś podróż, czyjaś twarz, pan w „szarym flauszowym kapeluszu”, młody Fritz z matką, blondynka w oknie, aukcja berlińskiego panoptikum. „Wszystko się rozsypało”. Woskowe życie się stopiło…
Ze wstępu Ewy Lipskiej
Organizatorzy: Austriackie Forum Kultury w Warszawie, Dom Literatury w Łodzi
Partnerzy: Wydawnictwo Austeria, Konsulat Austrii w Łodzi