Nagroda Literacka Unii Europejskiej 2018

Nagroda Literacka Unii Europejskiej 2018

Nagroda Literacka Unii Europejskiej 2018

Udostępnij

Nagroda Literacka Unii Europejskiej (EUPL), wspierana przez Komisję Europejską, jest organizowana od 2009 roku przez konsorcjum utworzone przez Europejską Federację Księgarzy, Radę Pisarzy Europejskich oraz Federację Wydawców Europejskich. W konkursie rozpatrywane są dzieła autorów z 37 krajów uczestniczących w Programie Kultura UE. Zasadą konkursu jest wyłonienie laureatów z 12 krajów w cyklu trzyletnim, czyli każdy z krajów wyłania laureata spośród swoich nominowanych do konkursu co trzy lata. Konkurs odbywa się lokalnie, natomiast wręczenie nagrody laureatom z poszczególnych krajów, jak i promocja nagrodzonych dzieł, ma charakter międzynarodowy i obejmuje całą Europę. Drugą ważną zasadą Nagrody jest to, że promuje autorów stojących na starcie swojej kariery pisarskiej.

Dialog międzykulturowy jest niezwykle istotny z punktu widzenia poczucia jedności Europejczyków, dlatego celem Nagrody Literackiej Unii Europejskiej jest promowanie bogactwa literatury z obszaru Europy oraz zwrócenie uwagi czytelników na zagraniczne dzieła literackie. Do tej pory dokonano ponad 100 tłumaczeń nagrodzonych książek – w 19 językach! Nagrodzeni są promowani na Targach Książki we Frankfurcie, Targach Książki w Londynie oraz na festiwalu Passa Porta w Brukseli, co daje im niepowtarzalną okazję do przedstawienia swojej twórczości na arenie międzynarodowej. Dzięki temu wyróżnieniu autorzy (bądź ich wydawcy) mają pierwszeństwo w ubieganiu się o dofinansowanie na tłumaczenia ze środków unijnych.

W 2015 roku laureatką z Polski została Magdalena Parys za powieść "Magik" (Świat Książki). W 2012 roku Nagrodę otrzymał Piotr Paziński za powieść "Pensjonat" (Wydawnictwo Nisza), natomiast pierwszym polskim laureatem był Jacek Dukaj nagrodzony w 2009 roku za powieść Lód (Wydawnictwo Literackie).

Skład jury

Każdy kraj powołuje jury odzwierciedlające narodowe specyfikę branży książkowej.

ERZ, EIBF i FEP koordynują organizację jury i procedury selekcji w krajach uczestniczących. Członkowie Jury są powoływani przez członków EIBF, ERZ i FEP.

Jury przewodniczy prezydent odpowiedzialny za dostarczenie raportu jury konsorcjum.

Na początku procedury selekcji w Brukseli odbywa się spotkanie inauguracyjne z udziałem koordynatorów jury oraz przedstawicieli konsorcjum i Komisji Europejskiej w celu wyjaśnienia różnych etapów tego procesu.

Jury krajowe składają się z minimum 3 i maksymalnie 5 członków.

Sprawozdania z jury są dostarczane w języku narodowym i tłumaczone, o ile to możliwe, w języku angielskim, niemieckim lub francuskim. Uzasadniają wybór jury i dostarczają istotnych informacji na temat pracy zwycięzcy i jego biografii.


Więcej informacji o nagrodzie jest dostępnych TUTAJ


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się