Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej

Udostępnij

Zbliża się jedna z największych w kraju imprez promujących czytelnictwo: Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej, który odbędzie się w dziesięciu miastach, potrwa dziesięć miesięcy i skierowany będzie do trzech pokoleń czytelników.

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej będzie promował wartościową literaturę i jej twórców. Zaplanowane są interaktywne spotkania z literatami, warsztaty z artystami, happeningi, wystawy, gry i konkursy literackie. Działania będą skierowane do dzieci głównie w kontekście rodziny jako miejsca, w którym wykształcane i utrwalane są nawyki czytelnicze. Rodzina to system wartości, pamięć o korzeniach i historii. Wspólne, aktywizujące działania wokół książek mają wspierać rodziców i dziadków w ich rolach, wzmacniając więzi międzypokoleniowe i stanowiąc opozycję dla szybko postępujących zmian technologicznych i społecznych alienacji generacyjnych. Festiwal ma być sposobem na spędzenie czasu z książką i ze sobą nawzajem inspirująco, literacko i rodzinnie.

Mamy za sobą 5 letnią pracę przy jednym z większych festiwali literatury dla dzieci. Gdy go tworzyliśmy, nie było takich imprez w Polsce – teraz jest zupełnie inaczej – a pomimo tego, problem niskich wskaźników czytelnictwa nie znika. Czasem trzeba się zatrzymać i sprawdzić co można zrobić lepiej. Mamy przynajmniej kilka takich punktów, to nie są łatwe zadania, ale zamierzamy je sukcesywnie wdrażać” – wyjaśnia dyrektor festiwalu, prezes grupy Czas Dzieci  – Agnieszka Karp-Szymańska.

Festiwal startuje w maju i potrwa do grudnia. Obejmie swoim działaniem Warszawę, Radom, Wrocław, Opole, Gdynię, Sopot, Lublin, Zamość, Katowice i Dąbrowę Górniczą. 

Miasta nieprzypadkowo zostały połączone w pary. Idea miast partnerskich to kolejne innowacyjne rozwiązanie fundacji, która po raz kolejny przekonuje, że łącząc siły można więcej. To także odpowiedź na potrzeby seniorów, którzy chętnie skorzystają z wydarzeń lokalnych, by dojechać z wnukami do największych miast zwyczajnie brak im siły.

Międzypokoleniowość to nie tylko obecność na wydarzeniach. Organizatorzy zapowiadają liczne akcje towarzyszące, w które będzie mógł zaangażować się każdy, bez względu na miejsce zamieszkania.

Pierwsze działania planowane są jeszcze na marzec – z magazynem „Świerszczyk”, któremu idea festiwalu jest szczególnie bliska.

Plakat festiwalu stworzy mistrz ilustracji Bohdan Butenko. 

Za identyfikację graficzną festiwalu odpowiada Monika Chrabąszcz–Tarkowska.

***

Kalendarz terminów festiwalu:

  • 23-26.05 Warszawa / 25.05 Radom
  • 14-16.06 Wrocław / 15.06 Opole
  • 19- 21.07 Gdynia / 20.07 Sopot
  • 13-15.09 Lublin / 14.09 Zamość
  • 6-8.12 Katowice / 7.12 Dąbrowa Górnicza

Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się