Mieszkanie śp. Tadeusza Konwickiego kupione przez Instytut Książki
W poniedziałek 29 stycznia 2018 roku Instytut Książki podpisał akt notarialny na zakup nieruchomości po śp. Tadeuszu Konwickim. Mieszkanie, w którym artysta mieszkał od 1956 r. do śmierci w 2015 r., zostanie włączone w program rezydencjalny, poszerzając tym samym ofertę Kolegium Tłumaczy w Krakowie.
Celem tej inwestycji jest upamiętnienie osoby Tadeusza Konwickiego, jego twórczości oraz zachowanie wyjątkowego charakteru miejsca, które pisarz darzył wielkim sentymentem. Chcielibyśmy, aby mieszkanie stało się przestrzenią, do której chętnie się powraca dzięki jej niepowtarzalnej, twórczej atmosferze. Urządzenie mieszkania, z zachowaniem części oryginalnego wyposażenia, pragniemy zrealizować we współpracy z córką pisarza – Marią Konwicką.
Lokal usytuowany w powojennej kamienicy przy ul. Górskiego w Warszawie ma 58,5 m2 powierzchni – składa się z przedpokoju, 3 pokoi, kuchni, łazienki i balkonu, na którym Chris Niedenthal zrobił gospodarzowi słynne zdjęcie z kotem.
TADEUSZ KONWICKI
Prozaik, scenarzysta i reżyser filmowy. Urodzony w Nowej Wilejce na Litwie w 1926 roku. Jest uznawany za jednego z pisarzy, którzy odcisnęli najtrwalsze piętno na literaturze i kulturze Polski powojennej. Uznawany za wyraziciela dążeń, postaw i nadziei kilku pokoleń Polaków. Zmarł 7 stycznia 2015 roku w Warszawie.
Twórca szeregu wybitnych powieści, m.in. Kroniki wypadków miłosnych (1974), Bohini (1987), Kompleksu polskiego (1977) i Małej apokalipsy (1979). Wielokrotnie wydawany za granicą. Jego powieści ukazywały się w Europie, Stanach Zjednoczonych, Japonii i Iranie.
Reżyser głośnych filmów, które na stałe weszły do kanonu polskiej sztuki filmowej, takich jak Salto (1956), Dolina Issy (1981) czy zrealizowanej na podstawie Dziadów Adama Mickiewicza Lawy (1989).
KOLEGIUM TŁUMACZY
Program rezydencjalny dla tłumaczy literatury polskiej, realizowany od 2006 roku przez Instytut Książki. Każdego roku gościmy w Krakowie tłumaczy, którym oferujemy warunki do spokojnej pracy nad przekładami, bibliotecznych poszukiwań czy spotkań z autorami i ekspertami. W latach 2006 – 2017 gościliśmy 111 tłumaczy z 34 krajów.
Zdjęcia kamienicy: Daniel Bednarz / Instytut Książki