Puls Literatury, goście, Marjorie Perloff, Joseph Roth

Puls Literatury, goście, Marjorie Perloff, Joseph Roth

Marjorie Perloff i Joseph Roth - austriacka literatura na festiwalu Puls Literatury

Udostępnij

Austriackie Forum Kultury zaprasza na festiwal Literacki Puls Literatury, którego gośćmi są Marjorie Perloff i Joseph Roth poprzez swoje wspomnienia „Prozie podróżnej”przetłumaczonej pięknie przez Małgorzatę Łukasiewicz. Wstęp: Ewa Lipska

4 grudnia 2018 (wt.)

Dom Literatury w Łodzi, Roosevelta 17, Łódź 
Festiwal Puls Literatury
godz.. 19.00 - Spotkanie z Marjorie Perloff autorką książki „Ostrze ironii. Modernizm w cieniu monarchii habsburskiej”
godz. 20.30 - Rozmowa o „Prozie podróżnej” Josepha Rotha

Wydarzenie na FB: Facebook

godz. 19.00
Spotkanie z Marjorie Perloff autorką książki „Ostrze ironii. Modernizm w cieniu monarchii habsburskiej”
(Przekład: Maciej Płaza, posłowie: Adam Lipszyc, Wydawnictwo Ossolineum 2018)
Prowadzenie: dr hab. Kacper Bartczak (UŁ)
tłum. konsekutywny polski-angielski 
Wstęp wolny 

Marjorie Perloff (1931) – amerykańska krytyczka i historyczka literatury, eseistka. Urodzona w Wiedniu, który opuściła w roku 1938. Wybitna znawczyni literatury XX i XXI wieku, zwłaszcza awangardowej. 
Trudno znaleźć dziś w świecie zachodnim krytyka literackiego, którego każda kolejna książka okazywałaby się pozycją tak opiniotwórczą, jak teksty Marjorie Perloff. Jej monografie pozwalają zrozumieć rodowód, rozwój i znaczenie ogromnych połaci literatury – od wczesnego modernizmu po współczesność.
Badaczka śledzi zarówno źródła, jak i ewolucję szeroko pojętej literatury modernistycznej. W „Ostrzu ironii”, swojej najnowszej książce, przywraca pamięć o nieco zaniedbanej, lecz niesłychanie ważnej formacji europejskich twórców. Przybliża sześciu pisarzy, których łączy doświadczenie rozpadu monarchii austro-węgierskiej: Karla Krausa, Josepha Rotha, Roberta Musila, Eliasa Canettiego, Ludwiga Wittgensteina i Paula Celana, którego nazywa „ostatnim poetą habsburskim”.
Bohaterowie Perloff pochodzą z wielokulturowych społeczności, zwykle z peryferii dawnej monarchii. W państwie powstałym na jej gruzach bywają postrzegani jako obcy. W ich wypadku ironia nie jest wyłącznie cechą stylu, to zarazem forma obrony i subtelne narzędzie poznania gwałtownie zmieniającego się świata.

Organizatorzy: Austriackie Forum Kultury w Warszawie, Dom Literatury w Łodzi, Instytut Anglistyki UŁ
Partnerzy: Wydawnictwo Ossolineum, Konsulat Austrii w Łodzi

 
godz.. 20.30
Rozmowa o „Prozie podróżnej” Josepha Rotha
(Wybór i przekład: Małgorzata Łukasiewicz, wstęp: Ewa Lipska, Wydawnictwo Austeria 2018)
Z udziałem Małgorzaty Łukasiewicz i dr Piotra Pazińskiego
Prowadzenie: prof. Tomasz Majewski (UJ, UŁ)
Po polsku
Wstęp wolny

Joseph Roth mieszkał i pracował w hotelach, które kochał i na które cierpiał. Widzę go w dworcowych poczekalniach, w pociągach, w melancholijnych pejzażach. Bagażowy pakuje na wózek cale jego życie. „Żółta poświata fotografii”. Powroty do czegoś, czego już nie ma, a może w ogóle nie było. Fotograficzne atelier. Fotograf w czarnym garniturze. A może tylko grabarz o woskowej twarzy. Lalki, peruki, utracone piękno. Czasem widoki z okna. Niby nie dzieje się nic. Ktoś gra w domino. „Na trzecim piętrze mieszka gramofon. Żywe stworzenie, które wykrzykuje radość i smutek na podwórze”. Na ulicy ruch: pies, piłka, żebrak. Apatia kolejek miejskich. Szyny. Druty. Spowite dymem miasta. „Gorycz metropolii”. Porzucone zdjęcia. Uśmiech zatrzymany w biegu. Retusz umykającego czasu.
W tych felietonach-wierszach – Autor żegluje po miejscach pozornie błahych, nic nie znaczących. I znaczących tyle, ile nasze życie i śmierć. Wie, że nie ma miejsc stałych. Jest zawsze jakaś podróż, czyjaś twarz, pan w „szarym flauszowym kapeluszu”, młody Fritz z matką, blondynka w oknie, aukcja berlińskiego panoptikum. „Wszystko się rozsypało”. Woskowe życie się stopiło…
Ze wstępu Ewy Lipskiej

Organizatorzy: Austriackie Forum Kultury w Warszawie, Dom Literatury w Łodzi
Partnerzy: Wydawnictwo Austeria, Konsulat Austrii w Łodzi


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się