Nagroda im. Józefa Mackiewicza,

Nagroda im. Józefa Mackiewicza,

Nagroda Literacka im. Józefa Mackiewicza

Udostępnij

11 listopada o godzinie 18 w Centralnej Bibliotece Rolniczej przy ul. Krakowskie Przedmieście 66  w Warszawie po raz szesnasty odbędzie się uroczyste wręczenie Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza, przyznawanej polskim autorom za książki w szczególny sposób popularyzujące rodzimą kulturę, historię i tradycję.

Jury w składzie: prof. Jacek Bartyzel, Dorota Boether, prof. Krzysztof Dybciak, Wacław Holewiński, Jan Michał Małek, prof. Maciej Urbanowski (przewodniczący), Stanisław Michalkiewicz (sekretarz), Rafał Ziemkiewicz ogłoszą laureata i wyróżnionych spośród nominowanych:

1. Leszek Elektorowicz, „Rąbek Królestwa”, ARCANA
2. Jacek Komuda, „Hubal”, Fabryka Słów
3. Jacek Kowalski, „Sarmacja. Obalanie mitów: podręcznik bojowy”, Zona Zero
4. Paweł Lisicki, „Krew na naszych rękach”, Fabryka Słów
5. Stanisław Aleksander Nowak, „Galicyanie”, WAB
6. Paweł Rojek, „Awangardowy konserwatyzm: idea polska w późnej nowoczesności”, Ośrodek Myśli Politycznej
7. Ks. Jan Sochoń, „Człowiek i twórczość. Szkice z filozofii kultury”, Polskie Towarzystwo Tomasza z Akwinu
8. Stefan Türschmid, „Ikony. Opowieść o terrorystach”, Rebis

Pieśniarz, historyk sztuki i pisarz Jacek Kowalski został uhonorowany Nagrodą Literacką im. Józefa Mackiewicza za książkę pt. "Sarmacja. Obalanie mitów"

Jury tworzą:

Leszek Elektorowicz
– ur. 1924, poeta, prozaik, publicysta, tłumacz. Nazywany „księciem polskich poetów metafizycznych”. Autor wielu powieści, opowiadań, esejów o literaturze anglojęzycznej, tłumaczeń z angielskiego. „Rąbek Królestwa” to zbiór wierszy będących esencją tego, co w poezji Elektorowicza wybrzmiewa najmocniej: rozważań o życiu i śmierci, Bogu, pamięci, losie człowieka, ale też o przywiązaniu do ziemi ojczystej.

Jacek Komuda – ur. 1972, prozaik, publicysta, współautor scenariuszy gier komputerowych i planszowych. Autor opowiadań i powieści z gatunku fantastyki i historii, głównie z okresu Rzeczpospolitej Obojga Narodów. „Hubal” to zbeletryzowana oparta na faktach powieść o ostatnich kilku miesiącach życia majora Henryka Dobrzańskiego, zwanego „pierwszym partyzantem II wojny światowej”.

Jacek Kowalski – ur. 1964, wykładowca historii sztuki w UAM w Poznaniu, poeta, pieśniarz, tłumacz, autor scenariuszy widowisk i spektakli. Napisał kilkadziesiąt książek popularnonaukowych i naukowych poświęconych historii kultury, literatury i muzyki. „Sarmacja. Obalanie mitów: podręcznik bojowy” przedstawia w sposób rzetelny, opisany w formie gawędy obraz czasów sarmackich w Polsce, odbrązowienie obrosłej przez wieki w mity i legendy epoki.

Paweł Lisicki – ur. 1966, dziennikarz, eseista, publicysta, tłumacz, redaktor naczelny tygodnika „Do Rzeczy”. „Krew na naszych rękach” to wnikliwy, oparty na faktach esej poświęcony relacjom chrześcijańsko-żydowskim w Polsce. Poprzez niego autor stara się dociec przyczyn, dla których niektóre środowiska pozwoliły sobie wmówić fałszywą narrację dotyczącą Holocaustu.

Stanisław Aleksander Nowak – ur. 1958, publicysta, dziennikarz, dramaturg. Akcja jego debiutanckiej powieści „Galicyanie” dzieje się w burzliwym XIX wieku w podrzeszowskim Zaborowie. Losy rodziny Kończyświatów, wplecione w dzieje historii regionu oraz całej Polski, autor opisał zarchaizowanym „językiem galicyjskim”.

Paweł Rojek – ur. 1981, filozof, socjolog, tłumacz, wykładowca w Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Autor książek i opracowań z zakresu filozofiii socjologii. „Awangardowy konserwatyzm: idea polska w późnej nowoczesności” to krytyczne spojrzenie na współczesną polską kulturę i sztukę, jej problemy ideologiczne i miejsce w niej jednostki, poszukującej własnej tożsamości.

Ks. Jan Sochoń – ur. 1953, filozof, teolog, poeta, eseista, wykładowca w warszawskim Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym i Papieskim Wydziale Teologicznym. Autor wielu tomików poetyckich, książek eseistycznych. „Człowiek i twórczość. Szkice z filozofii kultury” są poszukiwaniem głęboko pojętego humanizmu i wartości chrześcijańskich w dobie kryzysu kultury, „aksjologicznej ciemności”. Autor przywołuje rozliczne teksty z polskiej kultury, będące dowodem na to, że człowiek nie jest w stanie żyć bez miłości Boga.

Stefan Türschmid – ur. 1946, dziennikarz, wieloletni trener jeździectwa, autor trzech książek, w tym sagi rodziny Türschmidów. „Ikony. Opowieść o terrorystach” to zbeletryzowane, oparte na prawdziwych dokumentach historie bojowników i rewolucjonistów – także Polaków – z czasów carskiej, a później sowieckiej Rosji opisane żywym, literackim językiem.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się