Na Uniwersytecie Wrocławskim rozpoczyna się VII Światowy Kongres Polonistów

Na Uniwersytecie Wrocławskim rozpoczyna się VII Światowy Kongres Polonistów

Na Uniwersytecie Wrocławskim rozpoczyna się VII Światowy Kongres Polonistów

Udostępnij

Archiwa i współczesność to temat przewodni rozpoczynającego się w środę na Uniwersytecie Wrocławskim VII Światowego Kongresu Polonistów. W organizowanym on-line kongresie wezmą udział badacze, tłumacze i lektorzy języka polskiego ze wszystkich poza Australią zamieszkałych kontynentów.

ympozjum, które po raz pierwszy zorganizowano w 1998 r., miało odbyć się w ubiegłym roku, ale z powodu szerzącej się epidemii zostało odwołane.

Organizatorka VII Światowego Kongres Polonistów, prof. Anna Dąbrowska z Uniwersytetu Wrocławskiego, podkreśliła, że impreza „jednoczy wszystkich polonistów”. „Uczestniczą w niej wybitni tłumacze literatury polskiej. Jednym z nich jest Tokimasa Sekiguchi, który poza wielkimi tekstami literatury przetłumaczył m.in. listy Fryderyka Chopina, którego konkurs w tej chwili trwa w Warszawie” - powiedziała prof. Dąbrowska.

W środę, pierwszego dnia kongresu, odbędą się m.in. dwa wykłady. Danuta Ulicka z Uniwersytetu Warszawskiego wygłosi wykład zatytułowany „Archiwum – księga różnogatunkowych opowieści”, zaś Gerd Hentschel z Uniwersytetu w Oldenburgu prelekcję „Socjodialektologia ilościowa. Zróżnicowanie regionalne i społeczne regiolektu śląskiego na przykładzie żywotności niemieckich zapożyczeń”.

Odbędą się też panele dyskusyjne: „Osiągnięcia i potrzeby w zakresie promocji języka i kultury polskiej po roku 2015” oraz „Polskie książki najważniejsze”.

Podczas kongresu zostanie podpisane oświadczenie o zamiarze współpracy pomiędzy Szkołą Języka Polskiego i Kultury dla Cudzoziemców (SJPiK) a Centrum Kompetencji i Koordynacji Języka Polskiego (KoKoPol). Centrum KoKoPol rozpoczęło pracę w lipcu 2020 r. Ośrodek jest współfinansowany przez niemieckie MSZ oraz ze środków budżetowych Saksonii.

Kongres zakończy się w sobotę.

źródło: PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się