Mikołaj Grynberg, Justyna Kulikowska i Joanna Łępicka laureatami Nagrody im. Wiesława Kazaneckiego

Mikołaj Grynberg, Justyna Kulikowska i Joanna Łępicka laureatami Nagrody im. Wiesława Kazaneckiego

Mikołaj Grynberg, Justyna Kulikowska i Joanna Łępicka laureatami Nagrody im. Wiesława Kazaneckiego

Udostępnij

Mikołaj Grynberg za reportaż „Jezus umarł w Polsce”, Justyna Kulikowska za poemat „Obóz zabaw” oraz Joanna Łępicka za debiut poetycki „Zeszyt ćwiczeń” zostali laureatami 33. edycji Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego – ogłoszono w piątek.

Nagroda Kazaneckiego jest przyznawana żyjącym twórcom związanym ze środowiskiem artystycznym Białegostoku lub tym, którzy pochodzą z tego miasta, albo ich twórczość jest związana z miastem i regionem i których książki wydano w Białymstoku. Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach: za najlepszą książkę spośród wszystkich gatunków literackich oraz za najlepszy ogólnopolski poetycki debiut roku.

W tym roku do nagrody zgłoszono ponad 70 pozycji, siedem z nich otrzymało nominację. Nazwiska laureatów ogłoszono w piątek wieczorem podczas uroczystej gali. „Święto literatury w naszym mieście zawsze jest wzruszające” - mówił przed wręczeniem nagród prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Gratulował wszystkim nominowanym, dziękował kapitule nagrody. Nawiązał do jednej z nagrodzonych książek „Jezus umarł w Polsce” i powiedział, że w tym roku po raz 33. wręczono nagrodę, to też wiek śmierci Jezusa. „Tym razem umarł w Polsce. Ja myślę, że on zawsze umiera, kiedy dzieje się krzywda komuś słabszemu” - podkreślił.

Reportaż Grynberga „Jezus umarł w Polsce” opowiadający o kryzysie uchodźczym na polsko-białoruskiej granicy kapituła nagrodziła „za umiejętność prowadzenia rozmowy o kryzysie na granicy”. „Ta książka to jest książka o szukaniu sojuszników” - powiedział Grynberg odbierając nagrodę. Zaznaczył, że najpierw on stał się sojusznikiem osób, które - jak mówił - „chodziły do lasu ratować życie ludzkie”, następnym sojusznikiem był wydawca, a kolejnymi czytelnicy. „Dzisiaj państwo stajecie się nimi” - dodał.

Dziękował za przyznanie tej nagrody. „Ta książka jest też po to, żebyśmy nie zrobili kolejnego błędu w historii, takiego, który już kiedyś zrobiliśmy, że to wszystko zakryjemy i za jakiś czas będzie opowieść o tym jak cała Polska ratowała ludzi w lesie, więc dbajmy o to i mówmy o tym” - podkreślił.

Druga równorzędna nagroda za książkę roku trafiła do poetki Justyny Kulikowskiej za poemat „Obóz zabaw”. Autorkę nagrodzono za „stale rosnącą świadomość literacką”. Kulikowska w 2022 roku otrzymała nagrodę Kazaneckiego, wówczas za debiut poetycki. W piątek mówiła, że to wyjątkowo bliska dla niej nagroda.

Po raz piąty w historii nagrody Kazaneckiego przyznano nagrodę za ogólnopolski poetycki debiut roku. Po raz pierwszy odebrała ją debiutantka związana z Białymstokiem. Joannę Łępicką nagrodzono „za niezwykłą świeżość i swobodę poetyckich ćwiczeń”. Mówiła, że to szczególna dla niej nagroda, bo przyznana w mieście, w którym zaczynała pisać wiersze.

Wysokość nagrody za książkę roku wynosi po 25 tys. zł każda, natomiast wysokość nagrody za debiut poetycki - 15 tys. zł.

Nagroda Kazaneckiego przyznawana jest od 1991 roku. W ubiegłym roku nagrodę otrzymało dwóch twórców - Marcin Mokry za tom poetycki „Żywe linie nowe usta” i Anouk Herman za debiut poetycki „Right into pod tramwaj”. Wśród dotychczasowych laureatów nagrody są m.in.: Mira Łuksza, Anna Kamińska, Aneta Prymaka-Oniszk, Ignacy Karpowicz, Jan Leończuk, Edward Redliński, Katarzyna Ewa Zdanowicz, Anna Sołbut, Krzysztof Czyżewski, Piotr Janicki, Agnieszka Pajączkowska i Andrzej Stasiuk.

Nagroda im. Kazaneckiego przyznawana jest żyjącym twórcom związanym ze środowiskiem artystycznym Białegostoku lub tym, którzy pochodzą z tego miasta, albo ich twórczość jest związana z miastem i regionem i których książki wydano w Białymstoku. Patron - Wiesław Kazanecki (1939-89), to urodzony w Białymstoku poeta, prozaik i publicysta. Debiutował w 1959 roku. Pierwszy zbiór wierszy pt. „Kamień na kamieniu” opublikował w 1964 r. Prawdziwym sukcesem poety okazał się jednak dopiero wydany w 1969 roku tomik „Portret z nagonką”. Krytycy pisali wówczas, że jego wiersze były „świadectwem zmagania się współczesnego poety z zachłanną rzeczywistością, która dawno utraciła swój wymiar etyczny”. Pośmiertnie ukazały się m.in. jego „Poezje wybrane”, „List na srebrne wesele”, „Wiersze ostatnie”.

autorka: Sylwia Wieczeryńska

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się