Międzynarodowe Targi Książki w Guadalajarze z polskim udziałem już od soboty

Międzynarodowe Targi Książki w Guadalajarze z polskim udziałem już od soboty

Międzynarodowe Targi Książki w Guadalajarze z polskim udziałem już od soboty

Udostępnij

W najbliższą sobotę 25 listopada rozpoczną się Feria Internacional del Libro de Guadalajara (FIL), jedne z największych targów książki na świecie i największe targi branży wydawniczej języka hiszpańskiego na kontynencie amerykańskim. W tym roku gościem honorowym jest Unia Europejska, a prezentację koordynuje EEAS, Europejska Służba Działań Zewnętrznych. Polski program przygotował Instytut Książki we współpracy z Ambasadą RP w Meksyku, a wśród gości znaleźli się Witold Szabłowski i Jacek Dukaj.

Obecność w Guadalajarze wpisuje się w trzyletnią strategię Instytutu Książki, które celem jest wzmocnienie obecności polskiej literatury na rynkach hiszpańskojęzycznych. W tym roku Polska była gościem honorowym na Targach Książki LIBER w Madrycie, ponadto przekłady na język hiszpański są obecnie jednym z priorytetów Programu Translatorskiego ©Poland, którego celem jest promocja polskiej literatury na świecie poprzez finansowe wsparcie wydań polskich książek w przekładach na języki obce. Udział w Międzynarodowych Targach Książki w Guadalajarze będzie także ważnym akcentem świadczącym o znaczeniu Polski w UE i pozwoli poznać bliżej polską literaturę i kulturę odległym geograficznie oraz kulturowo czytelnikom i specjalistom z branży, co w dłuższej perspektywie przyniesie owoce, m.in. w postaci nowych przekładów na język hiszpański.

Unia Europejska będzie gościem honorowym imprezy, a jej prezentacja odbędzie się pod hasłem „Budowanie Unii Kultur”. UE przybliży ponad 70 autorów z 27 państw członkowskich i Ukrainy. Wśród zaproszonych autorów znaleźli się m.in. Colm Toibin, Andrej Kurkow, Jachym Topol, Tatiana Tibuleac, Frank Westerman, Nora Ikstena, Maria Duenas, Arnon Grunberg i Eva Meijer (program europejskiej prezentacji znaleźć można tutaj). Polskę reprezentować będą Jacek Dukaj i Witold Szabłowski, którzy wezmą udział w panelach dyskusyjnych z innymi pisarzami europejskimi i latynoskimi, a także w spotkaniach autorskich w Mexico City.

Pierwsze ze spotkań z Jackiem Dukajem odbędzie się we wtorek 28 listopada o godz. 17.00. Będzie to panel pt. „Nowe formy literatury i promocji książki: doświadczenia autorów”. Dzień później Jacek Dukaj będzie gościem spotkania autorskiego na targach, w piątek 1 grudnia weźmie udział w spotkaniu pt. „Utopia i rzeczywistość: dialog”, zaś 5 grudnia o godz. 19.00 w księgarni FCE odbędzie się spotkanie promocyjne hiszpańskiego przekładu „Katedry” autorstwa Amelii Serraler Calvo z jego udziałem. Witold Szabłowski weźmie z kolei udział w dwóch panelach: „Od dziennikarstwa do literatury” (29 listopada, godz. 19.30) i „Konflikty i literatura: współczesne kryzysy z punktu widzenia narracji” (30 listopada, 17.00).

Unia Europejska przygotowała ponadto m.in. program dla profesjonalistów z branży wydawniczej, program artystyczny, program dla dzieci i młodzieży, a także Festiwal Kina Europejskiego.

Ponadto w niedzielę 26 listopada w godzinach 18:30 - 20:00 na Forum Pawilonu Europejskiego Grupo Teatral Emergente wystawi „Emigrantów” Sławomira Mrożka.

Dziewięciodniową imprezę w centrum kongresowym Expo Guadalajara co roku odwiedza ponad pół miliona czytelników.

37 edycja Feria Internacional del Libro de Guadalajara potrwa do niedzieli 3 grudnia. W przyszłym roku gościem honorowym imprezy będzie Hiszpania.

***

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 
 
 
 

Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się