Nagroda Literacka „Juliusz” za biografię czeskiego pisarz

Nagroda Literacka „Juliusz” za biografię czeskiego pisarz

Nagroda Literacka „Juliusz” za biografię czeskiego pisarza

Udostępnij

Biografia czeskiego dziennikarza i pisarza pt. „Ota Pavel. Pod powierzchnią” autorstwa Aleksandra Kaczorowskiego została w sobotę w Rybniku (Śląskie) wyróżniona Górnośląską Nagrodą Literacką „Juliusz”.

Padł na niego w dzieciństwie cień Zagłady, potem uwiódł młodzieńca komunizm, a potem go zawiódł. Te diabelskie igraszki wieku XX z człowiekiem Kaczorowski pokazuje w poruszający sposób. Bohater przeobraża się na naszych oczach i w swych kolejnych wcieleniach wciąga nas pod powierzchnię życia, gdzie demony drzemią zaledwie, gotowe znów zakrzyknąć: - Do gazu, Żydzie!” - mówiła o książce jedna z jurorek Magdalena Grochowska.

Górnośląska Nagroda Literacka „Juliusz”, na którą składa się statuetka i 50 tys. zł, to wyróżnienie ustanowione przez Prezydenta Rybnika. W trzech poprzednich edycjach wyróżniano najlepsze polskie książki, wyłonione spośród publikacji literackich danego roku. Od tego roku nagroda jest przyznawana za najlepszą biografię napisaną i wydaną po polsku w roku poprzednim.

„To gatunek, który do tej pory w Polsce nie miał swojej nagrody, wyróżnienia, a jednocześnie jest to forma, po którą najchętniej sięgają czytelnicy” - wyjaśnił prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Oprócz biografii Pavela, nominację do nagrody uzyskały w tym roku książki: „Kieślowski. Zbliżenie” Katarzyny Surmiak-Domańskiej, „Sen Kolumba” Emila Marata, „Noblista z Nowolipek. Józefa Rotblata wojna o pokój” Marka Górlikowskiego oraz „Kronika życia Michała Bułgakowa” Krzysztofa Tura.

Kapitułę konkursu tworzą: dziennikarz prasowy, reporter i publicysta Cezary Łazarewicz; filolog, eseista, dyrektor Biblioteki Śląskiej w Katowicach prof. Zbigniew Kadłubek; reportażystka i eseistka Magdalena Grochowska; szefowa wydawnictwa Sonia Draga oraz dziennikarze Michał Nogaś i Aleksandra Klich.

W trzech dotychczasowych edycjach przedsięwzięcia tryumfowały książki: „Kobro. Skok w przestrzeń” autorstwa Małgorzaty Czyńskiej (2016 r.), „Między Placem Bohaterów a Rechnitz. Austriackie rozliczenia” Moniki Muskały (2017 r.) oraz „Dar meneli” Roberta Rybickiego (2018).

Nazwa nagrody nawiązuje do postaci działającego w Rybniku niemieckiego lekarza, przyrodnika i etnografa, inicjatora budowy miejscowego szpitala Juliusza Rogera (1819-1865).

[źródło: PAP, Anna Gumułka]


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się