Nagroda Księżniczki Asturii dla Siri Hustvedt

Nagroda Księżniczki Asturii dla Siri Hustvedt

Nagroda Księżniczki Asturii dla Siri Hustvedt

Udostępnij

Siri Hustvedt, amerykańska pisarka i eseistka norweskiego pochodzenia, otrzymała w środę prestiżową Nagrodę Księżniczki Asturii w dziedzinie literatury za ambitną twórczość, zgłębiającą z perspektywy feministycznej niepokojące aspekty teraźniejszości.

Hustvedt, urodzona w stanie Minnesota, jest autorką powieści, esejów i wierszy, w których dała wyraz swoim zainteresowaniom neuronauką, psychoanalizą i które tłumaczono na 30 języków.

Prywatnie jest żoną Paula Austera, głośnego amerykańskiego pisarza, którego dziadkowie ze strony ojca pochodzą ze Stanisławowa w Galicji. Auster tę samą nagrodę otrzymał w 2006 roku.

Hustvedt podejmuje w swoich dziełach przede wszystkim zagadnienia tożsamości, a jej artykuły ukazują się również w specjalistycznych periodykach zajmujących się psychoanalizą i neuronauką.

Jak powiedziała agencji EFE, najważniejsza jest wyobraźnia: „siła wyobraźni pozwala nam wejść w przestrzenie przeszłości i przyszłości i zmienić człowieka w kogoś innego”.

Część swojej eseistyki pisarka poświęca również sztuce. W 2014 roku otrzymała doktorat honorowy Uniwersytetu w Oslo, który zaliczył ją do najważniejszych współczesnych autorów literatury pięknej.  W Polsce ukazały się jej powieści Na oślep w tłumaczeniu Krzysztofa Obłuckiego w 1999 roku, rok później Oczarowanie Lily Dahl w tłumaczeniu Magdaleny Słysz, Co kochałem w przekładzie Renaty Gorczyńskiej w 2006 roku, Amerykańskie smutki w 2011 roku w tłumaczeniu Wojsława Brydaka, a w 2016 roku Świat w płomieniach przetłumaczony przez Jerzego Kozłowskiego.

Pisarka odwiedziła Polskę, była gościem Festiwalu Conrada w Krakowie w 2017 roku.

Tytuł księcia (bądź księżniczki) Asturii to główny oficjalny tytuł następcy (następczyni) tronu Hiszpanii. Po wstąpieniu w 2014 r. na tron fundatora nagrody, księcia Filipa, fundacja przyznająca ją od 1981 r. działa obecnie jako Fundacja Księżniczki Asturii. Następczynią tronu jest teraz starsza córka króla Hiszpanii Filipa VI i królowej Letycji - Eleonora Burbon Ortiz.

Wynosząca 50 tys. euro nagroda jest przyznawana co roku w ośmiu dziedzinach, takich jak m.in. sztuka i badania naukowe. Wyróżnienie nazywane jest często „hiszpańską nagrodą Nobla”.

Dwa lata temu Literacką Nagrodę Księżniczki Asturii otrzymał Adam Zagajewski.

[źródło: PAP]


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się