"Mówcie mi Kasandra" wzruszająca opowieść o człowieku, który stracił przynależne mu miejsce na ziemi
Już 25 kwietnia do księgarń trafi arcyciekawa książka Marciala Gali pt. "Mówcie mi Kasandra".Wydawcą tytułu jest Dom Wydawniczy REBIS. Publikacja ukazuje się w serii
Wzruszająca opowieść o człowieku, który stracił przynależne mu miejsce na ziemi, o wielkiej mocy wyobraźni i o nieuchronności przeznaczenia.
Nota o książce:
Raul ma dziesięć lat i uwielbia czytać. Jest inteligentny i wrażliwy. Jednocześnie czuje, że nie jest zwykłym chłopakiem; wie, że urodził się w niewłaściwym ciele, że z tego powodu umrze w wieku osiemnastu lat jako żołnierz podczas interwencji kubańskiej w Angoli i że jest wcieleniem księżniczki trojańskiej Kasandry i tak jak ona potrafi przewidywać przyszłość. Dramat Rauliego polega na tym, że utkwił jak w pułapce między greckimi bogami a rewolucją, między ciałem, z którego pragnie uciec, a światem, który nie pozwala uciec takim jak on.
Fragment posłowia:
„Ta powieść jest gorzkim zapisem trudnych czasów, w jakich przyszło żyć dorastającemu bohaterowi książki, rozdartemu wewnętrznie swoją transpłciowością. Wszechobecna opresja, niezrozumienie, sprawiają, że młody człowiek ucieka w świat fikcji, w świat greckich mitów i literatury. Przemoc, mizoginia, homofobia, brutalność życia w małym mieście kubańskiej prowincji, niedostatki, maczyzm i rasizm, wykorzystywanie seksualne, wszystko to splata się w obraz, pejzaż komunistycznej Kuby przełomu lat 70. i 80. Do tego obraz tych wszystkich problemów zostaje skupiony jak w soczewce w korpusie ekspedycyjnym armii kubańskiej w Angoli. Malowany pejzaż nie nastraja optymistycznie. Rozkład rodziny głównego bohatera wydaje się nieuchronny jak rozkład i upadek komunistycznego państwa, pozornie beztroski świat dzieciństwa odchodzi w sferę wspomnień, pozostaje tylko przemoc i śmierć oraz dekadencja starości” - z posłowia tłumacza Wojciecha Charchalisa.
Kilka słów o autorze:
Marcial Gala urodził się na Kubie; jest nagradzanym powieściopisarzem, poetą i architektem. W 1999 roku został laureatem Premio Pinos Nuevos w kategorii opowiadanie. La catedral de los negros otrzymała w 2012 roku Premio Crítica de la Literaria oraz Premio Alejo Carpentier, a Mówcie mi Kasandra Premio Ñ-Ciudad de Buenos Aires-Clarín. Mieszka w Buenos Aires i Cienfuegos.