Możecie trochę posiedzieć w domu i poczytać
Lubimy zmiany nastroju i lubimy zaskakiwać. Tym razem mamy dla was bardzo krótki newsletter, przed wami chwila oddechu, możecie spędzić trochę czasu w domu. Na przykład czytając książki autorów, którzy otrzymali tegorocznego Silesiusa.
Możecie dojść do wniosku, że do czytania poezji potrzebne są lata praktyki, ale w grę wchodzi również lektura przy niedzielnym rosole. Na przykład z siostrą. Jeśli preferujecie prozę, to z całą pewnością czytacie teraz Sašę Stanišića, laureata tegorocznej Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. To może być ważny element waszej biografii. Albo raczej autobiografii. Ale po kolei.
26 października, godz. 19.00 | Klub Proza
Żydzi. Polska. Autobiografia: Autobiografia zapisana w poezji. Nie tylko o poetkach jidysz. Spotkanie z Zuzanną Bartoszek i Bellą Szwarcman-Czarnotą
Czy wiersz może stać się egodokumentem? Czy są jakieś strategie autobiografizmu w poezji? Czy wiersz może zawierać elementy pominięte w klasycznej autobiografii? Jak uniwersalizowane jest jednostkowe doświadczenie ujęte w formę poetycką? Czy warto czytać poezję w kontekście biografii autora? Czy to nie uśmierca metafory? Czy pisanie jest ekshibicjonizmem?
W rozmowie udział wezmą:
Zuzanna Bartoszek – ur. 1993, poetka, artystka. Autorka dwóch tomów poetyckich: „Niebieski Dwór” (Disastra Publishing, 2016) i „Klucz, który wisi na Słońcu” (WBPiCAK, 2021), za który została nominowana do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Publikowała na łamach „Twórczości”, „Małego Formatu”, „Wizji”, „Dwutygodnika”, „Lampy” i innych.
Bella Szwarcman-Czarnota – absolwentka Wydziału Filozofii i Studium Dla Tłumaczy Języka Francuskiego na UW. Pracowała w Redakcji Filozofii PWN, w archiwum Żydowskiego Instytutu Historycznego, była sekretarzem redakcji „ Biuletynu ŻIH”. Współzałożycielka, a później przez ponad dwadzieścia lat redaktorka i felietonistka czasopisma żydowskiego „Midrasz”.
Dyskusję poprowadzi Joanna Degler
Joanna Degler – profesorka, literaturoznawczyni, tłumaczka, pracowniczka naukowa Katedry Judaistyki im. Tadeusza Taubego Uniwersytetu Wrocławskiego. Zajmuje się literaturą żydowską i kulturą jidysz, a szczególnie twórczością kobiet. Jest autorką monografii: „Jung Wilne – żydowska grupa artystyczna” oraz „Kol isze – głos kobiet w poezji jidysz (od XVI w. do 1939 r.)” oraz redaktorką tomów: „Nieme dusze? Kobiety w kulturze jidysz” oraz „Mykwa – rytuał i historia”. Z Karoliną Szymaniak i Bellą Szwarcman-Czarnotą przygotowała tom: „Moja dzika koza. Antologia poetek jidysz”.
Spotkanie będzie transmitowane między innymi na kanałach Wrocławskiego Domu Literatury i Klubu Proza.
30 października, godz. 19.00 | Klub Proza
Debata: „Teatr. Nowe sytuacje” – Agnieszka Charkot, Marek Fiedor i Konrad Imiela
W ramach cyklu „Rozmowy Notatnika Teatralnego” zapraszamy na debatę „Teatr. Nowe sytuacje”. W spotkaniu udział wezmą Agnieszka Charkot – dyrektorka Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego, Marek Fiedor – dyrektor Wrocławskiego Teatru Współczesnego im. Marii i Edmunda Wiercińskich oraz Konrad Imiela – dyrektor artystyczny Teatru Muzycznego Capitol. Podczas debaty pojawią się pytania o wyzwania, jakie stają przed teatrami w ostatnich latach, o przyszłość teatru rozumianego jako medium i o codzienność jego funkcjonowania z perspektywy osób zarządzających. Czy teatr już wrócił do formy po zamknięciu pandemicznym? Jaki wpływ na pracę ma inflacja?
Rozmowę poprowadzą Marzena Sadocha i Krzysztof Mieszkowski.
Spotkanie będzie transmitowane na profilach FB Notatnika Teatralnego i Wrocławskiego Domu Literatury.
Filmy, podcasty
Tradycyjnie przypominamy też o naszych działaniach w mediach społecznościowych, gdzie – za sprawą chociażby niedawno zakończonego Bruno Schulz. Festiwalu – dzieje się dużo, bardzo dużo. Mamy tu na myśli naszą literacka telewizję, czyli kanał na YouTubie Dom Literatury. W zasadzie każdego dnia odbywa się tam teraz premiera nowego nagrania i nic nie wskazuje na to, by w najbliższych dwóch tygodniach coś miało się zmienić.
Są też rzecz jasna podcasty, czyli Radio Proza. Tam premiery może każdego dnia się nie odbywają, ale za to jak brzmią!
Google Podcasts ➡️ https://tiny.pl/w58d6
Apple Podcasts ➡️ https://tiny.pl/7nvvt
Spotify ➡️ https://tiny.pl/7fvw2
Podbean ➡️ https://radioproza.podbean.com/
Czytajcie, oglądajcie, słuchajcie!