Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki we Wrocławiu

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki we Wrocławiu

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki we Wrocławiu

Udostępnij

20 i 21 sierpnia 2021 zapraszamy do Muzeum Pana Tadeusza na wydarzenia promujące czytelnictwo wśród dzieci, które odbywają się w ramach Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej.

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej jest partnerski i międzypokoleniowy. Międzypokoleniowy, bo dla dzieci liczy się rodzina. To w niej kształtują się pozytywne nawyki i rozwija się miłość do literatury. Niech książki burzą mury generacyjne i łączą. Niech będą pretekstem i inspiracją do ważnych rozmów oraz wspaniale spędzonego wspólnie czasu. Partnerski, bo stworzyliśmy ideę miast partnerskich. Duże ośrodki kulturalne, których naturalną rolą jest wyznaczanie kierunków, wskazywanie trendów i odważne parcie do przodu, to nie jedyne miejsca na mapie, gdzie będzie działał festiwal. Będziemy także w miastach partnerskich, niedalekich, niemal sąsiedzkich, nieco mniejszych, ale niczym nieustępujących, pięknych, z bogatą historią i aspiracjami.

Program wydarzeń w Muzeum Pana Tadeusza


20 sierpnia 2021 (piątek)

  • 18.00–19.40
  • 18.00
  • wiek uczestników: 7+

„Za drzwiami wyobraźni” – spotkanie z Józefem Wilkoniem – Ambasadorem Festiwalu

Drodzy rodzice, dziadkowie!
Z dumą i radością zapraszamy całe rodziny na specjalne spotkanie z mistrzem ilustracji, artystą światowej sławy, ambasadorem festiwalu – Józefem Wilkoniem. Mistrz od przeszło sześćdziesięciu lat tworzy ilustracje do książek, na których wychowuje się trzecie pokolenie. Jest jednym z ostatnich członków Polskiej Szkoły Ilustracji. Dialog międzypokoleniowy, jak ten, jest szczególnie ważny w budowaniu szacunku i poczucia tożsamości dziecka. Spotkaniu będzie towarzyszyła projekcja filmu krótkometrażowego, dzięki któremu zajrzymy do pracowni mistrza. Przygotowaliśmy także specjalną wystawę ilustracji do poematu „Pan Tadeusz”.

Młody poszukiwaczu przygód!
To spotkanie jest dla wielbicieli panter i tygrysów, koni i innych zwierząt, a także młodych artystów pióra i pędzla oraz dla tych, którzy lubią piękne ilustracje.
Jeśli chcesz wiedzieć, po co nam wyobraźnia, co kryje tajemniczy ogród artysty, za co Józef Wilkoń pokochał krowy i jak namalować konia w galopie, przyjdź! Będziesz zachwycony!

  • 18.00–18.20 (pierwszy seans)
  • 19.20–19.40 (drugi seans)
  • wiek uczestników: 6+

Pokaz filmu „Za drzwiami wyobraźni” reż. Anna Ciołkiewicz, seans z tłumaczem PJM i napisami dla niesłyszących

Spotkanie z Józefem Wilkoniem jest niezwykłą przygodą – i daje unikalną możliwość wkroczenia w przestrzeń domowego miru, w którym znajduje się skarbnica pomysłów i inspiracji artysty. Obiektyw kamery zarejestrował intymny świat pracowni Mistrza Wilkonia i magię jego ogrodu. Józef Wilkoń to twórca, który kształtuje tożsamość Polaków od kilkudziesięciu lat. Jego głos przedziera się przez szum mainstreamowych mediów, kształtując kolejne pokolenia wrażliwych na sztukę młodych ludzi. To twórca ponadczasowy i jego dzieła trwać będą jeszcze długo po nas – przetrwają wojny, kataklizmy i nawałnice, by pewnego dnia wzbudzić w kimś pozytywne emocje lub stać się iskrą, inspiracją, dzięki której kolejne dziecko wybierze płótno, pędzel, lub siekierę – zamiast korporacji.

 


21 sierpnia 2021 (sobota)

  • 16.00–17.30
  • wiek uczestników: 7–10 lat

„W pracowni artystów” – spotkanie z Ewą Kozyrą-Pawlak i Pawłem Pawlakiem

Drodzy rodzice, dziadkowie!
Autor inspiruje dzieci do zachwytu przyrodą poprzez zachwyt sztuką. Tym razem, zapraszając do wirtualnej wizyty w swojej pracowni, pokaże pracę nad najnowszymi książkami, m.in. „Nie bój się dziadku”. Nie zabraknie także ukochanych przez artystę kotów, które rozpanoszyły się w jego sztuce na dobre.

Drodzy miłośnicy zwierząt i sztuki!
Na ilustracjach Pawła Pawlaka dzieje się prawdziwa magia i nic dziwnego, bo miejsce znajdują tam nie tylko kolory, ale też struktury, a czasami zdjęcia i rysunki. Jak namalować kota na dziesięć sposobów? Jak zrobić wiewiórkę ze szczotki do czyszczenia butelek, tak, by wyglądała jak żywa?
Nie wiemy! To magia Pawła Pawlaka, ale artysta obiecał, że odsłoni choć rąbek tajemnicy.

*materiały Organizatora

Goście specjalni


 

Józef Wilkoń

 

Józef Wilkoń – ilustrator i malarz. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych i historii sztuki. Oba kierunki ukończył w Krakowie. Znamy go głównie jako ilustratora książek dla najmłodszych. Liczba zilustrowanych przez niego publikacji robi ogromne wrażenie – jest ich ponad dwieście! Na temat jego życia i twórczości powstały dwa filmy dokumentalne. Jest laureatem wielu nagród  – na swoim koncie ma ich ponad trzydzieści! Józef Wilkoń, odznaczony wieloma prestiżowymi wyróżnieniami, wystawiany na całym świecie, osiągnął tak wiele, że mógłby spocząć na laurach. Nie zamknął się jednak ze swoim dorobkiem w czterech ścianach pięknego domu w Piasecznie. Cały czas aktywny, jeździ po Polsce i świecie, prowadzi warsztaty z dziećmi, maluje dla publiczności i snuje opowieści. Z otwartością i naturalnością wciąga kolejne pokolenia w stworzony przez siebie świat, zarażając miłością do sztuki, książki i zwierząt. W tym roku mamy zaszczyt pochwalić się, iż jest Ambasadorem Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej.


 

Paweł Pawlak

Paweł Pawlak – ilustrator i autor ponad osiemdziesięciu książek. Ukończył z wyróżnieniem Wydział Malarstwa, Grafiki i Rzeźby na wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. Współpracował z twórcami z Polski, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Korei i Kanady. Nominowany do Nagrody im. Astrid Lindgren 2019. Znany z takich książek jak: „Ciao! Ahoj! Hello!” bądź „Czarostatki i parodzieje”. Ostatnio zasłynął także nową graficzną interpretacją „Małego Księcia”.

 

 


 

Ewa Pawlak-Kozyra

Ewa Kozyra-Pawlak – absolwentka wrocławskiej ASP. Dzięki ogromnej wyobraźni stworzyła wiele książek, które przyniosły jej miłość dzieci i niejedną nagrodę. Książki „Abecadlik” i „Zagadki od Sasa do Lasa”, uhonorowane zostały główną nagrodą w II edycji konkursu „Świat Przyjazny Dziecku” organizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka. Wraz z mężem Pawłem Pawlakiem tworzą niesamowity duet ilustratorów. Swoimi pracami ozdobili książkę „Pierwsze wiersze dla…” wydaną w ramach kampanii społecznej Instytutu Książki – „Mała książka – wielki człowiek”.

 

Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się