Ministerstwo kultury Czech rozważa zakup domku Bohumila Hrabala

Ministerstwo kultury Czech rozważa zakup domku Bohumila Hrabala

Ministerstwo kultury Czech rozważa zakup domku Bohumila Hrabala

Udostępnij

Ministerstwo kultury Czech chce negocjować zakup wystawionego na sprzedaż domu letniskowego w Kersku, który należał do wybitnego czeskiego pisarza Bohumila Hrabala – poinformowała w czwartek rzeczniczka resortu Michaela Lagronova.

Zgodnie z ogłoszeniem pośrednika nieruchomości, który wystawił domek na sprzedaż, budynek ma 79 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej i stoi na działce liczącej prawie 3,5 tysiąca metrów kwadratowych. Został wyceniony na prawie 470 tys. euro, ale w ogłoszeniu nie ma informacji, że należał do jednego z najwybitniejszych pisarzy czeskich XX wieku.

Nieruchomość nie jest zabytkiem ani obiektem pamiątkowym, więc ministerstwo kultury nie ma prawa pierwszeństwa zakupu. Lagronova powiedziała, że resort zamierza wobec tego negocjować z władzami regionu możliwość nabycia położonego w lesie domku.

Gmina Hradisztko-Kersko w kraju (województwie) środkowoczeskim, gdzie znajduje się nieruchomość, w której powstawały niektóre dzieła Hrabala, z uwagi na wysoką cenę wykluczyła chęć zakupu.

Pisarz kupił domek w 1965 roku, a w Kersku nie tylko tworzył, ale także opisywał okolicę i ludzi tam mieszkających. Osobne miejsce w jego twórczości zajmowały koty, które upodobały sobie domek i działkę Hrabala.

Aleksander Kaczorowski, znawca twórczości czeskiego pisarza i jego biograf, powiedział PAP, że jednym z najpopularniejszych aktualnie w Polsce dzieł Hrabala jest nowela „Auteczko”, której bohaterami są m.in. właśnie koty.

Kersko jest także mocno wyeksponowane w trzecim tomie trylogii „Wesele w domu” pod tytułem „Przerwy”. Akcja rozgrywa się po wkroczeniu do Czechosłowacji wojsk Układu Warszawskiego i opisuje proces definitywnego rozstawania się większości Czechów z ideałami Praskiej Wiosny i socjalizmu z ludzką twarzą.

Sąsiedzi Hrabala z Kerska są bohaterami „Święta Przebiśniegu”, które sportretował w filmie pod tym samym tytułem Jirzi Menzel. Niektórzy z mieszkańców grają w tym filmie.

Hrabal zmarł w 1997 r. po upadku z okna w jednym ze szpitali w Pradze. Został pochowany w Hradisztku, a na jego grobie znajdują się figurki kotów.

źródło: PAP, Piotr Górecki

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się