Różewicz. Bez tekstu

Różewicz. Bez tekstu

Muzeum Pana Tadeusza zaprasza na wystawę czasową: Różewicz. Bez tekstu - 15.12.2017–15.02.2018

Udostępnij

 Wystawa jest niczym autoportret Poety przedstawiony w kilku kilkunastominutowych filmach, złożonych z aforystycznych i anegdotycznych wypowiedzi Różewicza o sobie, o poezji i o teatrze. Kontrapunktem dla nich będzie inny film, w którym wypowiadają się krytycy, aktorzy, reżyserzy i zwykli czytelnicy. Wystawa jest jednocześnie preludium do szykowanej na 2018 rok wystawy stałej poświęconej właśnie Tadeuszowi Różewiczowi, którego zbiory zostały przekazane Zakładowi Narodowemu im. Ossolińskich przez Miasto Wrocław.

 

 Najnowsza wystawa w Muzeum Pana Tadeusza to bliski codziennemu życiu autoportret Tadeusza Różewicza przedstawiony w kilku filmach złożonych z wypowiedzi poety o sobie oraz o sensie i bezsensie pisania.

                                    

Tadeusz Różewicz bardzo rzadko udzielał wywiadów, niechętnie pojawiał się w telewizji, mówił wprost, że czuje się przez media manipulowany, kpił nawet w poemacie Sława z wysiłków dziennikarzy, którzy dzwonią do niego z jednym pytaniem, a zadają trzy. Dlatego niewiele zostało takich wypowiedzi, w których komentowałby swoją twórczość. Wolał kryć się za wierszami, dramatami, prozą. To w nich czytelnik miał znaleźć wszystko, co chciał mu powiedzieć twórca. Idąc tym tropem, Muzeum Pana Tadeusza przygotowało wystawę Różewicz. Bez tekstu, która ma pokazać poetę prywatnego – „bez tekstu”. Nie przez wiersze i dramaty, które pisał, ale pozbawionego ich osłony. Wystawa to autokomentarz do życia i twórczości Różewicza oraz prezentacja jego poglądów na temat popkultury, współczesnych mediów, sportu, podróży, czytelników, sensu i… bezsensu pisania, starości, umierania, a nawet przyszłości świata w XXI wieku.

Na ekspozycji zaprezentowane zostaną trzy filmy zmontowane z krótkich, nierzadko aforystycznych wypowiedzi Tadeusza Różewicza, które pokazują inne oblicze poety: człowieka dowcipnego, ironicznego, czasem złośliwego i świetnie zorientowanego nawet w kulturze pop. Dodatkowo będzie można zobaczyć czwarty obraz, w którym będą o nim mówić krytycy, historycy literatury, przyjaciele. Zmarły przed "kilkoma laty Tadeusz Różewicz" - Różewicz jest i będzie systematycznie przypominany poprzez sztuki grane w teatrach i publikowane tomy poezji – opowiada kurator wystawy Mariusz Urbanek. Będzie natomiast odchodził coraz bardziej w niepamięć jako człowiek, który żył obok odbiorców jego twórczości, w tym samym mieście, na sąsiedniej ulicy, dzieląc te same problemy z innymi mieszkańcami. Nasza wystawa przybliży jego postać tym, którzy znają go ze szkolnych podręczników tylko jako postać z Parnasu, coraz bardziej odległą i mało związaną z problemami współczesności. To pokazanie Różewicza-obywatela, Różewicza-krytyka, Różewicza-satyryka z różnych okresów jego życia.

Wystawa jest jednocześnie kolejnym etapem przygotowywanej w Muzeum Pana Tadeusza stałej ekspozycji poświęconej twórczości i życiu poety, na której prezentowane będą zakupione przez Gminę Wrocław i przekazane Ossolineum rękopisy, archiwa i pamiątki. Część z tego daru zostanie pokazana już na wystawie Różewicz. Bez tekstu. Nie będą to – zgodnie z tytułem – rękopisy, bruliony i książki, ale przedmioty, które towarzyszyły mu w codziennym życiu – stały na biurku, wisiały na ścianach w zasięgu wzroku, wypełniały pudełeczka ze „skarbami”. Wśród nich są portret matki, obrazy Jerzego Nowosielskiego i Kazimierza Mikulskiego, kolekcja minerałów i niewielkie bibeloty, m.in.: żółw z ruchomą głową, „przegubowy” aligator, malowane przez poetę kawałki huby, wiszące obok siebie krucyfiks i dłoń Fatimy, znak w krajach arabskich chroniący przed „złym okiem”.

Tadeusz Różewicz w trakcie prób do "Kartoteki rozrzuconej", kadr z filmu Elżbiety Sitek, dzięki uprzejmości TV3 Wrocław

W ramach przygotowań do utworzenia w Muzeum Pana Tadeusza stałej ekspozycji o Tadeuszu Różewiczu odbyło się już kilka wydarzeń wykorzystujących potencjał ekspozycyjny i edukacyjny materiałów pochodzących z archiwum poety, w tym m.in. sesja naukowa z udziałem znawców jego twórczości i pracowników Ossolineum, warsztaty i wykłady dla publiczności, wystawa czasowa Stankiewicz – Różewicz – Stankiewicz, która prezentowała historię współpracy Tadeusza Różewicza i Eugeniusza Geta Stankiewicza w fotografiach Janusza Stankiewicza oraz Festiwal Tradycji Literackich, którego celem było ukazanie twórczości Adama Mickiewicza i Tadeusza Różewicza w nowych oraz też nie do końca poznanych kontekstach.

Wernisaż wystawy Różewicz. Bez tekstu zaplanowany jest na 15 grudnia o godz. 17.00. Ekspozycji towarzyszy folder zawierający „wypisy z Różewicza”, czyli fragmenty jego wypowiedzi pochodzące z mało znanych lub niepublikowanych wywiadów telewizyjnych i wypowiedzi nagrywanych podczas realizacji Kartoteki rozrzuconej, a także dodatkowe wydarzenia, w tym oprowadzanie kuratorskie, wykłady i warsztaty dla dzieci i dorosłych.


kurator:
Mariusz Urbanek

patroni medialni: TVP 3 Wrocław, Gazeta Wrocławska, Książka.net.pl

partner: Katedra Mediacji Sztuki ASP we Wrocławiu,

Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocławski Teatr Współczesny im. E. Wiercińskiego

 

Projekt dofinansowany przez Gminę Wrocław / www.wroclaw.pl

 

Program wydarzeń

 piątek, 15 grudnia 2017, godz. 17.00

  • Wernisaż wystawy

Wydarzenia zapowiadające wystawę:

  • czwartek, 7 grudnia 2017, godz. 18.00
    Książka rzeczy niepotrzebnych

warsztaty dla dorosłych

 sobota, 9 grudnia 2017, godz. 12.00

  • Wartość sentymentalna
    warsztaty dla rodzin z dziećmi od 5 do 12 lat

 sobota, 9 grudnia 2017, godz. 16.00

 

Wydarzenia w trakcie trwania wystawy:

 piątek 15 grudnia 2017, godz. 17.00

  • Wernisaż wystawy wraz z oprowadzaniem kuratorskim

 sobota, 13 stycznia 2018, godz. 12.00

  • Blisko ziemi
    warsztaty dla rodzin z dziećmi od 5 do 12 lat

 czwartek, 18 stycznia 2018, godz. 18.00

  • Notes autobiograficzny
    warsztat dla dorosłych

 wtorek, 23 stycznia 2018, godz. 12.00

  • Łapacz słów
    warsztaty dla rodzin z dziećmi od 6 do 12 lat w ramach oferty feryjnej
  • środa, 24 stycznia 2018, godz. 17.00
    oprowadzanie kuratorskie: Mariusz Urbanek

 czwartek, 1 lutego 2018, godz. 18.00

  • Użytkownik Tadeusz napisał do Ciebie
    warsztat dla dorosłych
  • sobota, 10 lutego 2018, godz. 12.00
    W świetle lamp filujących
    warsztaty dla rodzin z dziećmi od 5 do 12 lat

 sobota, 17 lutego 2018, godz. 16.00

  • Obrazy na wygnaniu? Literackie reinterpretacje dzieł malarskich
    wykład: Marek Śnieciński

 niedziela, 25 lutego 2018, godz. 12.00

  • Przed śmiercią uciekam do kina. Różewicz i ruchome obrazy
    oprowadzanie po wystawie

 

Na wystawę i wydarzenia wstęp wolny, na warsztaty obowiązują zapisy: zapisy@ossolineum.pl.

 

***

Muzeum Pana Tadeusza

Muzeum Pana Tadeusza to miejsce w samym centrum Wrocławia, w którym łączą się historia i współczesność. Naszą misją jest pokazanie rangi dzieła Adama Mickiewicza w zmieniającej się rzeczywistości historycznej i kulturalnej Europy na przestrzeni ostatnich dwustu lat. W Muzeum ukazujemy arcydzieło oraz jego autora w kontekście społeczno-kulturowym epoki jako mocno osadzonych w realiach ówczesnej Europy i kluczowych dla kształtowania się polskiej tradycji walki o niepodległość. Tradycja ta wiąże się ściśle z życiorysami Władysława Bartoszewskiego i Jana Nowaka-Jeziorańskiego, których wkład w odzyskanie przez Polskę wolności przedstawiony został w części wystawy zatytułowanej Misja: Polska. Dzięki najnowocześniejszej technologii, przyjaznej zarówno dla młodego, jak i starszych pokoleń, w sposób przystępny i wieloaspektowy prezentujemy nasze zbiory i przekazujemy wiedzę. Na 1500 m2 powierzchni wystawienniczej, w 18 salach, zgromadziliśmy 700 eksponatów, zainstalowaliśmy ponad 100 gier, interaktywnych aplikacji i prezentacji multimedialnych.

 

Muzeum Pana Tadeusza

Ossolineum

Kamienica Pod Złotym Słońcem

Rynek 6, 50106 Wrocław

 

czynne: wtorek–niedziela 10.00–18.00

 

http://www.muzeumpanatadeusza.pl/

www.facebook.com/panatadeusza

www.instagram.com/muzeumpanatadeusza

 

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się