MKiDN: wybrano polskich kandydatów do Znaku Dziedzictwa Europejskiego 2025

MKiDN: wybrano polskich kandydatów do Znaku Dziedzictwa Europejskiego 2025

MKiDN: wybrano polskich kandydatów do Znaku Dziedzictwa Europejskiego 2025

Udostępnij

Projekt „Konstytucji dla Europy z 1831 roku Wojciecha Jastrzębowskiego” oraz projekt „Ogród Krzysztofa Pendereckiego – dziedzictwo kulturowe zespołu dworsko-parkowego w Lusławicach” będą ubiegać się o tytuł Znaku Dziedzictwa Europejskiego 2025 - poinformował resort kultury w poniedziałkowym komunikacie.

Procedura selekcji obiektów do Znaku Dziedzictwa Europejskiego odbywa się co 2 lata. Przebiega w dwóch etapach – na szczeblu krajowym i unijnym. W ramach etapu krajowego wyboru kandydatów dokonuje Komitet ds. Znaku Dziedzictwa Europejskiego, który przedstawia swoje propozycje do akceptacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Hanna Wróblewska zaakceptowała rekomendacje Komitetu odnośnie do kandydatów do Znaku Dziedzictwa Europejskiego 2025 - poinformowano w komunikacie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jak poinformowano w komunikacie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w etapie krajowym wybrano „Konstytucję dla Europy z 1831 roku Wojciecha Jastrzębowskiego” - rękopis, który przedstawia nowoczesną wizję Europy, opartą na zasadzie nadrzędności prawa europejskiego nad prawem narodowym i wskazującą na wartości, będące istotą cywilizacji europejskiej, takie jak: wolność i podmiotowość jednostki ludzkiej oraz „Ogród Krzysztofa Pendereckiego - dziedzictwo kulturowe zespołu dworsko-parkowego w Lusławicach” to kompleks zabytków sięgających XII wieku, jak również miejsce realizacji wielu projektów artystycznych, mających na celu jednoczenie pokoleń oraz wszystkich, którzy niezależnie od pochodzenia, wyznania, poglądów czy przynależności kulturowej, dbają o wartości służące niesieniu wspólnego dobra.

Znak Dziedzictwa Kulturowego to „wyróżnienie przyznawane obiektom dziedzictwa kulturowego, które mają silną europejską wartość symboliczną - podkreślają wspólną historię Europy i budowania Unii Europejskiej oraz europejskie wartości i prawa człowieka, będące fundamentem procesu integracji europejskiej. Do tej pory w Polsce tytułem Znaku Dziedzictwa Europejskiego zostało uhonorowanych 7 obiektów” - napisano.(PAP)

maku/ dki/

Foto: Wikipedia Commons/Arianus

źródlo: https://dzieje.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się