Międzynarodowe Targi Książki dla Dzieci w Bolonii po raz 62.

Międzynarodowe Targi Książki dla Dzieci w Bolonii po raz 62.

Międzynarodowe Targi Książki dla Dzieci w Bolonii po raz 62.

Udostępnij

Rozpoczęła się 62. edycja Międzynarodowych Targów Książki dla Dzieci w Bolonii. W tym roku wśród wystawców znalazło się ponad 30 wydawnictw z Polski, które prezentują się na polskim stoisku, organizowanym przez Instytut Książki.

Organizowane przez IK stoisko (C24/D35) ma 160 m2, podobnie jak w zeszłym roku. Wśród gości tegorocznej edycji znaleźli się autorki i ilustratorki z Polski, m.in. Ewa Solarz, Maria Strzelecka, Joanna Karpowicz, Gosia Herba, Maria Dek czy Anna Kaźmierak. Międzynarodowe Targi Książki dla Dzieci w Bolonii to jedno z najważniejszych wydarzeń branżowych na świecie, gromadzące wydawców, autorów, ilustratorów i profesjonalistów z sektora książki dziecięcej. Targi stanowią doskonałą okazję do promocji, nawiązywania kontaktów oraz wymiany praw autorskich. W ramach polskiej obecności na targach Instytut Książki koordynuje między innymi udział w strefie Comics Corner, kierowanej do wydawców komiksowym.

Równolegle do części głównej Targów Książki Dziecięcej w Bolonii odbywa się Bolonia Book Plus – cykl wydarzeń dedykowanych dorosłym czytelniczkom i czytelnikom. W tym roku polski akcent jest szczególnie mocny, ponieważ ambasadorką ilustratorów tej edycji jest Joanna Karpowicz.

Obecność polskiej literatury i ilustracji w Bolonii to nie tylko nasze stoisko. Instytut Adama Mickiewicza przygotował w tym roku bogaty program w ramach programu kulturalnego Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej 2025, w tym m.in. wystawę „Hop, Hug, Hooray! New children’s book illustration from Poland”, którą do 15 kwietnia można oglądać w Teatro Testoni Ragazzi. Ponadto odbywają się także dyskusje i panele z udziałem polskich ilustratorek, wydawców i specjalistów. Dziś Agnieszka Rasińska-Bóbr, zastępczyni dyrektora IK ds. programowych, bierze udział w panelu „Translation Forum 1: Opportunities in Poland, Estonia and Norway”, wczoraj dyrektor IK Grzegorz Jankowicz gościł zaś w panelu „Books that Seed a Sustainable Development Mindset: a Reading Promoters’ View”. W panelu poświęconym komiksowi Polskę reprezentował wydawca Paweł Timofiejuk, a w dyskusjach poświęconych czytaniu i tworzeniu książek dziecięcych wzięły udział Gosia Herba i Maria Strzelecka.

Już po raz pięćdziesiąty dziewiąty odbywa się w Bolonii także doroczna wystawa prac ilustratorów książek dla dzieci z całego świata. W tym roku można na niej obejrzeć prace Marianny Sztymy. Międzynarodowe jury Illustrators Exhibition 2025 spośród 4374 zgłoszeń wybrało 77 ilustratorek i ilustratorów. Obok pracy Marianny Sztymy na wystawie znajdą się ilustracje artystów z 28 krajów. Jak co roku, prace wyróżnionych ilustratorów i ilustratorek zostaną także wydrukowane w katalogu wystawy zatytułowanym „Illustrators Annual”. Zostanie on przetłumaczony na kilka języków i będzie dystrybuowany na całym świecie.

W ramach wystawy The BRAW Amazing Bookshelf zaprezentowanych zostanie sto najpiękniejszych książek wydanych w ubiegłym roku, w tym trzy pozycje polskich autorek i autorów:

  • Anna Skowronska, Małgorzata Cichocka-Stelmaska. Do twarzy. Muchomor
  • Gérard Moncomble, Paweł Pawlak. Moko. Najśmieszniejszy klaun na świecie. Wydawnictwo Nasza Księgarnia
  • Helena Stańczyk. Ni pies, ni wydra czyli koszmar bycia nastolatkiem. Wydawnictwo Dwie Siostry

Na wystawie THE BRAW Amazing Bookshelf – Sustainability:17 Goals For A Better Future będzie można z kolei zobaczyć następujące pozycje:

  • Maria Środoń, Adam Wójcicki „40 haseł o demokracji”, Wydawnictwo Dwie Siostry 2024
  • Katarzyna Radziwiłł, Joanna Czaplewska, „Historia kobiet”, Wydawnictwo Muchomor
  • Maria Strzelecka, „Simona”, Wydawnictwo Libra
  • Michał Strzałkowski, Łukasz Majewski, „Z miasta do miasta Historie z czterech stron świata”, Wydawnictwo Dwie Siostry

Ponadto na targach prezentowany będzie katalog Instytutu Książki „Polish Books for Children & Young Adults”, dzięki któremu zagraniczni wydawcy będą mogli zapoznać się ze znakomitymi polskimi książkami dla młodych odbiorców, które zostały wydane w ubiegłym roku. Elektroniczną wersję publikacji można pobrać ze strony Instytutu Książki, gdzie znajdują się także katalogi z lat ubiegłych.

Instytut Książki prezentuje również tytułu nagrodzone przez sekcję IBBY oraz wybrane tytuły, które zostały przetłumaczone dzięki wsparciu naszego Programu Translatorskiego ©Poland.

Targi potrwają do czwartku 3 kwietnia.

Zobacz galerię zdjęć:

Więcej informacji znaleźć można na stronie imprezy.

źródło: https://instytutksiazki.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się