Ogólnopolska Izba Księgarń
11 listopada, Święto Niepodległości

11 listopada, Święto Niepodległości

Muzeum Historii Polski na Święto Niepodległości: gra, lekcje, wydawnictwa

Udostępnij

Już po raz trzynasty Muzeum Historii Polski organizuje Przystanek Niepodległość – imprezę związaną ze świętem 11 listopada. Jej główną atrakcją będzie interaktywna gra przestrzenna „Labirynt Niepodległości” w pawilonie na Placu Teatralnym w Warszawie. Muzeum z okazji rocznicy niepodległości przygotowuje także nowe książki m.in. album wraz ze zbiorem esejów na temat II RP.

Oparta na konstrukcji labiryntu gra będzie obejmować najważniejsze wydarzenia z historii Polski okresu zaborów i walki o niepodległość. Fabuła gry pozwoli uczestnikom na udział w takich wydarzeniach, jak: powstanie listopadowe, powstanie styczniowe czy I wojna światowa. Gracze zmierzą się z problemami i dylematami przed jakimi stawali Polacy żyjący pod zaborami, a także Ci, którzy zmuszeni byli emigrować. Finałem interaktywnej ekspozycji będzie przestrzeń poświęcona budowaniu nowego państwa, prezentująca problemy i wyzwania odrodzonego państwa. Konstrukcja gry będzie wykorzystywać elementy wystawiennicze, aktywności analogowe oraz multimedia. Gra przeznaczona jest dla wszystkich – zarówno dla dzieci (w wieku szkolnym) i młodzieży, jak i dorosłych. Gra dostosowana jest dla potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową.

W okresie 7-9 listopada gra będzie dostępna jedynie dla grup szkolnych – edukatorzy Muzeum Historii Polski będą prowadzić w pawilonie lekcje muzealne. W weekend 10-11 listopada „Labirynt” będzie otwarty dla wszystkich zainteresowanych.

W stulecie odzyskania przez nasz kraj niepodległości Muzeum Historii Polski oddaje do rąk czytelników książkę „Oblicza Niepodległej” – zbiór dziewięciu tekstów przybliżających różne dziedziny życia w II Rzeczypospolitej. Znakomici znawcy epoki w przystępny sposób opisali m.in. życie gospodarcze dwudziestolecia międzywojennego, ówczesne stosunki społeczne, w tym relacje z mniejszościami narodowymi, zagadnienia związane ze scalaniem systemu prawnego, a także nurty w sztukach plastycznych. Ważnym dopełnieniem tekstu są archiwalne ilustracje – zdjęcia postaci i miejsc powszechnie kojarzonych z epoką II Rzeczypospolitej, ale też mniej znanych lub zupełnie zapomnianych. Niektóre fotografie przedstawiają unikatowe eksponaty z powstającej kolekcji Muzeum Historii Polski. 7 listopada o godzinie 18:30 w pawilonie na Placu Teatralnym odbędzie premiera książki „Oblicza Niepodległej” oraz spotkanie z redaktorami i historykami.

Powstaje również filmowy cykl „Eksperci o niepodległości”, w którym historycy i publicyści będą opowiadać o najciekawszych zjawiskach społecznych, gospodarczych i kulturalnych związanych z odzyskaniem niepodległości. Cykl zostanie w całości udostępniony na portalu dzieje.pl tworzonym przez Muzeum Historii Polski i Polską Agencję Prasową.

Jak co roku Przystankowi będzie towarzyszyć wydawana w tym czasie bezpłatna jednodniówka „Jesteśmy”, której tematem przewodnim będą kobiety niepodległości. Celem publikacji jest ukazanie udziału kobiet w walce o niepodległość Polski w okresie zaborów i podczas I wojny światowej oraz powiązanie tej problematyki z szeroko rozumianą emancypacją kobiet na ziemiach polskich, a szczególnie ich walką o prawa wyborcze. Gazeta prezentuje sylwetki kobiet, które odegrały rolę w historii tworzenia się polskiego narodu i tożsamości oraz działały w różnych dziedzinach: polityce, nauce, edukacji, kulturze, gospodarce i wojskowości.

Muzeum przygotowuje także publikację w formie gazety, która zawierać będzie informacje o akcji „Małe Wielkie Historie” – zbiórce pamiątek do kolekcji Muzeum Historii Polski oraz o powstającym na Cytadeli Warszawskiej budynku stałej siedziby MHP.

 Harmonogram:

  • 7-9 listopada, w godz. 9:00-14:00 – gra dostępna dla grup szkolnych (obowiązują zapisy).
  • 7 listopada, w godz. 18:30-19:30 – premiera książki „Oblicza Niepodległej” oraz spotkanie z redaktorami i historykami (wstęp wolny).
  • 10 listopada, w godz. 10:00-20:00 – gra dostępna dla wszystkich zainteresowanych (wstęp wolny).
  • 11 listopada, w godz. 11:00-19:00 – gra dostępna dla wszystkich zainteresowanych (wstęp wolny).

Miejsce: pawilon, Plac Teatralny 1, Warszawa

Informacja o lekcjach muzealnych w „Labiryncie Niepodległości” na Placu Teatralnym w Warszawie dniach 7-9 listopada 2018 r. dostępna na stronie Muzeum pod adresem: http://muzhp.pl/pl/c/2009/niepodlegla

Wydarzenia organizowane są w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości.

Dofinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się