W tym roku odbędzie się kolejna edycja Nagrody Literackiej Unii Europejskiej (EUPL). Nagrodzony zostanie pisarz z Polski. Chcemy przypomnieć, że nagroda wspierana przez Komisję Europejską, jest organizowana od 2009 roku przez konsorcjum utworzone przez Europejską Federację Księgarzy, Radę Pisarzy Europejskich oraz Federację Wydawców Europejskich. W konkursie rozpatrywane są dzieła autorów z 37 krajów uczestniczących w Programie Kultura UE. Zasadą konkursu jest wyłonienie laureatów z 12 krajów w cyklu trzyletnim, czyli każdy z krajów wyłania laureata spośród swoich nominowanych do konkursu co trzy lata. Konkurs odbywa się lokalnie, natomiast wręczenie nagrody laureatom z poszczególnych krajów i promocja nagrodzonych książek, ma charakter międzynarodowy i obejmuje całą Europę. Drugą ważną zasadą Nagrody jest to, że promuje autorów stojących na starcie swojej kariery pisarskiej.
Zasadą konkursu jest wyłonienie laureatów z 12 krajów w cyklu trzyletnim, czyli każdy z krajów wyłania laureata spośród swoich nominowanych do konkursu co trzy lata. Konkurs odbywa się lokalnie, natomiast wręczenie nagrody laureatom z poszczególnych krajów i promocja nagrodzonych książek, ma charakter międzynarodowy i obejmuje całą Europę. Drugą ważną zasadą Nagrody jest to, że promuje autorów stojących na starcie swojej kariery pisarskiej.
Polska Izba Książki chciałaby wzmocnić wiedzę o nagrodzie i jej laureatach w Polsce, przyczyniając się do realizacji celów organizatorów konkursu. Sądzimy, że czytelnicy w Polsce powinni mieć szansę zapoznania się z nagrodzonymi książkami, tak jak polscy laureaci dostać szansę zaistnienia na rynkach wydawniczych w pozostałych krajach europejskich.
Zasady konkursu znajdziecie Państwo na stronie www.euprizeliterature.eu. Informacje o nagrodzie dostępne są na stronie Polskiej Izbie Książki, w zakładce projekty - tutaj.
W roku 2019 Polska typuje swojego kandydata do Nagrody. Nad wyborem kandydata pracuje jury pod przewodnictwem prof. Anny Nasiłowskiej w składzie: Bernadetta Darska (reprezentantka wydawców ), Maria Krześlan - Kandziora (reprezentuje środowisko księgarzy), Wojciech Nowicki (nominowany przez Komisję ds Kultury UE, reprezentuje środowisko tłumaczy) , Grzegorz Jankowicz ( nominowany przez Komisję ds Kultury UE., krytyk, filolog, wydawca i tłumacz literatury).
Na zgłoszenia czekamy do 15 marca. Prosimy przysyłać je na adres biuro@pik.org.pl.