MKDN rozważa nowy projekt ustawy o książce

MKDN rozważa nowy projekt ustawy o książce

MKDN rozważa nowy projekt ustawy o książce

Udostępnij

20 maja odbyło się posiedzenie Zespołu Antykryzysowego ds. Rynku Książki przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele organizacji pisarzy (SPP, UL), tłumaczy (STL), wydawców (PIK, PTWK, Polska Sekcja IBBY, prezes wydawnictwa Biały Kruk), księgarzy (SKP) i bibliotekarzy (BN).

Posiedzeniu przewodniczyła minister Magdalena Gawin (na zdjęciu), a prowadził je Dariusz Jaworski, dyrektor Instytutu Książki, wraz z zespołem ekspertów.

Przedstawiono i omawiano najważniejsze postulaty poszczególnych segmentów środowiska książki.

Pisarze i tłumacze podkreślali konieczność ustabilizowania sytuacji twórców, ochrony ich praw autorskich, zwiększenia funduszu Public Lending Right oraz zakresu opłat reprograficznych. Wyrazili także obawy o sytuację rynku książki – w szczególności księgarń – którego pozytywny rozwój jest fundamentem twórczości literackiej.

Przedstawiciele wydawców i księgarstwa zgodnie nakreślili krytyczną sytuację najsłabszego ogniwa na rynku książki – księgarstwa i wskazali na regulacje, które w decydujący sposób pomogą w uporządkowaniu rynku i wzmocnieniu jego poszczególnych części: zwiększone zakupy książek do bibliotek, zerowa stawka VAT, ulga podatkowa na wydatki na książki i prasę, bony na zakup książek w stacjonarnych księgarniach i wdrożenie ustawy o książce.

W podsumowaniu obrad minister Gawin podkreśliła konieczność większej interwencyjnej roli państwa na rynku książki, plan powrotu księgarń na mapę Polski wraz z programem ich certyfikacji i zaangażowania samorządów oraz zwiększenie zakupów ambitniejszych tytułów do bibliotek, a także rozważenie przygotowania w MKiDN nowego projektu ustawy o książce.

Prace zespołu mają być kontynuowane.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się