Sztuka w Polsce 1945 - 2005
Nagroda  Literacka Unii Europejskiej

Nagroda Literacka Unii Europejskiej

Nagroda Literacka Unii Europejskiej - EUPL 2019

Udostępnij

W tym roku odbędzie się kolejna edycja Nagrody Literackiej Unii Europejskiej (EUPL). Nagrodzony zostanie pisarz z Polski. Chcemy przypomnieć, że nagroda wspierana przez Komisję Europejską, jest organizowana od 2009 roku przez konsorcjum utworzone przez Europejską Federację Księgarzy, Radę Pisarzy Europejskich oraz Federację Wydawców Europejskich. W konkursie rozpatrywane są dzieła autorów z 37 krajów uczestniczących w Programie Kultura UE. Zasadą konkursu jest wyłonienie laureatów z 12 krajów w cyklu trzyletnim, czyli każdy z krajów wyłania laureata spośród swoich nominowanych do konkursu co trzy lata. Konkurs odbywa się lokalnie, natomiast wręczenie nagrody laureatom z poszczególnych krajów i promocja nagrodzonych książek, ma charakter międzynarodowy i obejmuje całą Europę. Drugą ważną zasadą Nagrody jest to, że promuje autorów stojących na starcie swojej kariery pisarskiej.

Zasadą konkursu jest wyłonienie laureatów z 12 krajów w cyklu trzyletnim, czyli każdy z krajów wyłania laureata spośród swoich nominowanych do konkursu co trzy lata. Konkurs odbywa się lokalnie, natomiast wręczenie nagrody laureatom z poszczególnych krajów i promocja nagrodzonych książek, ma charakter międzynarodowy i obejmuje całą Europę. Drugą ważną zasadą Nagrody jest to, że promuje autorów stojących na starcie swojej kariery pisarskiej.
 
Polska Izba Książki chciałaby wzmocnić wiedzę o  nagrodzie i jej laureatach w Polsce, przyczyniając się do realizacji celów organizatorów konkursu. Sądzimy, że czytelnicy w Polsce powinni mieć szansę zapoznania się z nagrodzonymi książkami, tak jak polscy laureaci  dostać szansę zaistnienia na rynkach wydawniczych w pozostałych krajach europejskich. 

Zasady konkursu znajdziecie Państwo na stronie www.euprizeliterature.eu. Informacje o nagrodzie dostępne są na stronie Polskiej Izbie Książki, w zakładce projekty - tutaj.

W roku 2019 Polska  typuje swojego kandydata do Nagrody. Nad wyborem kandydata pracuje jury pod przewodnictwem prof. Anny Nasiłowskiej w składzie: Bernadetta Darska (reprezentantka wydawców ), Maria Krześlan - Kandziora (reprezentuje środowisko księgarzy), Wojciech Nowicki (nominowany przez Komisję ds Kultury UE, reprezentuje środowisko tłumaczy) , Grzegorz Jankowicz ( nominowany przez Komisję ds Kultury UE., krytyk, filolog, wydawca i tłumacz literatury).

Na zgłoszenia czekamy do 15 marca. Prosimy przysyłać je na adres biuro@pik.org.pl.

Ogłoszenie wyników 22 kwietnia!

Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się