Nagroda Księżnej Asturii dla Emmanuela Carrère’a
Emmanuel Carrère został uhonorowany Nagrodą Księżnej Asturii. Francuski pisarz i intelektualista został doceniony za „dzieło bardzo osobiste tworzące nową przestrzeń ekspresji, w której zaciera się granica między rzeczywistością a fikcją”.
Według przewodniczącego kapituły i dyrektora Hiszpańskiej Akademii Królewskiej, Santiago Muñoz Machado, Emmanuel Carrère maluje „przenikliwy portret współczesnego społeczeństwa” i „wywarł znaczący wpływ na współczesną literaturę”.
Nagrody Księżnej Asturii są przyznawane w Hiszpanii dorocznie od 1981 roku za osiągnięcia w ośmiu dziedzinach, w tym w literaturze. Nazywane „hiszpańskim Noblem” należą do najważniejszych wyróżnień w świecie hiszpańskojęzycznym. Ceremonii wręczenia nagrody przewodniczy król Hiszpanii Filip VI Burbon. Oprócz gratyfikacji finansowej laureaci otrzymują statuetki zaprojektowane przez Joana Miró. W gronie laureatów w historii tej nagrody znaleźli się m.in. Mario Vargas Llosa, Carlos Fuentes, Doris Lessing, Claudio Magris, Margaret Atwood, Leonard Cohen, John Banville, Phillip Roth, Paul Auster, Amoz Oz, Susan Sontag, Krzysztof Penderecki, Ryszard Kapuściński i Adam Zagajewski.
Nakładem Wydawnictwa Literackiego, które jest wyłącznym wydawcą książek Emmanuela Carrère’a w Polsce, ukazały się: Limonow, Wąsy, Nie moje życie, Królestwo, Przeciwnik i Dobrze jest mieć dokąd pójść. We wrześniu tego roku wydana zostanie najnowsza książka autora – Joga.
[źródło: Wydawnictwo Literackie]