Rynek ksiązki
Ogólnopolska akcja dla seniorów, Kultura60+,  MKiDN

Ogólnopolska akcja dla seniorów, Kultura60+, MKiDN

Muzea za złotówkę, tańsze bilety do kin. Przybywa miejsc dostępnych na każdą kieszeń

Udostępnij

Bezpłatne wejścia do muzeów w listopadzie, bilety za 1 zł dla dzieci i młodzieży, bilety do kin w atrakcyjnych cenach, darmowe zwiedzanie w Noc Muzeów oraz ogólnopolska akcja dla seniorów Kultura60+. Projekty inicjowane i współorganizowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego sprawiają, że instytucje i wydarzenia kulturalne są coraz bardziej dostępne.

  • Polacy korzystają z darmowych wejść do instytucji kulturalnych. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2017 r. polskie muzea zwiedziło 37,5 mln osób (o 3,9 proc. więcej w porównaniu z rokiem poprzednim), w tym 14,2 mln osób bezpłatnie.
  • Okazją do nieodpłatnego poznawania polskiego dziedzictwa narodowego jest m.in. corocznie organizowana „Noc Muzeów”. Z tej formy zwiedzania w 2017 r. skorzystało przeszło 935 tys. osób.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przypomina i zachęca do korzystania z oferty umożliwiającej korzystanie z instytucji kultury za symboliczną opłatę lub całkiem bezpłatnie. 

Od 2015 roku prowadzony jest program, który umożliwia szerokiej publiczności dostęp do nowych i docenianych polskich filmów w przystępnej cenie. W ramach projektu w 46 kinach w całej Polsce co czwartek o godz. 13.00 i 18.00 odbywają się projekcje, na które bilet kosztuje 10 złotych.

W 2018 r. wyświetlanych jest ponad 2 tys. seansów polskich filmów fabularnych i dokumentalnych. Realizowana jest także współpraca z portalami filmowymi, festiwalami i recenzentami. W ostatnim półroczu została nawiązana współpraca z nowymi dystrybutorami filmowymi, m.in. Mówi Serwis, Best Film oraz AKSON Dystrybucja.

W listopadzie, dzięki dotacjom ministerialnym, wybrane muzea za darmo udostępniają zwiedzającym swoje wnętrza. W tym czasie organizowane są również lekcje muzealne, oprowadzania z przewodnikiem i specjalnie przygotowane na tę okoliczność atrakcje.

Darmowy listopad kojarzy się przede wszystkim z wolnym wstępem do rezydencji królewskich, które są najczęściej odwiedzanymi miejscami na mapie kultury. Za kilka tygodni bezpłatnie będzie można odwiedzić m.in. Zamek Królewski w Warszawie, Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie i Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Dzięki biletom dla dzieci i młodzieży za 1 zł nauka historii oraz kontakt ze sztuką stają się łatwiejsze.

W 2018 roku  w projekcie uczestniczą poniższe placówki: Muzeum Narodowe w Poznaniu, Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie i Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa, Muzeum Króla Jana III w Wilanowie, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manghha, Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Żup Krakowskich, Muzeum Narodowe w Szczecinie, Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza, Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu , Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum Zamek w Łańcucie, Muzeum Narodowe w Kielcach, Muzeum Historii Żydów Polskich, Muzeum PRL-u, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Państwowe Muzeum na Majdanku, Państwowe Muzeum na Majdanku  oddział , Muzeum Śląskie w Katowicach, Muzeum w Malborku, Zamek Królewski na Wawelu.

Bezpłatne lekcje muzealne

Lekcje muzealne przeznaczone są dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich, a nawet grup przedszkolnych. Zajęcia odbywają się w formie kreatywnych warsztatów prowadzonych przez wykwalifikowanych, pełnych pasji muzealnych edukatorów.

W akcji w 2018 roku biorą udział następujące placówki: Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Króla Jana III w Wilanowie, Muzeum Żup Krakowskich, Muzeum Narodowe w Szczecinie, Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum Narodowe w Kielcach, Muzeum Historii Żydów Polskich, Muzeum PRL-u, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Państwowe Muzeum na Majdanku, Państwowe Muzeum na Majdanku  oddział , Muzeum Śląskie w Katowicach, Muzeum w Malborku, Zamek Królewski na Wawelu.

MKIDN poszerza ofertę dostępu do kultury

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego prowadzi siedemnaście muzeów państwowych i jest organem współprowadzącym dla 25 placówek samorządowych. MKIDN rozwija sieć wspieranych przez siebie instytucji i placówek kultury, obejmując współprowadzenie kolejnych muzeów.

Współprowadzenie przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego umożliwia muzeom i instytucjom kultury łatwiejszy dostęp do funduszy, dzięki którym mogą one rozwijać swoją ofertę dla zwiedzających. MKiDN buduje też sieć nowych placówek muzealnych, obecnie jest zaangażowane w proces tworzenia ok. 20 nowych muzeów w całej Polsce.

Gminy inwestują w kulturę

W kulturę coraz chętniej inwestują również samorządy. Narodowe Centrum Kultury opracowało ranking gmin pod względem wydatków na kulturę oparty o dane z lat 2015-2016, uwzględniający zarówno dane finansowe jak również dane na temat życia kulturalnego w poszczególnych gminach.

Ranking został opracowany w oparciu o dane Głównego Urzędu Statystycznego oraz Ministerstwa Finansów za lata 2015-2016. Ranking opracowano z podziałem na gminy wiejskie, miejsko-wiejskie, miejskie i miasta na prawach powiatu.

Kraków wygrał ranking „Zaangażowanie samorządów w kulturę” w gronie największych i najbogatszych miast na prawach powiatu. Wśród miast średnio zamożnych pierwsze były Katowice, a w gronie najuboższych miast na prawach powiatu Jelenia Góra.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się