Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi będzie współprowadzone przez MKiDN

Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi będzie współprowadzone przez MKiDN

Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi będzie współprowadzone przez MKiDN

Udostępnij

Umowę o współprowadzeniu Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi podpisał w środę z Fundacją Correspondance des Arts wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. Jednocześnie na funkcję p.o. dyrektora tej instytucji powołał prof. Jolantę Rudzką-Habisiak.

 

„Finalizujemy wreszcie wieloletni proces dochodzenia do rozwiązania instytucjonalnego problemu Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi. Powołujemy instytucję, która będzie współprowadzona przez Fundację Correspondance des Arts i polskie państwo reprezentowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, efektem czego będzie możliwość przeniesienia wieczystej dzierżawy nieruchomości (zabytkowej willi fabrykanta Henryka Grohmana – przyp. PAP) na rzecz nowo powołanej instytucji i istotnego zasilania z budżetu państwa jej funkcjonowania” – podkreślił Gliński podczas uroczystości podpisania umowy.

Jak dodał, na utrzymanie Muzeum MKiDN przeznaczy rocznie 2 mln zł. Przypomniał także, że Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi istnieje już prawie od 30 lat – w tym czasie stało się instytucją „wyjątkową i unikalną”, gromadzącą wiedzę dotyczącą druku i książki artystycznej.

„W Muzeum jest też zaklęty duch, bo oprócz know-how potrzebne są jeszcze siły moralne i duchowe, które niosą taki projekt przez lata i to dzięki państwu Tryzno i środowisku, które tutaj zgromadzili, to wszystko dla Polski się tutaj zachowało” – zaznaczył wicepremier.

Gliński przypomniał też, że utworzenie Muzeum było trudne z punktu widzenia prawno-instytucjonalnego, ponieważ zabytkowa willa, w której instytucja działała od początku, była własnością skarbu państwa we władaniu Miasta Łódź; z uwagi na zaszłości Muzeum było obciążone olbrzymim długiem w wysokości 30 mln zł wobec ZUS i miało pewne zaległości wobec Miasta.

„Udało się dzięki zrozumieniu tych dwóch instytucji. Jeszcze raz dziękuję za to prezes ZUS pani profesor Gertrudzie Uścińskiej” – dodał minister kultury.

Wicepremier zapowiedział też, że już w styczniu Muzeum otrzyma formalne prawo do wieczystego użytkowania nieruchomości.

Współtwórczyni Muzeum, prezes Fundacji Correspondance des Arts Jadwiga Tryzno, wyjaśniła, że podpisanie umowy poprzedziły 10-miesięczne pertraktacje i rozmowy z MKiDN.

„Muzeum zyskuje znaczące możliwości rozwoju. (...) Będzie on dwukierunkowy – przede wszystkim związany z remontem tego zabytku, którego stanu przez ostatnie 30 lat staraliśmy się nie pogorszyć. Jako Fundacja będziemy pilnować, aby budynek po remoncie mógł służyć współczesnym potrzebom – ekspozycyjnym, koncertowym, ze zbieraniem sztuki książki we wszystkich jej przejawach. Równocześnie bardzo nam zależy, by zachować jego charakter i ducha” – podkreśliła.

Drugim ważnym kierunkiem w rozwoju Muzeum ma być organizowanie warsztatów służących artystom, pozwalające im tworzyć w technikach unikatowych, co umożliwi bogata kolekcja rzadko spotykanych, historycznych urządzeń, które przez lata zgromadzili państwo Tryznowie.

Podczas uroczystości w środę wicepremier – zgodnie z rekomendacją Fundacji Correspondance des Arts – powołał na stanowisko p.o. dyrektora Muzeum Książki Artystycznej prof. Jolantę Rudzką-Habisiak, artystkę plastyka i byłą rektor Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

„To jest kultowe miejsce w Łodzi i zrobię wszystko, by tak pozostało” – zaznaczyła prof. Rudzka-Habisiak.

Zapowiedziała też, że jedna z sal w Muzeum zostanie poświęcona Henrykowi Grohmanowi – dawnemu właścicielowi willi, który był znany w dawnej Łodzi jako mecenas sztuki, a także rodzinie Tryznów. Placówka ma także zyskać nowych patronów – Emilię i Zbigniewa Brzezińskich – co ze wzruszeniem przyjął ich syn, ambasador Stanów Zjednoczonych, Mark Brzeziński.

Jak przypomniała Jadwiga Tryzno, to właśnie Brzezińscy 1 października 1993 roku, otworzyli Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi i wielokrotnie wspierali łódzkie środowisko artystyczne. Tryznowie przez wiele lat utrzymywali z nimi kontakty, wydali m.in. dwie książki z bibliografią Zbigniewa Brzezińskiego, ilustrowane rysunkami, które dyplomata wykonywał mimochodem podczas oficjalnych posiedzeń i spotkań.

Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi utworzyli w 1993 r. Jadwiga Tyzno i jej mąż – nieżyjący już grafik i malarz Janusz Tryzno. Artyści gromadzili stare maszyny drukarskie, czcionki i wyposażenie dawnych drukarni. Sami czerpali papier, drukowali, wydawali nietypowe książki i publikacje.

W zabytkowej, na wpół zrujnowanej, willi łódzkiego fabrykanta Henryka Grohmana powstała prawdziwa enklawa dla artystów. Muzeum ma kilka ważnych kolekcji m.in. zbiór „Polska Książka Artystyczna z przełomu XX i XXI wieku”, kolekcję „Książki o Książkach” oraz unikatowy zbiór urządzeń technicznych, m.in. drukarskich, papierniczych, introligatorskich.

źródło: PAP, Agnieszka Grzelak-Michałowska

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się