Nadchodzą Wojny Bogów! Łukasz Orbitowski kuratorem Europejskiej Nocy Literatury 2024

Nadchodzą Wojny Bogów! Łukasz Orbitowski kuratorem Europejskiej Nocy Literatury 2024

Nadchodzą Wojny bogów! Łukasz Orbitowski kuratorem Europejskiej Nocy Literatury 2024

Udostępnij

Za niecałe trzy miesiące wybierzemy się na Szczepin, aby wysłuchać literatury wybranej przez… Łukasza Orbitowskiego! Polski pisarz podczas ubiegłej edycji Europejskiej Nocy Literatury wystąpił w nieco odmiennej niż zwykle roli – jako jeden z czytających europejską prozę. W tym roku przejmie stery i poprowadzi Europejską Noc Literatury pod hasłem „WOJNY BOGÓW”. Program będzie oscylował wokół różnych form duchowości.

Wybrałem książki różniące się tematem, nastrojem, właściwie wszystkim. Łączy je zainteresowanie odmienną religijnością, życiem duchowym wierzeń rozwijających się w opozycji do głównego nurtu – wyjaśnia temat kurator 13. edycji Europejskiej Nocy Literatury. –  Mam nadzieję, że będzie to owocna podróż. Cieszę się, że przypadła mi rola przewodnika po tym dziwnym, niebezpiecznym i pięknym świecie. „WOJNY BOGÓW” rozegrają się dzięki literaturze, której fragmenty usłyszymy 24 sierpnia w 10 miejscach wrocławskiego Szczepina. Poznaliśmy już dwie pierwsze lokalizacje tegorocznych czytań: wrocławską filię Akademii Sztuk Teatralnych przy ul. Braniborskiej, a także prawdziwe serce osiedla, skwer im. św. o. Damiana de Veuster. Poznaliśmy również pierwsze książki, które przeniosą nas do pełnych niesamowitości światów.

W programie wieczornych czytań pojawią się między innymi „Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk (Wydawnictwo Literackie, 2014). Pisana przez blisko 7 lat powieść historyczno-metafizyczna noblistki uhonorowana została w 2015 roku Literacką Nagrodą „Nike”. To opowieść o trudzie procesu asymilacji, a także niezwykłej sile kultury, wspólnoty i solidarności, jednocześnie skłaniająca do podróży przez meandry historii. Do przeszłości odwołuje się również Kiran Millwood Hargrave, której „Kobiety z Vardø” (przekł. J. Polak, Znak Literanova, 2020) to poruszająca i pełna napięcia opowieść o procesach kobiet uważanych za czarownice. Książka opisuje losy mieszkanek norweskiej wyspy, z których aż 91 spalono na stosie za rzekome usługiwanie złym duchom. Proza Brytyjki nie tylko ukazuje rzeczywistość XVII wieku, w której nie było miejsca dla silnych kobiet, ale jest też uniwersalnym i poruszającym studium mechanizmów społecznych.  

Więcej o kuratorze ENL 2024

Łukasz Orbitowski (ur. 1977) to polski pisarz i publicysta, absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Za swój właściwy debiut literacki uważa powiadanie „Diabeł na Jabol Hill” („Science Fiction” 2001 nr 1). U progu swojej drogi twórczej Orbitowski kojarzony był przede wszystkim z powieścią grozy i fantastyką. Felietony i recenzje pisał dla m.in. „Przekroju”, „Nowej Fantastyki”, „Gazety Wyborczej”. Współpracował z TVP Kultura prowadząc program „Dezerterzy”. Jest również laureatem Paszportu „Polityki” 2015 za książkę „Inna dusza” (2015) oraz nagrody im. Janusza A. Zajdla w kategorii opowiadania (w duecie z M. Cetnarowskim, 2018) . Pozostałe ważniejsze dzieła pisarza to: „Tracę ciepło” (2007), „Święty Wrocław” (2009), a także „Szczęśliwa ziemia” (2013).   

13. edycja Europejskiej Nocy Literatury odbędzie się 24 sierpnia 2024 – po więcej informacji zapraszamy na stronę internetową Wrocławskiego Instytutu Kultury, a także na Facebooka oraz Instagrama. Organizatorem Europejskiej Nocy Literatury jest Wrocławski Instytut Kultury. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
      


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się