Mirosław Wlekły i Agnieszka Pajączkowska laureatami Nagrody im. Beaty Pawlak za 2019 i za 2020 rok

Mirosław Wlekły i Agnieszka Pajączkowska laureatami Nagrody im. Beaty Pawlak za 2019 i za 2020 rok

Mirosław Wlekły i Agnieszka Pajączkowska laureatami Nagrody im. Beaty Pawlak za 2019 i za 2020 rok

Udostępnij

Laureatem Nagrody im. Beaty Pawlak za 2019 rok został Mirosław Wlekły za książkę „Raban! O kościele nie z tej ziemi” Wydawnictwa Agora. Laureatką Nagrody im. Beaty Pawlak za 2020 rok została Agnieszka Pajączkowska za książkę „Wędrowny Zakład Fotograficzny” Wydawnictwa Czarne.

W przesłanym PAP komunikacie zwrócono uwagę, że laureat nagrody za 2019 r. Mirosław Wlekły w swojej książce „pokazuje inne twarze Kościoła niż ta znana w Polsce”. Opisał w niej „duchownych z różnych stron świata, w niekonwencjonalny sposób zaangażowanych w życie miejscowych społeczności: kobiety prowadzące świątynie w Brazylii, nabożeństwa dla gejów i lesbijek w Wielkiej Brytanii, żonatych księży w Czechach, wspólne świętowanie Wigilii przez chrześcijan i muzułmanów w Belgii, posługę w najbiedniejszych dzielnicach Buenos Aires zgodnie z teologią wyzwolenia czy pomoc syryjskim uchodźcom w Libanie”.

Za rok 2020 kapituła nagrodziła Agnieszkę Pajączkowską. „Autorka w ciągu pięciu lat przemierzyła setki kilometrów polskiego pogranicza, proponując spotkanym ludziom zrobienie zdjęcia w zamian za opowieść lub coś do jedzenia. Powstała wielowymiarowa opowieść o codziennej rzeczywistości przygranicznych wsi, coraz bardziej wyludnionych i zamieszkanych przez głównie starych ludzi, o powikłanych losach i traumach spowodowanych przez wojnę i przesiedlenia, o odbijającej się w osobistych wspomnieniach historii” - tak opisano jej książkę „Wędrowny Zakład Fotograficzny”.

Mirosław Wlekły urodził się w 1978 roku Jest reporterem (współpracownikiem „Dużego Formatu” i „Wysokich Obcasów”) i autorem książek „All inclusive. Raj, w którym seks jest bogiem” (nominacja do Nagrody im. Beaty Pawlak) i „Tu byłem. Tony Halik” (Nagroda Magellana w kategorii książki reportażowej). Publikował też w antologiach „Grzech jest kobietą”, „NieObcy” i „Obrażenia. Pobici z Polską”. Na podstawie reportaży, których był współautorem powstały spektakle teatralne: „Listy na wolność”, „Swarka”, „Bóg w dom” i „Lwów nie oddamy”. Był trzykrotnie nominowany do nagród „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej.

Agnieszka Pajączkowska urodziła się w 1986 roku Jest kulturoznawczynią, kuratorką wystaw fotograficznych i animatorką kultury. Publikuje m.in. w „Dwutygodniku”, „Krytyce Politycznej”, „Res Publice”, „Wysokich Obcasach”, „Kontekstach”, „Kulturze i Historii” i „Widoku”. Jak podano w komunikacie, „jej zainteresowania akademickie i artystyczne obejmują historię fotografii, antropologię, etnografię oraz związki lokalnych historii z codziennymi praktykami”. Wraz z Aleksandrą Zbroją napisała książkę „A co wyście myślały? Spotkania z kobietami z mazowieckich wsi”.

Nagrodę im. Beaty Pawlak przyznaje kapituła w składzie: Piotr Kosiewski (Fundacja im. Stefana Batorego), Maria Kruczkowska („Gazeta Wyborcza”), Antoni Rogala (przedstawiciel rodziny), Olga Stanisławska (reporterka), Adam Szostkiewicz („Polityka”) - przewodniczący, Joanna Załuska (Fundacja im. Stefana Batorego), Wojciech Załuska (Katolicka Agencja Informacyjna).

Nagroda imienia Beaty Pawlak przyznawana jest od 2003 roku za tekst na temat innych kultur, religii i cywilizacji opublikowany w języku polskim w okresie od 1 lipca poprzedniego roku do 30 czerwca bieżącego roku. W ten sposób wypełniana jest ostatnia wola Beaty Pawlak, dziennikarki, reportażystki i pisarki, która 12 października 2002 roku zginęła w zamachu terrorystycznym na indonezyjskiej wyspie Bali. Ustanowiony Jej testamentem i noszący Jej imię Fundusz, powierzony został Fundacji im. Stefana Batorego. Dotychczasowymi laureatami nagrody są m.i. Joanna Bator, Piotr Kłodkowski, Krzysztof Kopczyński, Adam Lach, Cezary Michalski, Jacek Milewski, Jarosław Mikołajewski, Jędrzej Morawiecki, Beata Pawlikowska, Konrad Piskała, Dariusz Rosiak, Anna Sajewicz, Paweł Smoleński, Andrzej Stasiuk, Witold Szabłowski, Mariusz Szczygieł i Ewa Wanat.

źródło: PAP, Olga Łozińska

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się