Na Wyższej Szkole Ekonomii w Moskwie powstało Centrum Polonistyki

Na Wyższej Szkole Ekonomii w Moskwie powstało Centrum Polonistyki

Na Wyższej Szkole Ekonomii w Moskwie powstało Centrum Polonistyki

Udostępnij

Na jednym z największych rosyjskich uniwersytetów rozpoczęło działalność Centrum Polonistyki. W czwartek Centrum gościło dr. Pawła Liberę z Instytutu Historii PAN, który wygłosił wykład "Rosyjscy emigranci w Polsce 1918-1939 w polskiej historiografii".

Naukowo-Edukacyjne Centrum Polonistyki powstało w ramach Wydziału Nauk Humanistycznych istniejącej od prawie 30 lat Wyższej Szkoły Ekonomii w Moskwie.

"Od kilku lat współpracujemy z »wyszką«, jak w skrócie określa się Wyższą Szkołę Ekonomii" – mówi dr Tomasz Ambroziak z Instytutu Polskiego w Moskwie.

"Uczelnia ma wprawdzie w nazwie "ekonomię", lecz to po prostu pełnoprawny uniwersytet, który w dodatku szybko się rozwija i prowadzi aktywną współpracę międzynarodową. Najwidoczniej wzrasta zainteresowanie polonistyką wśród studentów, skoro zdecydowano o utworzeniu Centrum" - komentuje.

Inicjatorami powstania Centrum Polonistyki są m.in. profesorowie Leonid Gorizontow oraz Aleksiej Wasiliew, rosyjscy naukowcy i wykładowcy.

"We współpracy z nimi zorganizowaliśmy w 2017 roku konferencję o Tadeuszu Kościuszce, później szereg wydarzeń związanych ze stuleciem odzyskania niepodległości oraz konferencję poświęconą 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Powstanie Centrum to nowe otwarcie starej, dobrej współpracy" - podkreśla Ambroziak.

Instytut Polski w Moskwie wspomógł powstanie Centrum poprzez pomoc w jego wyposażeniu. Zakupiono m.in. różnego rodzaju mapy Polski, reprodukcje obrazów Matejki i Chełmońskiego, panoramy najważniejszych polskich miast.

Czwartkowy wykład Libery pt. "Rosyjscy emigranci w Polsce 1918-1939 w polskiej historiografii" skierowany był nie tylko do studentów uczelni, lecz do wszystkich zainteresowanych krajami sąsiadującymi z Rosją, a także historią polskiego dwudziestolecia międzywojennego, rosyjsko-polskimi stosunkami polityczno-kulturowymi, wzajemnym postrzeganiem narodów i rozwojem polskiej humanistyki. W dyskusji po wykładzie udział wzięło kilku znanych rosyjskich historyków, m.in. prof. Borys Sokołow.

[źródło: PAP, Katarzyna Matuszewska]


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się