Marzec pachnie w Poznaniu książkami – 22. Poznańskie Targi Książki Naukowej i Popularnonaukowej
To już 22. edycja Poznańskich Targów Książki Naukowej i Popularnonaukowej, a druga, która miała miejsce na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Czy to dobry kierunek? Połączone edycje PTKNiP, Poznańskich Targów Książki Pegazik oraz Targów Edukacyjnych stwarzają szersze możliwości promocji i sprzedaży książek, choć nie wszyscy są co do tego zgodni.
Część wydawców jest zadowolona z nowej formuły i obu edycji targów na MTP, inni – nie do końca. Z pewnością przyzwyczajenie poznaniaków do nowego miejsca potrwa, ale już po drugim roku widać o wiele wyższą identyfikację MTP z targami książki naukowej i popularnonaukowej. Według statystyk Międzynarodowych Targów Poznańskich wszystkie równoległe książkowo-edukacyjne imprezy odwiedziło w tym roku 37 200 osób (i jest to wzrost w stosunku do 32 800 zwiedzających w roku 2017). Przygotowania do następnej imprezy targowej w 2019 roku już się rozpoczęły, a organizatorzy – Wydawnictwo Naukowe UAM oraz Polskie Towarzystwo Wydawców Książek – zapowiadają kolejne nowości w swoim programie imprez towarzyszących.
Przypomnijmy, że PTKNiP oraz „Pegazik” to jedyne tego typu targi książki w Wielkopolsce, dlatego organizatorzy dołożą wszelkich starań, aby rozwijały się jak najlepiej, a wystawcy i publiczność byli zadowoleni.
W tym roku, tak jak w ubiegłym, wśród gości honorowych UAM znaleźli się prorektor prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska oraz pełnomocnik rektora ds. rozwoju i zarządzania strategicznego uczelni – prof. dr hab. Zbyszko Melosik, którzy niezmiennie kibicują i wspierają rozwój targów książki naukowej i popularnonaukowej.
Tradycyjnie zostały rozstrzygnięte 3 konkursy: Konkurs na Najlepszą Książkę Akademicką (o Nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Nagrodę Rektora UAM), Konkurs na Najlepszą Książkę Popularnonaukową (o puchar prezydenta Miasta Poznania) oraz Konkurs o Nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych im. ks. Edwarda Pudełki. Tegorocznymi laureatami nagród głównych zostały: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu. Zwycięzcom nagrody wręczali prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska – prorektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prezes Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych – Anna Zielińska-Krybus oraz zastępca Prezydenta Miasta Poznania – Mariusz Wiśniewski.
egorocznym PTKNiP towarzyszyło hasło: Uniwersytet dla wszystkich! Dlatego w programie targów znalazły się wydarzenia skierowane zarówno do wydawców, jak i środowiska akademickiego, nauczycieli i bibliotekarzy oraz dzieci i rodziców. W przygotowaniach udział wzięło aż sześć jednostek uniwersyteckich, a samym targom towarzyszyły również uniwersyteckie media. Wśród wydarzeń targowych zaplanowano konferencję: Nowe Media – Nowa przestrzeń komunikacji z uczniem; panel z udziałem Małgorzaty Szczodrowskiej z Federation of European Publishers nt. Unia Europejska a prawo autorskie – przegląd prac legislacyjnych; a w ramach Forum Wydawców Katarzyna Nakonieczna z Biblioteki Narodowej omówiła temat ISBN w praktyce. Specjalną ofertę skierowano do najmłodszych. Dzieci odbyły fascynującą Podróż do świata zmysłów, uczestniczyły w panelu czytelniczym, uczyły się chińskiej kaligrafii, zaniosły do domu samodzielnie wykonane wiosenne wianki i świąteczne ozdoby. A wszyscy chętni mogli wziąć udział w zajęciach relaksacyjnych Joga z książką.
Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Obwoźnej Czytelni Komiksów Biblioteki Uniwersyteckiej – zaciszne miejsce na odpoczynek i relaks z komiksem, a także wystawa autorstwa Piotra Drozdowicza prezentująca projekt oraz wizualizację fresku na elewację Muzeum Narodowego w Poznaniu.
Poznańskie Targi Książki Naukowej i Popularnonaukowej wspólnie z „Pegazikiem” przedstawiły poznaniakom bogatą ofertę wydawniczą i nikt nie wyszedł z targów bez choćby jednej książki.