22. Poznańskie Targi Książki Naukowej i Popularnonaukowej

22. Poznańskie Targi Książki Naukowej i Popularnonaukowej

Marzec pachnie w Poznaniu książkami – 22. Poznańskie Targi Książki Naukowej i Popularnonaukowej

Udostępnij

To już 22. edycja Poznańskich Targów Książki Naukowej i Popularnonaukowej, a druga, która miała miejsce na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Czy to dobry kierunek? Połączone edycje PTKNiP, Poznańskich Targów Książki Pegazik oraz Targów Edukacyjnych stwarzają szersze możliwości promocji i sprzedaży książek, choć nie wszyscy są co do tego zgodni.

Część wydawców jest zadowolona z nowej formuły i obu edycji targów na MTP, inni – nie do końca. Z pewnością przyzwyczajenie poznaniaków do nowego miejsca potrwa, ale już po drugim roku widać o wiele wyższą identyfikację MTP z targami książki naukowej i popularnonaukowej. Według statystyk Międzynarodowych Targów Poznańskich wszystkie równoległe książkowo-edukacyjne imprezy odwiedziło w tym roku 37 200 osób (i jest to wzrost w stosunku do 32 800 zwiedzających w roku 2017). Przygotowania do następnej imprezy targowej w 2019 roku już się rozpoczęły, a organizatorzy – Wydawnictwo Naukowe UAM oraz Polskie Towarzystwo Wydawców Książek – zapowiadają kolejne nowości w swoim programie imprez towarzyszących.

Przypomnijmy, że PTKNiP oraz „Pegazik” to jedyne tego typu targi książki w Wielkopolsce, dlatego organizatorzy dołożą wszelkich starań, aby rozwijały się jak najlepiej, a wystawcy i publiczność byli zadowoleni.

W tym roku, tak jak w ubiegłym, wśród gości honorowych UAM znaleźli się prorektor prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska oraz pełnomocnik rektora ds. rozwoju i zarządzania strategicznego uczelni – prof. dr hab. Zbyszko Melosik, którzy niezmiennie kibicują i wspierają rozwój targów książki naukowej i popularnonaukowej.

Tradycyjnie zostały rozstrzygnięte 3 konkursy: Konkurs na Najlepszą Książkę Akademicką (o Nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Nagrodę Rektora UAM), Konkurs na Najlepszą Książkę Popularnonaukową (o puchar prezydenta Miasta Poznania) oraz Konkurs o Nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych im. ks. Edwarda Pudełki. Tegorocznymi laureatami nagród głównych zostały: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu. Zwycięzcom nagrody wręczali prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska – prorektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prezes Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych – Anna Zielińska-Krybus oraz zastępca Prezydenta Miasta Poznania – Mariusz Wiśniewski.

egorocznym PTKNiP towarzyszyło hasło: Uniwersytet dla wszystkich! Dlatego w programie targów znalazły się wydarzenia skierowane zarówno do wydawców, jak i środowiska akademickiego, nauczycieli i bibliotekarzy oraz dzieci i rodziców. W przygotowaniach udział wzięło aż sześć jednostek uniwersyteckich, a samym targom towarzyszyły również uniwersyteckie media. Wśród wydarzeń targowych zaplanowano konferencję: Nowe Media – Nowa przestrzeń komunikacji z uczniem; panel z udziałem Małgorzaty Szczodrowskiej z Federation of European Publishers nt. Unia Europejska a prawo autorskie – przegląd prac legislacyjnych; a w ramach Forum Wydawców Katarzyna Nakonieczna z Biblioteki Narodowej omówiła temat ISBN w praktyce. Specjalną ofertę skierowano do najmłodszych. Dzieci odbyły fascynującą Podróż do świata zmysłów, uczestniczyły w panelu czytelniczym, uczyły się chińskiej kaligrafii, zaniosły do domu samodzielnie wykonane wiosenne wianki i świąteczne ozdoby. A wszyscy chętni mogli wziąć udział w zajęciach relaksacyjnych Joga z książką.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Obwoźnej Czytelni Komiksów Biblioteki Uniwersyteckiej – zaciszne miejsce na odpoczynek i relaks z komiksem, a także wystawa autorstwa Piotra Drozdowicza prezentująca projekt oraz wizualizację fresku na elewację Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Poznańskie Targi Książki Naukowej i Popularnonaukowej wspólnie z „Pegazikiem” przedstawiły poznaniakom bogatą ofertę wydawniczą i nikt nie wyszedł z targów bez choćby jednej książki.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się