Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius w Roku Tadeusza Różewicza

Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius w Roku Tadeusza Różewicza

Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius w Roku Tadeusza Różewicza

Udostępnij

Już 17 maja rozpocznie się 6. edycja Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius, organizowanego przez Wrocławski Dom Literatury. Impreza towarzyszy przyznawanej od 2008 roku Wrocławskiej Nagrodzie Poetyckiej Silesius i jest jednym z najważniejszych poetyckich wydarzeń w Polsce.

egoroczna edycja odbywa się w Roku Tadeusza Różewicza, w setną rocznicę urodzin poety. Program festiwalu będzie więc w dużej mierze poświęcony właśnie autorowi „Niepokoju”. Gościem honorowym tym razem będzie Litwa, czekają nas też poetyckie akcenty bułgarskie i czeskie. Poznamy również poetki i poetów nominowanych do tegorocznej Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, która zostanie przyznana w październiku.

6. Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius odbędzie się we Wrocławiu w dniach 17–23 maja. Rok temu, z powodu pandemii, festiwal został przeniesiony na jesień. W tym roku wraca on do tradycyjnego, majowego terminu, choć nadal odbywać się będzie w warunkach pandemicznych z uwzględnieniem wszelkich obostrzeń i reżimu sanitarnego. Miejscem festiwalowych wydarzeń będzie Klub Proza we Wrocławskim Domu Literatury, skąd transmitowane na żywo będą czytania, dyskusje i debaty. W tym celu wykorzystane będą facebookowe strony: Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, Wrocławskiego Domu Literatury, Wrocławia Miasta Literatury i Klubu Proza. Ponieważ aktualne przepisy nie pozwalają jeszcze na udział publiczności w spotkaniach, organizatorzy zapraszają do ogródka Klubu Proza (Przejście Garncarskie 2), gdzie będzie można na żywo oglądać wszystkie transmisje na dużym ekranie oraz cieszyć się festiwalową atmosferą. Tam również będzie działało stoisko księgarni krainaksiążek.pl, z szerokim wyborem książek poetyckich – zwłaszcza autorek i autorów, którzy są związani z tegorocznym programem festiwalu.

Tadeusz Różewicz urodził się 9 października w 1921 roku w Radomsku, a w 1968 roku zamieszkał we Wrocławiu. Z kolei w 2008 roku, na sześć lat przed śmiercią, został pierwszym laureatem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. W Roku Tadeusza Różewicza autorowi „Kartoteki” poświęcone zostanie wyjątkowo dużo miejsca w programie. Czekają nas m.in.: głośne czytanie wierszy Różewicza w interpretacji współczesnych poetek i poetów (Anny Adamowicz, Marcina Barana, Jerzego Jarniewicza, Barbary Klickiej, Jakuba Kornhausera, Urszuli Kozioł, Małgorzaty Lebdy, Joanny Roszak, Pawła Sołtysa, Piotra Sommera i Filipa Zawady), dyskusje dotyczących jego poezji, prozy i dramatów, wreszcie również wspomnienia bliskich i znajomych, które być może odkryją przed nami nieznane dotąd momenty z biografii poety.

Jak co roku Silesius będzie miał gościa honorowego. W latach poprzednich były to Czechy, Szwecja czy Grecja, w 2021 przyjrzymy się poezji litewskiej. Odkryjemy ją podczas rozmów z poetkami i poetami z Litwy. Wrocław odwiedzi gigant litewskiej poezji – Tomas Venclova, przyjaciel Czesława Miłosza i tłumacz jego wierszy, a także reprezentanci młodszego pokolenia w osobach Giedrė Kazlauskaitė, Ernestaa Noreiki i Agnė Žagrakalytė. Polskim czytelnikom poezji znana może być zwłaszcza ostatnia z autorek, która nominowana była do Nagrody Literackiej Europejski Poeta Wolności przyznawanej w Gdańsku. A poza wspomnianymi poetkami i poetami z Litwy, czekają nas też inne zagraniczne akcenty poetyckie: z Bułgarii połączy się z nami Georgi Gospodinow, a Czechów będą reprezentować Milan Děžinský i Alžběta Luňáčková.

Odbędą się także debaty i spotkania wokół współczesnej polskiej poezji z udziałem Andrzeja Sosnowskiego, Tomasza Bąka czy Joanny Mueller oraz premiery najnowszych książek Darka Foksa, Agnieszki Wolny-Hamkało i Małgorzaty Lebdy.

Ci, którzy stawiają pierwsze kroki w tworzeniu poezji, mogą już szykować się do udziału w Turnieju jednego wiersza im. Rafała Wojaczka, który odbędzie się 20 maja. Prezentowane wiersze oceni jury w składzie: Darek Foks, Gabriel L. Kamiński, Barbara Klicka, Małgorzata Lebda i Filip Zawada.

Bardzo ważnym elementem festiwalu jest Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius, wokół której przecież w 2016 roku MFPS powstał. Tradycyjnie to podczas majowych edycji poznawaliśmy laureatki bądź laureatów Silesiusa, jednak w tym roku drugiego dnia festiwalu zostaną ogłoszone nominacje w kategorii debiut i książka roku oraz nazwisko laureatki bądź laureata za całokształt pracy twórczej. Wybrane wiersze nominowanych zaprezentują aktorzy Agnieszka Kwietniewska i Michał Opaliński. Na spotkania z nominowanymi i galę trzeba będzie jednak poczekać. Podobnie jak rok temu odbędą się w październiku, a Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius zostanie po raz drugi wręczona razem z Literacką Nagrodą Europy Środkowej Angelus. To przeniesienie, wspólna gala i symboliczne połączenie dwóch najważniejszych wrocławskich nagród literackich stało się faktem w 2020 roku z powodu pandemii. W tym roku również Wrocław zostanie przy tej formule, a organizatorzy mają nadzieję, że jesienią będą mogli zaprosić do udziału w gali i towarzyszących jej wydarzeniach publiczność.

Więcej informacji o 6. Międzynarodowym Festiwalu Poezji Silesius oraz szczegółowy program znaleźć można na stronie Festiwalu: http://silesius.wroclaw.pl/festiwal/.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się