"Mówcie mi Kasandra" wzruszająca opowieść o człowieku, który stracił przynależne mu miejsce na ziemi

"Mówcie mi Kasandra" wzruszająca opowieść o człowieku, który stracił przynależne mu miejsce na ziemi

"Mówcie mi Kasandra" wzruszająca opowieść o człowieku, który stracił przynależne mu miejsce na ziemi

Udostępnij

Już 25 kwietnia do księgarń trafi arcyciekawa książka Marciala Gali pt. "Mówcie mi Kasandra".Wydawcą tytułu jest Dom Wydawniczy REBIS. Publikacja ukazuje się w serii

Wzruszająca opowieść o człowieku, który stracił przynależne mu miejsce na ziemi, o wielkiej mocy wyobraźni i o nieuchronności przeznaczenia.

Nota o książce:

Raul ma dziesięć lat i uwielbia czytać. Jest inteligentny i wrażliwy. Jednocześnie czuje, że nie jest zwykłym chłopakiem; wie, że urodził się w niewłaściwym ciele, że z tego powodu umrze w wieku osiemnastu lat jako żołnierz podczas interwencji  kubańskiej w Angoli i że jest wcieleniem księżniczki trojańskiej Kasandry i tak jak ona potrafi przewidywać przyszłość. Dramat Rauliego polega na tym, że utkwił jak w pułapce między greckimi bogami a rewolucją, między ciałem, z którego pragnie uciec, a światem, który nie pozwala uciec takim jak on.

Fragment posłowia:

„Ta powieść  jest gorzkim zapisem trudnych czasów, w jakich przyszło żyć dorastającemu bohaterowi książki, rozdartemu wewnętrznie swoją transpłciowością. Wszechobecna opresja, niezrozumienie, sprawiają, że młody człowiek ucieka w świat fikcji, w świat greckich mitów i literatury. Przemoc, mizoginia, homofobia, brutalność życia w małym mieście kubańskiej prowincji, niedostatki, maczyzm i rasizm, wykorzystywanie seksualne, wszystko to splata się w obraz, pejzaż komunistycznej Kuby przełomu lat 70. i 80. Do tego obraz tych wszystkich problemów zostaje skupiony jak w soczewce w korpusie ekspedycyjnym armii kubańskiej w Angoli. Malowany pejzaż nie nastraja optymistycznie. Rozkład rodziny głównego bohatera wydaje się nieuchronny jak rozkład i upadek komunistycznego państwa, pozornie beztroski świat dzieciństwa odchodzi w sferę wspomnień, pozostaje tylko przemoc i śmierć oraz dekadencja starości” - z posłowia tłumacza Wojciecha Charchalisa.

Kilka słów o autorze:

Marcial Gala urodził się na Kubie; jest nagradzanym powieściopisarzem, poetą i architektem. W 1999 roku został laureatem Premio Pinos Nuevos w kategorii opowiadanie. La catedral de los negros otrzymała w 2012 roku Premio Crítica de la Literaria oraz Premio Alejo Carpentier, a Mówcie mi Kasandra Premio Ñ-Ciudad de Buenos Aires-Clarín. Mieszka w Buenos Aires i Cienfuegos.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się