Międzynarodowe Targi Książki i Festiwal Literacki Svět knihy 2022 z polskim udziałem

Międzynarodowe Targi Książki i Festiwal Literacki Svět knihy 2022 z polskim udziałem

Międzynarodowe Targi Książki i Festiwal Literacki Svět knihy 2022 z polskim udziałem

Udostępnij

Już jutro, 9 czerwca, rozpoczną się w Pradze Międzynarodowe Targi Książki i Festiwal Literacki Svět knihy. Organizatorem polskiej prezentacji jest Instytut Książki we współpracy z Instytutem Polskim w Pradze. Tegoroczny program utrzymany będzie w duchu dyskusji na tematy środkowoeuropejskie.

Debata historyków i literaturoznawców odnosić się będzie do Roku Romantyzmu. Politolog Josef Mlejnek i historyk Paweł Ukielski, współautor książki „1989. Jesień Narodów” (1989 – Podzim narodu), przybliżą kontekst upadku komunizmu przed trzydziestoma trzema laty. Piotr Skwieciński i Tomáš Glanc będą dyskutować na temat wojny w Ukrainie i sytuacji w dzisiejszej Rosji. Na spotkaniach autorskich z Klárą Svobodovą i Terezą Semotamovą Mira Marcinów zaprezentuje swój debiut prozatorski „Bezmatek” (Osiřelec), niedawno wydany w czeskim przekładzie.

Zapraszamy na polskie stoisko! Dostępne będą książki polskich autorów w przekładach na język czeski oraz w oryginalnej wersji językowej.

***

PROGRAM:

CZWARTEK, 9 CZERWCA

17:00 / 1989. Jesień Narodów

Knihovna Václava Havla, Ostrovní 129/13, Praha 1

W ciągu jednego „roku cudów” komunizm upadł w całej Europie Środkowej. Co wywołało efekt domina? Debata historyków Petra Blažka i Pawła Ukielskiego na temat książki „1989. Jesień Narodów”.

Współorganizatorzy: Instytut Książki, Instytut Polski w Pradze, Knihovna Václava Havla, Muzeum paměti XX. století, Platforma evropské paměti a svědomí, Nakladatelství Academia

PIĄTEK, 10 CZERWCA

16:00 / Mira Marcinów i Klára Svobodová prezentują swoje książki

Autorský sál – Svět knihy, Výstaviště Holešovice
Śmierć w rodzinie zawsze jest trudna do zaakceptowania. Zarówno Klára Svobodová, jak i Mira Marcinów, doświadczyły odejścia bliskich. Czy napisanie książek o tych wydarzeniach pomogło w poradzenie sobie z trudnymi przeżyciami?

Po spotkaniu autorki będą podpisywać książki na stoisku wydawnictwa Argo.

Osiřelec (2022) Těhotnej Buddha (2021), Argo

16:00  / Jak pomóc ukraińskim wydawcom?

Sál Literatura jako hlas svobody – Svět knihy, Výstaviště Holešovice

Jakub Pacześniak (Instytut Książki) przedstawi polskie doświadczenia i praktykę.

17:00 / 1989. Jesień Narodów

Sál Evropa – Svět knihy, Výstaviště Holešovice

Co doprowadziło do upadku komunizmu w Czechosłowacji, Polsce, NRD czy na Węgrzech? Monografię „1989. Jesień Narodów” (Academia 2022, przekład Silvia Mitlenerová) przedstawi jej współautor, historyk Paweł Ukielski, a czeską perspektywę przedstawi politolog Josef Mlejnek.

Współorganizator: Nakladatelství Academia

18:00 / Podpisywanie książki „1989. Jesień Narodów”

Polský stánek – Svět knihy, Výstaviště Holešovice

18:00 / Czy możliwa jest „wolna” Rosja?

O polskich i czeskich doświadczeniach ze współczesną Rosją rozmawiać będą Piotr Skwieciński, dziennikarz i były dyrektor Instytutu Polskiego w Moskwie, z którego został wydalony przez stronę rosyjską po wbuchu wojny, oraz slawista i rusycysta Tomáš Glanc, pełniący w przeszłości funkcję dyrektora Centrum Czeskiego w Moskwie.

SOBOTA, 11 CZERWCA

13:00 / Romantyczny zwrot w środku Europy

Literární salon – Svět knihy, Výstaviště Holešovice
Mickiewicz, Mácha, Szewczenko! Dwieście lat temu ukazał się w Polsce przełomowy zbiór poezji „Ballady i romanse”. Joanna Goszczyńska, Olaf Krysowski i Blanka Činátlová będą dyskutować o tym, jak przewrót romantyczny zmienił symboliczne rozumienie narodu oraz o kontekstach romantyzmu w Europie Środkowo-Wschodniej.

15:00 / Praskie święta radości: spotkanie autorskie z podpisywaniem książek

Polský stánek – Svět knihy, Výstaviště Holešovice
Spotkanie z autorem książki opowiadającej o peregrynacji polskiego miłośnika Pragi przez miasto Hrabala, Mozarta i Kafki. Powieść polskiego dziennikarza i pisarza Jacka Pomorskiego w czeskim przekładzie zaprezentuje wydawca Zdenko Pavelka (Novela bohemika).

16:00 / Bezmatek w szafie. Marcinów i Semotamová

Autorský sál – Svět knihy, Výstaviště Holešovice
„Jakie są matki? Matki są zmęczone. Szczególnie stare matki, martwe matki i młode matki”. Dwie autorki ze znakomitym wyczuciem absurdu, czule bawią się na polu doświadczalnym prozy autobiograficznej. Opowieści składają z rozdrobnionych fragmentów. Ich bohaterki włączają i wyłączają swoje życiorysy. Można się śmiać i próbować odnajdywać w książkach swoje doświadczenia i przeżycia.

Powieści Osiřelec (2022) Marcinów i Ve skříni (2018) Semotamovej wydało Nakladatelství Argo.

17:00 / Podpisywanie książki „Bezmatek”
Polský stánek – Svět knihy, Výstaviště Holešovice


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się