Nagroda dla Barbary Toruńczyk

Nagroda dla Barbary Toruńczyk

Nagroda dla Barbary Toruńczyk

Udostępnij

W sobotę 14 września br. w podkrakowskich Goszycach miało miejsce doroczne spotkanie z cyklu „Świat Turowicza” zatytułowane „Kultura i polityka”. Gości, którzy przybyli do goszyckiego dworu witała Magdalena Smoczyńska, najmłodsza córka Jerzego i Anny Turowiczów.

Wydarzenie rozpoczęło się debatą na temat finansowania kultury moderowaną przez JAROSŁAWA BOROWCA. BEATA CHMIEL mówiła o związkach kultury i polityki, MAREK DWORAK odwoływał się do podejścia biznesowego, a BARBARA TORUŃCZYK przedstawiła perspektywę wydawcy. Redaktor naczelna „Zeszytów Literackich” zwracała uwagę, że czasopiśmiennictwo kulturalne w Polsce nie znalazło należytej opieki państwa, a dziś jego istnienie jest wręcz zagrożone.

Po zakończeniu debaty Barbara Toruńczyk, decyzją Zarządu i Rady Fundacji Jerzego Turowicza, otrzymała, po raz pierwszy przyznane, obywatelstwo Świata Turowicza. Nagrodę przyznano jej „za wieloletnią działalność na rzecz niepodległej kultury i niezłomne trwanie przy wartościach demokratycznych”.

Barbara Toruńczyk odebrała nagrodę w towarzystwie współpracowników PALIMPSESTU, którzy zachęcali gości do odwiedzania strony internetowej pisma i opowiedzieli o ostatnio opublikowanych tekstach - darze Zeszytów Literackich dla Świata Turowicza. Ich tematem jest strategia przetrwania okupacji wypracowana przez środowisko ukształtowane wokół KAZIMIERZA WYKI, JERZEGO TUROWICZA, JERZEGO ANDRZEJEWSKIEGO, CZESŁAWA MIŁOSZA i jego współpraca z nestorami ówczesnej polskiej literatury, a także z młodymi dwudziestoletnimi poetami Warszawy – BACZYŃSKIM, GAJCYM, STROIŃSKIM. Przypomniany jest także los ich żydowskiego rówieśnika, RYSZARDA BYCHOWSKIEGO, przywołany w Palimpseście przez JOANNĘ OLCZAK-RONIKIER, tym razem opisany przez niego samego we wstrząsającym liście. ANDRZEJ WAJDA mówi o wielkiej artystycznej roli wytwórni filmowych, co zostaje przytoczone w związku z niepokojącym projektem ministra kultury polegającym na scentralizowaniu studiów filmowych w jedną wielką państwową wytwórnię.

W dalszej części spotkania zasadzono pamiątkowe platany w alei nieopodal goszyckiego dworu. Goście mogli obejrzeć wystawę linorytów autorstwa MARTY BOŻYK i wysłuchać koncertu jazzowego w wykonaniu MAGDY BOŻYK z zespołem. Zgodnie z tradycjami domu Turowiczów odbyło się wspólne czytanie wierszy z udziałem MAI KOMOROWSKIEJ i MAGDALENY SMOCZYŃSKIEJ. Uczestnicy spotkania byli otoczeni iście Turowiczowską, troskliwą i serdeczną opieką gospodarzy dworu – rodziny SMOCZYŃSKICH, którzy przygotowali dla gości obiad i podwieczorek.
» czytaj
goszyce_wyka2
PALIMPSEST nr 3 – uzupełnienia
Uzupełnienie poświęcone m.in. powstaniu warszawskiemu. Tym razem przywołujemy korespondencję pisarzy – ANDRZEJEWSKIEGO, IRZYKOWSKIEGO, KONIŃSKIEGO, MIŁOSZA, TUROWICZA, WYKI – którzy starali się prowadzić życie literackie w warunkach okupacyjnych. Choć światy słowa i wojny są od siebie odległe, najmłodsi z nich – BACZYŃSKI, GAJCY, STROIŃSKI – zdecydowali się trzymać w jednej ręce pióro, a w drugiej karabin.
Całość uzupełniają wiersze BACZYŃSKIEGO, GAJCEGO i MIŁOSZA.

Fotografia: J. J. Szczepański, M. Piechal, K. Wyka i J. Andrzejewski,
Goszyce, lipiec 1942, fot. J. Turowicz
» czytaj

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się